Fadak.IR راهکارهای فدک
English Русский العربية فارسی
مقالات مدیریت مطالعات زبان


/ پژوهش

تعاریف کنفرانس، سمینار، بزرگداشت، کنگره، سمپوزیوم، جشنواره، گردهم آیی


      میزگرد (Panel discussion)
      همایش
      کنفرانس (Conference)
      سمینار (Seminar)
      بزرگداشت (Commemoration)
      کنگره (Congress)
      سمپوزیوم (Symposium)
      جشنواره (Festival)
      گردهمایی (Convention)
      وبینار (Webinar)
      نکات
      نکاتی در خصوص مقالات گفتمان علمی دین و جهان معاصر
      مراجع ملی همکاری‌های علمی بین المللی
      بهترین سایت‌های اطلاع رسانی رویدادهای علمی
         سایت سمینارها و همایش‌ها
         خدمات سایت‌های معرفی رویدادهای علمی
         سایت برگزاری همایش
         بهترین سایت همایش ایران
      Work smarter, not harder – with the help of software
      What are conference announcement sites?
      Multi-disciplinary global sites
      Journal and industry-specific sites
      Other sites

میزگرد (Panel discussion)

یک میزگرد، یا به سادگی یک پانل، شامل گروهی از افراد است که برای بحث در مورد یک موضوع در مقابل یک مخاطب، معمولاً در کنفرانس‌های علمی، تجاری یا دانشگاهی، کنوانسیون‌های طرفداران، و در برنامه‌های تلویزیونی گرد هم می‌آیند. پانل‌ها معمولاً شامل یک مدیر است که بحث را هدایت می‌کند و گاهی اوقات با هدف آموزنده و سرگرم کننده بودن، سؤالات مخاطب را برمی انگیزد. پانل‌های فیلم در کنوانسیون‌های طرفداران با ایجاد سر و صدای پیش‌رو باعث افزایش بازده باکس آفیس شده‌اند.

همایش

همایش به نشست‌هایی گفته می‌شود که شرکت کنندگان در همایش نمایندگان سازمان‌ها، دولت‌ها یا متخصصین امور فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ادبی هستند. و این افراد برای تحلیل، تبادل نظر، بحث و تصمیم گیری راجع به یک موضوع خاص دور هم جمع می‌شوند. همایش‌ها می‌تواند به صورت همایش ملی و همایش بین المللی برگزار شود و هر کدام نیز می‌تواند به صورت موقت یا دائمی باشد. 

همایش یک نوع رویداد محسوب می‌شود که در آن چندین شخصیت حقیقی و یا حقوقی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر دور هم جمع می‌شوند و درباره یک موضوع خاص به تبادل نظر و بحث می‌پردازند. این نشست‌ها که به همایش معروف شده است، می‌تواند در یک جلسه و یا چندین جلسه برگزار شود و در هر بار برگزاری این همایش‌ها زمانی بین یک ساعت تا چند روز می‌توان در نظر گرفت. معمولا در همایش‌ها چند نفر سخنران حضور دارند و مابقی شرکت کنندگان صحبت‌های آنها را می‌شنوند و این امکان برای مابقی شرکت کنندگان نیز فراهم می‌شود تا در انتهای همایش، زمانی را برای پرسش و پاسخ برای آنها در نظر گرفته شود.

کنفرانس (Conference)

کنفرانس یعنی مجلسی که تشکیل می‌شود برای آنکه کسی مطالب علمی را برای دیگران بیان کند. معنی دیگر آن اجتماع و انجمنی از عده معدودی برای بحث در مسایل سیاسی، ‌اجتماعی و فنی می‌باشد.کنفرانس کوچکتر از کنگره است. ضمنا" به اجتماع گروهی از متخصصان فن برای شور و بحث در باب مسائل فنی و یا اجتماع جمعی از سیاستمداران، روسای دولتها، ‌وزیران به منظور حل یک مسائله سیاسی داخلی و بین المللی کنفرانس نیز اطلاق می‌شود.

در یک کنفرانس، ایده‌های نوآورانه‌ای را در بر می‌گیرد و اطلاعات جدید بین کارشناسان مبادله می‌شود. هدف آن می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 

سمینار (Seminar)

نوعی درس در دانشگاه‌ها است که استاد واحد ندارد و جلسات سخنرانی استادان حول موضوع خاصی است.از زمره اهداف برگزاری درس گروهی این است که دانشجویان را با نمونه‌های عملی مسائلی که در پژوهش‌های میدانی و غیره پیش می‌آیند آشنا کنند. تعداد دانشجویان در جلسات درس گروهی معمولا کمتر از کلاس‌های عادی دانشگاه است.همچنین به دوره‌ای از تحصیلات،‌که توسط چنین دانشجویانی تثبیت شود سمینار گفته می‌شود. معنی دیگر سمینار،‌ اطاقی است که دانشجویان در آن گرد هم آیند و به تشریح موضوعی  بپردازند .
در درس‌های گروهی معمولا به دانشجویان تکالیفی داده می‌شود تا به طور جمعی بر روی آن کار کرده و آن را به بحث بگذارند غالبا تحت نظر یک استاد در رشته‌ای خاصی که با سخنرانی‌هایی حول آن تحقیق بینجامد
در ایران گاهی واژه "همایش" جایگزین سمینار شده است.

دسته‌ای از دانشجویان که تحت نظر یک استاد، در رشته‌ای خاص به تحقیق و تتبع بپردازند و سخنرانی‌هائی در آن رشته ترتیب دهند،‌همچنین به دوره‌ای از تحصیلات،‌که توسط چنین دانشجویانی تثبیت شود سمینار گفته می‌شود . معنی دیگر سمینار،‌ اطاقی است که دانشجویان در آن گرد هم آیند و به تشریح موضوعی  بپردازند .
در کشورمان واژه "همایش" جایگزین سمینار شده است . اما دیده می‌شود بسیاری از مجامع با اهداف متفاوت از معنی، با عنوان "همایش " برگزار می‌گردند .

بزرگداشت (Commemoration)

بزرگ داشتن، تعظیم کردن، توقیر کردن،‌تکریم کردن یاد و خاطره شخصیتی که در عرصه‌های علمی،‌فرهنگی، هنری و ... شاخص بوده است و اینک در میان ما نیست . در مراسم بزرگداشت،‌چندین سخنران در باره آراء و نظرات و آرمانهای نیک آن شخصیت سخنرانی می‌نمایند .    

کنگره (Congress)

کلمه کنگره فرانسوی است که وارد فارسی شده در تلفظ باید گافِ وسط آن ساکن باشد . یعنی اجتماع و انجمنی از آگاهان،‌ صاحبنظران و دانشمندان برای بحث و گفتگو پیرامون مسایل سیاسی،‌علمی،‌هنری و نظایر آن . همچنین به مجمعی که از سران دُوَل، نمایندگان کشورها یا دانشمندان تشکیل می‌شود تا در باب مسایل سیاسی،‌اقتصادی و علمی بحث کنند، کنگره گفته می‌شود

سمپوزیوم (Symposium)

مجمعی که هدفش مباحث فلسفی و علمی باشد و یا مجمعی که در آن اشخاص مختلف راجع به موضوعی واحد،‌مقالاتی ارائه نموده و یا سخنرانی‌هائئ ایراد نمایند . مانند سمپوزیوم نفت یا سمپوزیوم حکمت و فلسفه و نظایر آن . عنصر اصلی در سمپوزیوم،‌موضوع واحد آنست .

جشنواره (Festival)

جَشن + واره -
1- " واره " یعنی نوبت، مرتبه - به قول رودکی سمرقندی : گــُــل دگر ره به گلستان آمد          واره باغ و بوستان آمد
واره وقتی به آخر اسم ملحق شود معانی مختلفی پیدا می‌کند از جمله " نوبت شادی "

2- " جـَشن " یعنی مجلس شادمانی، محفل نشاط - ضیافت - سُرور و شادی  .
برگزاری مراسمی تحت عنوان " جشنواره " بدین علت است که برگزارکنندگانش می‌خواهند اتفاق مبارکی که مثلا" سال پیش در عرصه‌های مختلف علمی، هنری، فرهنگی،‌صنعتی و نظایر آن رخ داده است، امسال مورد معرفی و تجلیل و تمجید قرار دهند . سخنرانان جشنواره می‌توانند در باب موضوع جشنواره، از دری سخن گویند با این تفاوت که مطالب باید به سوی معرفی و تجلیل و تمجید میل داشته باشد .

گردهمایی (Convention)

گردهم آیی،‌اجتماع کردن برای بحث و گفتگو پیرامون موضوعی که اصلا" جنبه علمی تحقیقاتی نداشته باشد . مجمعی است که برگزار کنندگانش قصد آن دارند تا موضوع مورد علاقه خود را از زوایای مختلف مورد بحث و بررسی قرار دهند. مثل حضور استانداران، یا مدیران کل واحدهای یک سازمان و یا مسئولان انجمن‌های صنفی و تخصصی و نظایر آن .... در گردهم آیی سخرانی و یا مقالات تخصصی ارائه نمی‌گردد .

وبینار (Webinar)

وبینار (Webinar) برای برگزاری دوره‌ یا جلسات در بستر اینترنت با تعداد مشخصی از مخاطبان با یک موضوع تعریف شده برگزار می‌شود. در برگزاری وبینار تعدادی از ...

وبینار از ترکیب دو واژه وب و سمینار تشکیل شده است (Web based Seminar) و به معنی بستری مجازی است که ‌می‌توان آموزش‌ها و جلسات را با استفاده از آن بصورت برخط برگزار نمود.

وبینار چیست؟ اگر کمی به یادگیری آنلاین علاقه داشته باشید و یا از تکنولوژی آموزشی سر در بیاورید، به احتمال زیاد با واژه وبینار (Webinar) آشنایی خواهید داشت. وبینار از ترکیب دو واژه وب و سمینار تشکیل شده است (Web Based Seminar) و بستری مجازی است که ما می‌توانیم آموزش‌های خود را مبتنی بر اینترنت ارائه کنیم. در فیلم زیر توضیح داده شده که وبینار چیست؟ و چه استفاده‌هایی دارد.امیدوارم از دیدن آن لذت ببرید.
    به زبان ساده، وبینار، یک سمینار یا همایش است که به صورت اینترنتی برگزار می‌شود.
از طریق «وبینار» می‌توان بدون نیاز به اجاره فضا و حضور فیزیکی، یک جلسه مجازی را با گروهی از حاضرین برگزار کرد. از طرف دیگر، مخاطب نیز بدون نیاز به ترک منزل یا هر جایی که حضور دارد می‌تواند با استفاده از رایانه دسکتاپ یا لپ‌تاپ یا حتی گوشی موبایل خود در وبینار شرکت کند.
وبینارها در اغلب موارد با امور تجاری و کسب‌وکار مرتبط هستند و از آن‌ها به عنوان یک تاکتیک در راستای تقویت اعتبار یا گسترش رابطه‌ها استفاده می‌شود. در عین حال، به خصوص اگر یک تیم کاری بین المللی داشته باشید می‌توانید به جای برگزاری جلسات گروهی داخلی شرکتتان به صورت فیزیکی، وبینار برگزار کنید.
وبینار چه مزایایی دارد؟
از جمله مزایای وبینار در ارتباط با مخاطب به صورت خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 
1-دستاورد‌های مصرف کنندگان وبینارها بسیار تاثیر گذار است.
2-  وبینار راحت و کاربرپسند است.
3- وبینار‌ها می‌توانند در تبلیغات به شما کمک کنند.
4- وبینار اعتبار شما را افزایش میدهد.
5- وبینارها می‌تواند آگاهی از نام تجاری را افزایش دهند.
6- وبینارها به شما کمک می‌کنند تا تعداد بسیار زیادی مشتری داشته باشید.
7– وبینارها راه حل موثری هستند.
8- تعداد بسیار بیشتری از مخاطبین.
9- شما با یک وبینار، دیگر هیچ محدودیت مکانی ندارید…
10- برگزاری وبینار در مقایسه با رویدادهای حضوری با هزینه کمتر و کاملا مقرون به صرفه است
11- سهولت برگزاری وبینار و حجم فعالیت اجرایی کمتر
12- عدم نیاز به امکانات برگزاری رویداد مانند سالن، تجهیزات صدا و تصویر گسترده، دیتا پروژکتور، پذیرایی و…
13- برگزاری رویدادها در تمامی ساعات شبانه روز و ایام هفته
14- امکان بهره مندی از اساتید معتبر و مجرب جهانی جهت ارایه محتوا در وبینار
15- تعامل با شرکت کنندگان در ارتباط دوطرفه شنیداری و دیداری
و…

نکات

1- گذاردن کلمه " اولین‌" و یا " نخستین " در کنار کنفرانس، کنگره، جشنواره، گردهم آیی، همایش و .... اساسا" صحیح نیست . چناچه برگزاری آن در موعد دیگری با همان اهداف و موضوع تکرار شد،‌در آن صورت کلمه شمارش " دومین "،‌"سومین" و غیره را می‌توان در جلوی تیتر مراسم اضافه نمود .
2- معمول شده است برگزارکنندگان اینگونه مجامع در پایان مراسم، قطعنامه و یا بیانیه‌ای را منتشر می‌نمایند . قطعنامه و یا بیانیه اصولا" محصول و یا عصاره مطالبی است که در اثر این اجتماع و مشورت و گفتگوها بدست آمده است . اما بین این دو فرق است " قطعنامه" ناظر بر اجرا و مستلزم پیگیری‌های مفاد آنست که بعضا" واجد الزامات حقوقی و یا قانونی هم می‌باشد اما " بیانیه " سفارش نامه است،‌توصیه است و فاقد هرگونه الزامات . اگر در پایان مراسم، از واژه قطعنامه استفاده شده، باید در مجامع آتی نتایج اجرای قطعنامه مجمع قبلی گفته شود، در غیر اینصورت بهتر است از واژه " بیانیه " استفاده گردد .

نکاتی در خصوص مقالات گفتمان علمی دین و جهان معاصر

             همایش دین و جهان معاصر
            این همایش به عنوان یکی از حلقه‌های گفتمان‌های علمی در موسسه کوتاه مدت، با شرکت اساتیدی از دانشگاه‌های اتریش و آلمان و اساتیدی از حوزه علمیه‌ی قم و جامعة المصطفی در این موسسه برگزار میگردد.
         محورهای اصلی بحث در این نشست علمی شامل ابعاد مختلف حضور دین در جامعه معاصر نظیر ابعاد: فلسفی، کلامی، اقتصادی، سیاسی، تربیتی، علمی، فرهنگی و نیز مسأله‌ی مهم گفتگوی ادیان به منظور هم اندیشی و همکاری برای حلّ معضلات انسان معاصر است.
        مهمانان اروپایی، اساتیدی از دانشگاه کاتولیک وین و چند دانشگاه آلمانی از شهرهای  مونیخ و کلن هستند که پیش از این نیز در نشستهای مشابهی در اروپا مقاله‌هایی در انتقاد از اوضاع سیاسی – اجتماعی کنونی در غرب و نقش مثبتی که دین میتواند در این روزگار ایفاء کند ارائه کردند
         یکی از اهداف مهم این گونه نشستها، معارفه و شناخت ظرفیت‌های دو طرف، در راستای هم اندیشی و همکاری و  از میان برداشتن دیوارهای سوء تفاهم است که بخش مهمی از آن، حاصل دوری و عدم ارتباط تاریخی و بخشی دیگر نتیجه‌ی فعالیتهای سیاسی و رسانه‌ای عناصر خاصی در جهان است که دوستی و همیاری ملّتها و پیروان ادیان را در راه خدمت به بشریت بر نمی‌تابند.
        مفاهیمی که در این نشست مورد بررسی و کنکاش قرار می‌گیرند، عبارتند از:
انسان شناسی فلسفی و دینی به صورت مقایسه ای
اقتصاد جهانی و نقش ایمان و اخلاق در آن
سیاست همراه با اخلاق و بدون آن
تاریخ حوزه‌های علمیه اسلامی و مسیحی و همکاریهای علمی
ذخائر علمی و میراث فرهنگی دو طرف و امکان بهره برداری از آن.
جنگ نرم و امپریالیسم رسانه ای
عقلانیت و آزادی
صلح و عدالت جهانی
سبک زندگی دینی
راههای همکاری ادیان برای مقابله با خشونت و افراط گرایی.

مراجع ملی همکاری‌های علمی بین المللی

معرفی

مأموریت اصلی کارگروه

اهداف طرح

لینک کارگروه‌ها

معرفی- مراجع ملی همکاری‌های علمی بین المللی، در راستای سیاست مرکز همکاری‌های علمی بین المللی برای ساماندهی نوین روابط علمی بین‌المللی به منظور تمرکز بر سیاست‌گذاری، نظارت، حمایت و تمرکز زدایی از وظایف اجرایی و اجرای برنامه‌ها، پی‌گیری و هم‌افزایی توسط دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در یک ساختار تشکیلاتی منسجم و خوشه‌ای، طرح تشکیل مراجع ملی همکاری‌های علمی بین المللی از سال ۱۳۹۳ در دستور کار مرکز همکاری‌های علمی بین المللی قرار گرفت. طی چند جلسه مشورتی، نظرات تعدادی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، اخذ و پس از مشورتی با برخی از معاونان و مدیران بین الملل، فهرست اولیه مراجع ملی و دستورالعمل موقت اجرایی آن در دی ماه ۱۳۹۵ به سمع و نظر مقام عالی وزارت رسید. پس از موافقت اولیه و حمایت جناب آقای دکتر فرهادی از این طرح، احکام ریاست ۱۵ مرجع ملی صادر گردید.

مأموریت اصلی مراجع - طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های توسعه همکاری‌های علمی با کشور هدف از طریق مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری به ویژه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری عضو و بسترسازی و اجرای دوره‌های مشترک آموزشی، جذب دانشجویان خارجی، انجام طرح‌های تحقیقاتی مشترک، فراهم آوردن فرصت مطالعاتی، تبادل استادان، اعضای هیأت علمی و دانشجویان، برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌ها و سمینارهای علمی و هرگونه برنامه‌ای است که به توسعه و تعمیق فعالیت‌های دوجانبه بین‌المللی منجر می‌شود

اهداف طرح- جلب مشارکت و تمرکز زدایی از فعالیت‌های اجرایی علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری. جهت‌دهی مسئولیت‌های مرکز به سمت سیاست‌گذاری، پایش، حمایت و ارزیابی فعالیت‌های علمی بین المللی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری. استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری در توسعه همکاری‌های علمی بین المللی. کمک به بین المللی سازی / شدن به عنوان یک اصل ضروری در تعاملات علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری. شناسایی مراحل عملیاتی، سیاست‌گذاری، اجرایی و تعیین اولویت‌های همکاری‌های علمی بین المللی و تعیین اولویت‌های همکاری بر اساس اهداف، نیازها و امکانات. سوق‌دهی همکاری‌های علمی بین المللی به سمت همکاری‌های محتوا محور.

از آنجا که در نظر است هریک از این مراجع ملی، درگاهی برای معرفی، بسترسازی و توسعه همکاری با کشور هدف باشند، لینک تارنمای مربوط به هر مرجع ملی برای استفاده سایر مراجع و مراکز علمی و آموزشی علاقه مند به همکاری در ادامه درج می‌شود. مرکز همکاری‌های علمی بین المللی، آمادگی خود را برای دریافت نظرها، پیشنهادها و برنامه‌های مرتبط با این ساختار اعلام می‌دارد. لطفاً هرگونه نظر، پیشنهاد و انتقاد را به آدرس ایمیل [email protected] ارسال نمائید.

دانشگاه صنعتی اصفهان، سوئیس

دانشگاه فردوسی مشهد، هند

دانشگاه سیستان و بلوچستان، پاکستان

دانشگاه خوارزمی، اتریش

دانشگاه یزد، مجارستان

دانشگاه علم و صنعت ایران، آلمان

دانشگاه کردستان، اقلیم کردستان عراق

دانشگاه شهید بهشتی، روسیه و قزاقستان

دانشگاه تبریز، ترکیه

دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فرانسه

دانشگاه تربیت مدرس، ژاپن

دانشگاه اصفهان، کره جنوبی

دانشگاه صنعتی شریف،چین

برای ملاحظه و دریافت نقشه راه و برنامه علمی ایران و فرانسه اینجا را کلیک کنید.

بهترین سایت‌های اطلاع رسانی رویدادهای علمی

یکی از عوامل موثر در فرایند توسعه ملی برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی و تخصصی می‌باشد. اهمیت برگزاری همایش‌ها در جهت شناسایی معضلات و تنگناها و در نتیجه، ارائه راه حل‌هایی به منظور رفع آنها می‌باشد، به طور کلی برگزاری همایش و سمینارهای علمی تلاشی در راستای اغناء روحیه جستجوگری و کاوشگری جامعه علمی و اجرایی کشور برای کسب معلومات و اطلاع از یافته‌های جدید در عرصه علم و دانش است. علاوه بر آن، برگزاری همایش‌ها به تجمیع تجربیات، برقراری ارتباط مستقیم و رو در روی پژوهشگران و محققین و علم آموزان و ایجاد زمینه‌ای برای فعالیتهای جمعی کمک شایانی می‌نماید.
اهمیت برگزاری سمینار و همایش‌ها
یکی از فعالیت‌های مهم انجمن‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز تخصصی، برگزاری همایش‌های بین المللی و داخلی می‌باشد که از طریق همکاری مشترک مراکز تحقیقات و سازمان‌ها اجرا می‌شود. سالانه در داخل ایران همانند سایر نقاط جهان سمینارها و همایش‌های ملی و بین المللی متعددی برگزاری می‌گردد که می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت و ترقی کشور داشته باشد. هر یک از این همایش‌ها با هدف‌های خاصی برگزار می‌شوند، معمولا سمینارها با اهداف تحصیلی، کار آفرینی، آموزشی و یا انگیزشی اجرا می‌شوند و افراد علاقه مند به آن حوزه خاص گرد هم می‌آیند تا به تحلیل و بررسی و کسب اطلاعات بیشتر در آن زمینه بپردازند. به طور کلی هدف از برگزاری تمامی سمینارها و همایش‌ها ایجاد انگیزه در شرکت کنندگان در همایش به منظور راه اندازی کسب و کارهای جدید و پرورش ایده‌ها نو با توجه به جدید‌ترین یافته‌های علمی موجود می‌باشد.

سایت سمینارها و همایش‌ها

هدف از ایجاد سایت‌های معرفی رویدادها علمی
برگزاری همایش، سمینار و چنین گردهمایی‌ها با وجود آنکه بسیار مفید و ارزشمند هستند اما باید اطلاع رسانی مناسبی نیز از چند ماه قبل در رابطه با زمان و مکان برگزاری همایش در اختیار عموم مردم قرار گیرد تا جامعه علمی کشور فرصت‌های پیش رو را از دست ندهند و بتوانند در این مراسمات حضور یابند. به همین منظور سایت‌های متعددی در این زمینه راه اندازی شده‌اند و خدمات بی نظیری را ارائه می‌دهند. هدف اصلی تمامی بهترین سایت‌های اطلاع رسانی همایش آمار بروز و دقیق سمینارها و همایش‌های داخلی و خارجی کشور به کاربران و جامعه علمی کشور می‌باشد.

خدمات سایت‌های معرفی رویدادهای علمی

از جمله خدمات سایت‌های اطلاع رسانی همایش‌ها که اکثرا بیش از یک دهه است فعالیت رسمی خود را آغاز نموده‌اند قرار دادن جدید‌ترین و معتبر‌ترین مقالات و مطالب علمی در تمامی حوزه‌های علم و دانش، بروز رسانی مرتب و دقیق اطلاعات و اخبار موجود در سایت خود، اطلاع رسانی جامع و کامل تمامی سمینارها، همایش‌ها و کنگره‌هایی که برگزار می‌گردد و به اشتراک گذاشتن جزئیاتی در رابطه با این مراسمات و … می‌باشد.
این جزئیات می‌تواند عناوین و مباحث علمی باشد که در هر یک از همایش‌ها به بررسی آن‌ها می‌پردازند و یا ذکر مقالاتی باشد که شرکت کنندگان در همایش‌ها باید ارائه دهند. علاوه بر این برخی از این سایت‌ها با همکاری مراکز علمی و دانشگاه‌های کشور و همچنین به کمک اساتید مطرح کشور اقدام به برگزاری سمینارهای متعددی برای سنین مختلف می‌کنند که بسیار پربار و آموزنده هستند. بنابراین کاربرانی که قصد دارند از زمان برگزاری همایش‌های جدید و آخرین همایش‌های برگزار شده اطلاع یابند کافی است به یکی از این وب سایت‌ها مراجعه نمایند و با مراجعه به حوزه علمی و فناوری مورد نظر خود به راحتی کامل‌ترین اطلاعات را در این زمینه کسب نمایند.

سایت برگزاری همایش

مزایای استفاده از سایت‌های اطلاع رسانی رویدادها
مهم‌ترین مزیت سایت‌های راه اندازی شده در این زمینه آن است که اطلاعات و اخبار تمامی همایش‌ها در آن‌ها جمع آوری شده و وجود دارد و دیگر نیازی نیست که کاربر برای شرکت در یک همایش خاص به وب سایت خود همایش مراجعه نماید. بنابراین کاربران به راحتی می‌توانند در این سایت‌ها با جست و جو نام همایش مورد نظر خود زمان و اطلاعات مربوط به آن و همچنین شرکت یا مرکز ارائه دهنده آن را مشاهده نمایند و به راحتی برای شرکت در آن همایش ثبت نام نمایند.
bestfarsi در این مقاله قصد دارد به تحلیل و معرفی بهترین سایت‌های برگزاری همایش و سمینار ایران در سال 99 بپردازد

سایت برگزاری همایش

سایت سیویلیکا بهترین سایت همایش ایران است که در سال 1384 شروع به کار نمود و هدفش به اشتراک گذاشتن مقالات تمامی رشته‌های علمی می‌باشد. در وب سایت سیویلیکا مقالات علمی در چهار گروه “علوم سلامت”، ” علوم فیزیکی و مهندسی”، ” علوم اجتماعی” و ” علوم زیستی و کشاورزی” ارائه می‌شود. کاربران با مراجعه به این سایت در کنار مطالعه مقالات می‌توانند اطلاعات بسیار خوبی در رابطه با جدید‌ترین نشست‌های علمی ایران و کنفرانس‌ها به دست آورند.

بهترین سایت سمینار

بیشترین مراجعین از کشورهای: ایران، ایالات متحده آمریکا، ترکیه.
بیشترین بازدید از سایت‌های: گوگل، علم نت، شاپرک، پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، پایگاه مجلات تخصصی نور.
رتبه محتوای بی ارزش سایت: %55.7.
میزان بازدید متوسط از صفحات سایت: 2.90.
میزان متوسط حضور هر نفر در سایت: 3:51.
کلمات کلیدی مهم سایت: سیویلیکا، civilica، احسان شفیعی نژاد، مقاله، مهرداد حمصیان اتفاق.
امکانات سایت سیویلیکا
دسته بندی مقالات فارسی و مقالات ISI.
دسته بندی کنفرانس‌های ایران.
دسته بندی ژورنال‌ها و مجلات.
دسته بندی مجموعه مقالات.
دسته بندی نشست‌های علمی.
تب عضویت ویژه کتابخانه‌ها.
تب مجموعه مقالات جدید کنفرانس‌ها.
تب اخبار سیویلیکا.
تب مطالب آموزشی تحقیق و پژوهش.
تب ژورنال‌های جدید منتشر شده.
تب مقالاتت تصادفی علمی ایران.
این سایت با کلمه کلیدی “سایت سمینار” ششمین سایت جستجو گوگل می‌باشد.

بهترین سایت همایش ایران

پایگاه سیمپوزیا سایت همایش‌های علمی در ایران است که فعالیت خود را از سال 1392 آغاز نمود و هدف اصلی او دسترسی راحت تر کاربران به کنفرانس‌های مد نظرشان می‌باشد. در این پایگاه اطلاعات جامعی بر اساس تقویم کنفرانس‌های کشور در رابطه با کنفرانس‌ها و جزئیات مربوط به آن‌ها قرار داده می‌شود. از این رو افرادی که قصد دارند در کنفرانس‌های مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی و پزشکی و همچنین زیرشاخه‌های آنها شرکت کنند و یا مقاله ارائه دهند به راحتی با مراجعه به این پایگاه می‌توانند از زمان برگزاری کنفرانس‌ها مطلع شوند.
این پایگاه به دو زبان فارسی و انگلیسی در اختیار کاربران قرار دارد و از زیر مجموعه‌های سیویلیکا است.
بیشترین مراجعین از کشورهای: ایران.
بیشترین بازدید از سایت‌های: گوگل، سیویلیکا، باهمایش.
رتبه محتوای بی ارزش سایت: %52.0.
میزان بازدید متوسط از صفحات سایت: 2.6.
میزان متوسط حضور هر نفر در سایت: 2:26.
کلمات کلیدی مهم سایت: کنفرانس روانشناسی، همایش، کنفرانس معماری، دانشگاه فردوسی مشهد، کنفرانس مدیریت پروژه.
امکانات سایت همایش‌های ایران
دسته بندی همایش‌های شهر‌ها، استان‌ها، دانشگاه‌ها و انجمن‌ها.
دسته بندی همایش مهندسی (همایش‌های محیط زیست، همایش‌های مهندسی کامپیوتر، همایش‌های مهندسی عمران و سازه و …).
دسته بندی همایش کشاورزی (همایش‌های علوم کشاورزی و بیولوژی، همایش‌های علوم زیستی، همایش‌های ایمنی شناسی و ..).
دسته بندی همایش‌های علوم انسانی (همایش‌های اقتصاد و دارائی، همایش‌های بازاریابی، همایش‌های حسابداری و …).
دسته بندی همایش‌های پزشکی (همایش‌های پرستاری، همایش‌های پزشکی، همایش‌های حرفه‌های پزشکی، همایش‌های دندان پزشکی و ..).
تب تقویم همایش‌های سالانه ایران.
تب همایش‌های ماهانه سال 99.
تب کنفرانس‌ها و رویداد‌های علمی پیش رو.
تب همایش‌های جدید ثبت شده.
تب همایش‌های در آستانه برگزاری.
تب همایش‌های پربازدید.
این سایت با کلمه کلیدی “سایت سمینار” چهارمین سایت جستجو گوگل می‌باشد.
سایت همایش
سایت همایش
سامانه همایش‌های معتبر علمی مجهز به موتور جستجوگر قدرتمند و حرفه‌ای به منظور پیدا نمودن همایش‌ها می‌باشد و از اوایل سال 1394 آغاز به کار نموده است.
بیشترین مراجعین از کشورهای: ایران.
بیشترین بازدید از سایت‌های: گوگل، سیویلیکا.
رتبه محتوای بی ارزش سایت: %41.9.
میزان بازدید متوسط از صفحات سایت: 2.7.
میزان متوسط حضور هر نفر در سایت: 3:22.
کلمات کلیدی مهم سایت: isc، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، isc journal، همایش، سایت اسلام علمی.
امکانات سایت سامانه همایش‌های معتبر علمی
دسته بندی همایش‌های نامعتبر.
تب مرتب سازی بر اساس جدید‌ترین و تاریخ برگزاری.
این سایت با کلمه کلیدی “سایت سمینار” هفتمین سایت جستجو گوگل می‌باشد.
بهترین سایت همایش
بهترین سایت همایش
سایت سمینار موفقیت سمینار ما به صورت تخصصی در حوزه موفقیت‌های فردی، اطلاع رسانی همایش‌های آموزشی و معرفی اساتید برتر ایران فعالیت دارد. این سایت تحت عنوان موسسه خانواده موفق اندیشه مثبت فعالیت خود را با هدف آموزش و معرفی سمینارهای برتر در سطح تهران و ایران از سال 1389 آغاز نمود. مدیریت موسسه بر عهده آقای محسن تیموری و مدیریت سایت بر عهده آقای علی قلی زاده می‌باشد.
10 تا از بهترین سایت‌های خودرو ایران
بهترین سایت همایش
بهترین سایت همایش
بیشترین مراجعین از کشورهای: ایران.
بیشترین بازدید از سایت‌های: گوگل.
رتبه محتوای بی ارزش سایت: %54.2.
میزان بازدید متوسط از صفحات سایت: 2.2.
میزان متوسط حضور هر نفر در سایت: 2:34.
کلمات کلیدی مهم سایت: سمینار ما، آموزش سخنرانی، مقالات موفقیت، موفق شو، رازهای ثروتمندی.
امکانات سایت سمینار ما
دسته بندی دوره‌های آموزشی.
دسته بندی محصولات، محصولات دیجیتالی.
دسته بندی مقالات مفید.
دسته بندی دوره‌های آنلاین.
دسته بندی دانلود رایگان.
تب کلیپ‌های انگیزشی.
تب برترین مطالب آموزشی.
تب جدیدترین مطالب سایت.
این سایت با کلمه کلیدی “سایت سمینار” دومین سایت جستجو گوگل می‌باشد.
سایت‌های اطلاع رسانی همایش‌ها
سایت‌های اطلاع رسانی همایش‌ها
سایت کنفرانس یاب سایت سمینارها و همایش‌ها ایران است که در اواخر سال 1393 فعالیت خود را آغاز نمود. هدف اصلی کنفرانس یاب اطلاع رسانی و معرفی برترین کنفرانس‌ها، سمینارها، همایش‌ها، کنگره‌های علمی ملی و بین المللی به جامعه علمی کشور می‌باشد. این سایت می‌کوشد که با بروز رسانی مرتب و پیوسته اطلاعات و آمار مربوط به همایش‌ها و سمینارها دقیق‌ترین و جامع‌ترین اخبار مربوط به همایش‌ها را به طور مستقیم به کاربران علاقه مند به این حوزه اطلاع رسانی نماید.
سایت‌های اطلاع رسانی همایش‌ها
سایت‌های اطلاع رسانی همایش‌ها
بیشترین مراجعین از کشورهای: ایران.
بیشترین بازدید از سایت‌های: گوگل، همایش‌های ایران.
رتبه محتوای بی ارزش سایت: %36.4.
میزان بازدید متوسط از صفحات سایت: 9.3.
میزان متوسط حضور هر نفر در سایت: 7:16.
کلمات کلیدی مهم سایت: کنفرانس برق تبریز، دومین کنفرانس بین المللی زمین شناسی و منابع طبیعی آذر ۹۸، کنفرانس یاب، سیرد، اولین همایش قرآن و روانشناسی، اردیبهشت ۹۹.
امکانات سایت کنفرانس یاب
دسته بندی ثبت همایش و کنفرانس.
دسته بندی تبلیغات.
دسته بندی اعلان‌های هفتگی.
دسته بندی فنی مهندسی (مکانیک، صنایع، کامپیوتر، برق، مواد، متالوژی، معدن و..).
دسته بندی پزشکی و سلامت.
دسته بندی علوم پایه (ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و دامپزشکی).
دسته بندی علوم انسانی (ادبیات، فرهنگ، تاریخ، گردشگری، حقوق، سیاست و..).
دسته بندی مدیریت بازرگانی (مدیریت، بازاریابی، تبلیغات، اقتصاد، حسابداری …).
دسته بندی دین و مذهب.
تب جدید‌ترین همایش‌ها.
تحت همایش‌های تحت حمایت کنفرانس یاب.
این سایت با کلمه کلیدی “سایت سمینار” چهاردهمین سایت جستجو گوگل می‌باشد.

Work smarter, not harder – with the help of software

If you want results, you can’t get away with leaving your conference promotion until the last minute. To free up more time to focus on your marketing strategy, you’ll need to become more productive in other areas of your planning process. Fortunately, there are a tonne of tools available to help you do just that.

Investing in an end-to-end conference management platform like Ex Ordo is worth its weight in gold for busy conference organisers. Designed specifically for physical, virtual, and hybrid technical events, it’ll streamline so many tasks for you, giving you a much-needed boost in efficiency and efficacy. With a long-term licence agreement, you also get more flexibility in pricing. Not only will this help your conference save money year on year, it’ll also provide you with predictable software expenses over the length of the licence.

To keep your team engaged and focussed, a task-management app like Trello, and a project messaging app like Slack will be a game-changer. We use both apps extensively for our own work at Ex Ordo.

And then when it comes to actually promoting your event, there are a plethora of conference announcement or conference alert sites which you can use to significantly bolster your marketing efforts.

What are conference announcement sites?

Think of conference announcement sites as Tinder for research events. These websites allow organisers to upload details of their conference under relevant categories, resulting in a global directory of conferences. Once you add your event, researchers and academics who are browsing the internet, or who’ve registered an interest in your research category, get an alert about your conference. They can then access your website to submit their paper, register, or just find out more.

Conference announcement sites are a great way to expand the digital presence of your ideal call for papers. Your reach goes far beyond your mailing list. In addition to sharing it with the communities on these sites, you can send alerts to researchers who’ve registered an interest. 

The best part? Most of these websites are free. So, if you’re keen on exploring this route to promote your conference, we’ve put together a handy list of sites, broken down by industry and discipline. The first group is multi-disciplinary global conference listings. Followed by industry-specific conference promotion platforms. And finally, other conference directories.

Multi-disciplinary global sites

Each of the following sites promotes conferences internationally, with events in disciplines as wide-ranging as aerodynamics and nuclear science. Think of them as the front page of the internet when you’re searching for new conferences in your field. Don’t be surprised to find thousands of conferences uploaded, and thousands of researchers using them to keep pace with events in their field. 

World Conference Calendar

Conferize

WikiCFP

CFP List

Clocate

Journal and industry-specific sites

Don’t want to broadcast your event to all disciplines? The following conference directories are focused on a specific industry or are more journal-oriented. While other conference directories cover a broader range of industries, these websites may be worth a look if your conference falls under any of the following industries, or is related to any journals from the following publishers.

H-Net H-Net is an interdisciplinary forum for scholars in the humanities and social sciences. It’s best known for hosting electronic mailing lists organised by academic disciplines.  BrownWalker BrownWalker Press is an independent publisher of non-fiction academic textbooks, monographs, and trade publications that have a platform for journals and societies to post their events. You can capitalise on the traffic that they generate from their publishing work to bring in more registrations for your conference. 
INOMICS INOMICS hosts conferences in economics, business, and social sciences. It’s also a hub for researchers looking for jobs, PhDs, master’s programmes, and short courses. If you’re looking to attract more early-career researchers who may not be familiar with your conference, they can be found in abundance here. 
MDPI MDPI is a publisher of peer-reviewed, open-access journals and has a platform for conference promotion. Open-access is certainly a big topic in 2022, and you can get your conference to the fore of this on MDPI. 
DevOpsCon  DevOpsCon is a global series of technical conferences that focus on software development and IT infrastructure operations. Find a community of developers on this site and promote your event to them.
All Tech Conferences All Tech Conferences is a free listing and search platform, catering to national and international visitors, organisers, sponsors, and exhibitors in the IT and tech space. This is a great place to promote your event if you’re targeting a tech-minded audience.
SSRN Financial Economics Network’s (FEN) Professional Announcements is distributed weekly and includes announcements on conferences, professional meetings, calls for papers, and jobs in the financial and accounting sectors. Make use of this targeted mailing list to reach your desired financial or account audience. 

Other sites

These conference listings are often restricted to specific countries, and have a limited collection of conferences. When browsing these sites, be extra cautious about the impact of predatory conferences. 

A quick word of warning to attendees… Predatory conferences are often organised as money-making ventures that prey on early-career researchers. If you get duped into attending one, you can look forward to poor organisation and a programme full of withdrawn or sham submissions. And that’s before you take into account the cost of attending, and the hard work it takes to submit. So, arm yourself with some info on how to identify predatory conferences before you go searching.

10Times

All Conference Alert

ourGlocal

Conal Conference Alerts 

ConferenceXpress - Best Conference Alert Portal Online
ConferenceXpress is one of the biggest conference listing platforms with conference registered across 150+ academic studies in more than 170 countries worldwide.
AllConferenceAlert
Daily Visitors: 9026 (Last Recorded), Alexa Rank: 103,547, Conference Listed: 18M+
AllConferenceAlert is all-in-one International Conference listing & promotion platform. You can find all the details such as conference dates, venue, agenda, organizer, & their contact details for leading academic conferences, seminars, webinars, workshops & associated events on All Conference Alert. They provide leading academicians, scientists, industry peers & research fellows a platform to share the latest research & information in respective industries to alike minds.
Conal Conference
Daily Visitors: 5489 (Last Recorded) Alexa Rank: 157,771 Conference Listed: 7M+
Conal Conference Alerts is one of the major providers of classified and collated conference listings. They also have a very useful keyword search facility for locating specialist conferences. The provider welcomes suggestions for additional topics to be added to their list.
ICA - International Conference Alerts
Daily Visitors: 4566 (Last Recorded) Alexa Rank: 443,034 Conference Listed: 5M+
The global online conference alert platform to list, update & promote your upcoming conferences, events, seminars, webinars & international workshops. This platform is built to assist millions of academicians who can benefit from getting regular updates on academic conference alerts and upcoming conference alerts. It is also easier to upgrade yourself with upcoming events, workshops, seminars, webinars nationally and internationally.


مقالات
سیاست
رسانه‎های دیجیتال
علوم انسانی
مدیریت
روش تحقیق‌وتحلیل
متفرقه
درباره فدک
مدیریت
مجله مدیریت معاصر
آیات مدیریتی
عکس نوشته‌ها
عکس نوشته
بانک پژوهشگران مدیریتی
عناوین مقالات مدیریتی
منابع درسی (حوزه و دانشگاه)
مطالعات
رصدخانه شخصیت‌ها
رصدخانه - فرهنگی
رصدخانه - دانشگاهی
رصدخانه - رسانه
رصدخانه- رویدادهای علمی
زبان
لغت نامه
تست زبان روسی
ضرب المثل روسی
ضرب المثل انگلیسی
جملات چهار زبانه
درباره ما | ارتباط با ما | سیاست حفظ حریم خصوصی | مقررات | خط مشی کوکی‌ها |
نسخه پیش آلفا 2000-2022 CMS Fadak. ||| Version : 5.2 ||| By: Fadak Solutions نسخه قدیم