- برنامه نویسی - آموزش سئو سایت - Search Engine Optimization (SEO) - بررسی بهینه‌سازی موتور جستجو
: 20210725 : 308

آموزش سئو سایت - Search Engine Optimization (SEO) - بررسی بهینه‌سازی موتور جستجو


 1. Search Engine Optimization (SEO)
 2. آموزش سئو
 3. تصاویر و سئو
 4. بک لینک (Backlink)
 5. URL
 6. ۱۵ روش سئو برای ساختار URL

Search Engine Optimization (SEO)

بهینه‌سازی موتور جستجو ؛ (به انگلیسی: Search Engine Optimization)، به‌اختصار سئو (به انگلیسی: SEO)، یک‌روند مناسب برای بهتر دیده شدن یک وب‌سایت یا یک صفحه وب در نتایج جستجو طبیعی یک موتور جستجو است. معمولاً وب‌سایت‌هایی که بالاترین مکان و بیشترین تکرار در صفحه نتایج جستجو را دارند، بازدیدکننده بیشتری از طریق موتورهای جستجو به دست می‌آوردند و این بازدیدکنندگان می‌توانند به مشتری تبدیل شوند.

آموزش سئو

کلمات کلیدی مناسب
کلمه کلیدی شالوده یک مطلب محسوب می‌شود. تنها در صورت انتخاب کلمه کلیدی به شیوه‌ای صحیح، مطلب درخور و گوگل پسند تولید خواهید کرد!
همه افراد درگیر در پروژه‌های سئو سایت یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو، «کلمه کلیدی» را بارها شنیده‌ و از اهمیت آن برای دستیابی به رتبه اول گوگل مطلع هستند. با این حال، حتی بسیاری از تولیدکنندگان محتوا و افراد متخصص در حوزه سئو، به طور دقیق به دید مناسبی درباره کلمه کلیدی و چیستی آن نرسیده‌اند.
در این مقاله آموزش سئو سایت در مورد اهمیت سئو محتوا به عنوان بخشی از سئو داخل صفحه (آن پیج)، که کلیدی‌ترین فعالیت در مسیر بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو محسوب می‌شود صحبت می‌کنیم تا بدانید که در مبحث تولید محتوا هیچ چیز به اندازه انتخاب صحیح کلمه کلیدی دارای اهمیت نیست.
بهینه سازی وب سایت برای گوگل، فرآیندی است که می‌توان آن را به تکه‌هایی از یک زنجیر تشبیه کرد. اگر حتی یک تکه از زنجیر پاره شود، پیوستگی کل مجموعه زیر سوال خواهد رفت. به همین دلیل ریزترین اقدامات همچون دقت در نوشتن انکر تکست و همچنین استفاده از لینک نوفالو در زمان صحیح، دارای اهمیت هستند.
اما منظور از کلمه کلیدی چیست و بهترین کلمات کلیدی را چطور می‌توان پیدا کرد؟ چطور باید با هدف کسب بالاترین میزان بهره‌وری، کلمات کلیدی را مورد استفاده قرار داد؟ در این مطلب به سوالات یاد شده پاسخ خواهیم داد.
کلمه کلیدی در سئو
اگرچه واژه کلمه کلیدی بر سر زبان‌ها افتاده و به طور متداول مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما کی‌ورد (Keyword)، برخلاف آن چه بین کاربران رایج شده است، لزوما همیشه یک کلمه مشخص نیست و ممکن است عبارتی متشکل از چند کلمه باشد. در این زمان، از عنوان عبارت کلیدی به جای آن استفاده می‌کنیم، هر چه اغلب افراد، در صورت چند کلمه‌ای بودن آن، همچنان از عنوان کلمه کلیدی استفاده می‌کنند.
منظور از کلمه کلیدی، کلمه‌ها یا عبارت‌هایی است که کاربران، به منظور دستیابی به اطلاعات مورد نظرشان از طریق موتورهای جستجو، مورد استفاده قرار می‌دهند. به وسیله اضافه کردن این دسته کلمه‌ها یا عبارت‌ها به مطالب وب سایت خود، شانس نمایش داده شدن آن‌ها در نتایج جستجوی کاربران در موتورهای جستجو را افزایش خواهیم داد.
کلمات کلیدی سئو به ربات‌های موتورهای جستجو کمک می‌کنند بهتر به محتوا و موضوع یک مطلب پی ببرند. علاوه بر این مورد، از طریق آن‌ها به کاربران کمک می‌کنیم راحت‌تر نیازهای اطلاعاتی خود را از طریق موتورهای جستجو برطرف کنند.
اهمیت کلمات کلیدی
بدون استفاده از کلمه کلیدی مناسب در یک مطلب، ربات‌های موتورهای جستجو در پی بردن به محتوای آن، دچار دردسر خواهند شد! زیرا کلمات کلیدی یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی سایت در گوگل هستند. این موضوع به طور طبیعی، شانس وب سایت منتشرکننده مطلب به منظور دریافت ترافیک از موتورهای جستجو را کاهش می‌دهد.
گوگل یا دیگر رقبای آن، از طریق انطباق دادن درخواست‌های کاربران با صفحه‌های وب موجود در پایگاه داده خود، کار می‌کنند. طی فاز کراولینگ و ایندکسینگ، ربات‌ها یک صفحه وب را ملاقات کرده و بعد از استخراج اطلاعات مورد نیاز درباره آن، صفحه کنونی را به فهرست خود اضافه می‌کنند. این فهرست پایگاه داده‌ای بزرگ بوده و اطلاعات میلیاردها صفحه وب را در دل جای داده است.
اطلاعاتی که طی فرآیند‌های نام برده در بالا درباره صفحه‌های وب به دست آمده است، بعدا برای انطباق دادن با عبارت‌ها و کلمه‌های کلیدی جستجو شده توسط کاربران مورد استفاده قرار خواهند گرفت. یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی که ربات‌ها برای یافتن آن درباره هر صفحه تلاش می‌کنند، کلمه کلیدی مربوط به صفحه است.
اگر طی فرآیند ایندکسینگ، یک کلمه کلیدی به شکلی اشتباه به مطلب شما نسبت داده شود، شانسی برای ظاهر شدن در نتایج مربوط به جستجوی آن کلمه کلیدی توسط کاربران، نخواهید داشت. با ارائه یک مثال، بهتر به این موضوع پی خواهید برد.
تصور کنید در پی افزایش رتبه خود در گوگل و گرفتن ورودی از آن برای عبارت «دوچرخه الکتریکی» هستید. به این منظور یک صفحه وب ایجاد کرده و محصولات خود را درون آن ارائه خواهید کرد. در این صفحه اطلاعات مربوط به محصولات همچون نام و عکس‌های آن‌ها قابل رویت است. اگر در این صفحه به «الکتریکی» بودن دوچرخه‌ها اشاره‌ای نداشته باشید، گوگل این صفحه را به کلمه کلیدی «دوچرخه» نسبت می‌دهد. مطمئنا این خواست مدیر وب سایت نیست.
باید اطمینان پیدا کنید کاربران، در زمان تلاش برای یافتن یک دوچرخه الکتریکی در گوگل، چه چیزهایی تایپ می‌کنند. در ادامه باید از آن‌ها در مطالب خود استفاده کنید. به عبارتی ممکن است آن چه شما به عنوان کلمه کلیدی مناسب مد نظر دارید، همان عبارتی نباشد که توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان نمونه ممکن است با کمی تحقیق متوجه شوید کاربران، بیشتر از «دوچرخه الکتریکی»، از عبارت «دوچرخه برقی» استفاده می‌کنند.
انواع مختلف کلمات کلیدی در سئو
کلمات کلیدی را بر اساس طول آن‌ها در دو دسته‌بندی قرار می‌دهند. همانطور که گفتیم، وقتی تعداد کلمه‌ها افزایش پیدا می‌کند، دیگر عبارت «کلمه کلیدی» معنا و مفهوم پیدا نکرده و «عبارت کلیدی» منطقی‌تر به نظر می‌رسد. با این حال، استفاده از آن امروز متداول شده است.
در دسته‌بندی اول، کلمه کلیدی بیشتر توسط کاربران جستجو شده و از یک یا دو کلمه تشکیل می‌شود. در دسته‌بندی دوم، عبارت متشکل از چندین کلمه است، اما در مقایسه با دسته‌بندی اول، حجم جستجوی پایین‌تری دارد. با این حال، موارد طولانی‌، ۷۰ درصد تمامی جستجوهای کاربران را تشکیل می‌دهند.
 نکته دیگر درباره عبارت‌های یک یا چند کلمه‌ای این است که اگرچه حجم جستجوی بالاتری داشته و به همین دلیل استفاده از آ‌ن‌ها بهتر به نظر می‌رسد، اما رقابت در آن‌ها به شدت بیشتر است. بعید نیست هزاران وب سایت مشغول رقابت بر سر کسب رتبه خوب برای آن کلمه کلیدی باشند. به همین دلیل وارد شدن وب سایت‌های تازه تاسیس شده به این رقابت منطقی نیست.
استراتژی بهتر، تمرکز روی عبارت‌های طولانی و متشکل از چند کلمه است. اگرچه حجم جستجو برای آن‌ها پایین‌تر است، اما با داشتن برنامه‌ای مشخص برای سئو وب سایت خود، می‌توان به راحتی به رتبه‌های بسیار خوبی دست پیدا کرد. بعد از این اتفاق، مسیر برای بهبود رتبه در عبارت‌های تک یا دو کلمه‌ای دارای رقابت بالا هموارتر می‌شود.
نحوه انتخاب کلمه کلیدی صحیح برای سئو وب سایت
مطلب شما می‌تواند هر کلمه کلیدی داشته باشد، اما رمز موفقیت، انتخاب صحیح‌ترین مورد است. به عبارتی ممکن است کلمات کلیدی متعددی برای استفاده در یک مطلب کاندید باشند، اما باید بهترین مورد را برگزینید. به عنوان نمونه در مثال بالا، هر دو عبارت کلیدی «دوچرخه برقی» و «دوچرخه الکتریکی» صحیح هستند، اما یکی نسبت به دیگری ارجحیت دارد.
قدم اول - تصمیم‌گیری درباره کلمات کلیدی دلخواه
اولین قدم، پاسخگویی به سوالات زیر است:
     -دوست دارید صفحه‌های وب سایت شما، در نتایج جستجوی کدام عبارت‌ها ظاهر شنود؟
     -کاربران ممکن است از کدام کلمات کلیدی برای یافتن وب سایت شما در موتورهای جستجو استفاده کنند؟
     -کدام کلمه‌‌ها، محصولات یا سرویس‌های شما را به بهترین وجه ممکن توصیف می‌کنند؟
پاسخگویی به سوال‌های بالا، به ایجاد یک لیست منجر خواهد شد. این لیست را باید در قدم بعدی مورد استفاده قرار داد.
قدم دوم - ایجاد لیستی از کلمه‌های کلیدی
برای ایجاد لیستی از کلمه‌های کلیدی مناسب به منظور تولید محتوا، باید فهرست بالا را در نظر گرفته و بین موارد داخل آن و چیزی که کاربران در موتورهای جستجو وارد می‌کنند، ارتباط برقرار کنید. در این مسیر به یک سری ابزار آنلاین نیاز خواهیم داشت. گزینه‌های زیادی به این منظور وجود دارند، اما پیشنهاد ما، استفاده از Google Keyword Planner (رایگان) و SEMRUSH (پولی) است.
Google Keyword Planner
این ابزار را باید بخشی از Google Ads دانست که به صورت رایگان، در اختیار مشتریان گوگل ادز قرار گرفته است. می‌توان از آن به عنوان ابزاری بسیار قوی برای انتخاب بهترین کلمه‌های کلیدی به منظور تولید محتوا بهره برد.
ابتدا وارد Google Ads شده و حساب کاربری جدیدی در آن ایجاد کنید. قدم به قدم در مراحل مختلف پیش رفته و یک کمپین برای خود بسازید. تنها در این صورت اجازه استفاده از Keyword Planner را دریافت خواهید کرد. برای دستیابی به آن به مسیر TOOLS > KEYWORD بروید.
 بعد از ورود روی گزینه FIND NEW KEYWORDS کلیک کنید. در صورت وارد کردن کلمه‌های مرتبط در اینجا، یک سری کلمه کلیدی بر اساس موضوع انتخاب شده دریافت خواهید کرد.
 علاوه بر کلمه‌های کلیدی، این ابزار دارای چندین ستون دیگر است. ستون Average Monthly Searches نشان می‌دهد عبارت یا کلمه کلیدی پیشنهاد شده، در هر ماه چقدر توسط کاربران مورد جستجو قرار می‌گیرد. کلمات کلیدی دارای بیشترین میزان جستجو لزوما بهترین گزینه‌ها برای تولید محتوا نیستند، چرا که باید ستون Competition را نیز در نظر بگیرید. این ستون نشان می‌دهد میزان رقابت در هر مورد معرفی شده چقدر است.
در اینجا منظور از رقابت، تعداد کاربرانی است که از خدمات گوگل ادز برای نمایش خود به کاربران حین جستجو شدن آن کلمه کلیدی استفاده می‌کنند. پس حین استفاده از Keyword Planner فراموش نکنید این ابزار مخصوص گوگل ادز بوده و از نقطه نظر سئو، به کاربر اطلاعات ارائه نمی‌کند.
بر اساس لیست ارائه شده و با در نظر گرفتن بهترین موارد برای وب سایت خود، کلمه‌های کلیدی کوتاه و بلندی را انتخاب کنید این فهرست در قدم بعدی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
SEMRUSH با وجود پولی بودن، ابزار بسیار ارزشمندی است. از بین قابلیت‌های فراوان آن، Keyword Magic Tool و Topic Research بسیار کاربردی هستند. با استفاده از SEMRUSH، نیاز به مراجعه به گوگل ادز و ساخت حساب کاربری در آن و همچنین رفتن به LSIGraph به منظور یافتن کلمه‌های کلیدی معنادار (در بخش بعدی) از بین می‌رود.
اولین قدم استفاده از Keyword Magic Tool ایجاد یک حساب کاربری در آن است. می‌توان به صورت آزمایشی، برای هفت روز از SEMRUSH استفاده کرد. بعد از ورود به وب سایت در ادامه لاگین با حساب کاربری خود، در پایین بخش KEYWORD ANALYTICS، گزینه KEYWORD MAGIC TOOL را انتخاب کنید. سپس کلمه کلیدی مورد نظرتان را وارد کنید.
 یکی از مزیت‌های SEMRUSH گروه‌بندی کلمات کلیدی است. مزیت استفاده از SEMRUSH در مقایسه با ابزار گوگل ادز، نمایش میزان رقابت بر اساس فعالیت وب سایت‌های مختلف است.
Topic Research دومین قابلیت بسیار کاربردی SEMRUSH محسوب می‌شود. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، گوگل مدتی است به جای کلمه‌های کلیدی، بر اساس عناوین اقدام به رتبه‌بندی مطالب می‌کند. با استفاده از Topic Research خواهید توانست یک کلمه کلیدی بلند، مرتبط با یک عنوان خوب، پیدا کنید. برای استفاده از این قابلیت از منوی سمت چپ روی گزینه TOPIC RESEARCH کلیک کرده و کلمه کلیدی اصلی را وارد کنید.
 آن چه در سمت راست مشاهده می‌کنید، سوالات مربوط به گزینه وارد شده توسط شما است. این بخش را می‌توان مشابه قسمت People also ask در گوگل دانست، با این تفاوت که به خاطر در نظر گرفتن پرسش‌های مطرح شده در منابع مختلف، عبارت‌های جامع‌تری ارائه می‌کند.
قدم سوم - یافتن کلمه‌های کلیدی معنادار
قدم بعدی، یافتن یک سری کلمه کلیدی مربوط به کلمات کلیدی هدف است. آن‌ها ارتباط نزدیک و قوی با کلمه‌های کلیدی مورد نظر و هدف شما دارند. دلیل این موضوع، عدم امتیازدهی گوگل به صفحه‌های متمرکز روی یک کی‌ورد خاص است، روالی که پیشتر توسط این موتور جستجو دنبال می‌شد. گوگل اکنون هدف خود را روی عناوین قرار داده است.
در قدم سوم، موارد مرتبط با کلمات کلیدی اصلی مطلب را پیدا کرده و از آن‌ها داخل نوشته خود استفاده می‌کنیم. این موضوع به درک بهتر گوگل از مطلب و در نتیجه افزایش امتیاز آن کمک زیادی می‌کند. استفاده از LSI Keyword Generator یا خود موتور جستجوی گوگل بهترین روش برای دستیابی به کلمه‌های کلیدی معنادار است.
LSI Keyword Generator
به LSI Graph رفته و کلمات کلیدی هدفتان را وارد کنید. سمانتیک کی‌وردهای پیشنهاد شده را در ستون دوم دفترچه مخصوص فهرست کلمه‌های کلیدی یادداشت کنید.
برای یافتن کلمات کلیدی معنادار، به دو روش می‌توان از موتور جستجوی گوگل بهره برد. روش اول، استفاده از قسمت "People also ask" است.
روش دوم، رفتن به قسمت "...Searches related to" در پایین صفحه خواهد بود.
چگونه در مطلب از کلمه کلیدی استفاده کنیم؟
استفاده از کلمات کلیدی یافت شده، به یکی دیگر از قسمت‌های سئو یعنی سئو محتوا، به عنوان بخشی از سئو داخل صفحه، مربوط می‌شود. در ادامه نکاتی در این رابطه ارائه خواهیم کرد.
بهینه‌سازی صفحه اول وب سایت برای کلمه کلیدی اصلی
سئو هوم پیج یا همان صفحه خانه بسیار مهم است. ربات‌های موتورهای جستجو، کراولینگ را با صفحه نخست وب سایت شروع می‌کنند. هر صفحه دارای کلمه کلیدی خاصی است و هوم پیج نیز یک صفحه (مهم‌ترین مورد) محسوب می‌شود. باید مهم‌ترین کلمه کلیدی مربوط به کسب و کار خود را به صفحه اصلی اختصاصی دهید. به این ترتیب، برای کاربران و موتورهای جستجو مشخص خواهید کرد وب سایت شما درباره چه موضوعی است.
ایجاد صفحه‌ای مجزا برای هر یک از کلمه‌های کلیدی
وب سایت شما احتمالا محصولات مختلفی به فروش رسانده و سرویس‌های متفاوتی ارائه می‌کند. هر سرویس یا محصول باید دارای یک صفحه جداگانه، با کلمه کلیدی منحصربه‌فردی برای خود، باشد.
تولید محتوای مستمر برای برقراری ارتباط با کلمه‌های کلیدی
اکنون که کلمات کلیدی مشخص شده و هر یک دارای صفحه‌ای مجزا برای خود است، باید دست به گریبان روش‌های بلاگینگ شوید. مطالبی با کلمه‌های کلیدی چند بخشی ایجاد کرده و درونشان، به صفحه‌های ساخته شده در قسمت قبلی، بک لینک بدهید.
یک سری قوانین مهم در مسیر تولید محتوا
در زمان تولید محتوا برای صفحه‌های حاوی کلمه‌های کلیدی و همچنین وبلاگ، باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
-استفاده از کلمه کلیدی در URL: کلمه کلیدی را باید داخل آدرس اینترنتی صفحه ذکر کنید.
-استفاده از کلمه کلیدی در عنوان صفحه: کی‌ورد باید داخل عنوان گنجانده شود.
-استفاده از کلمه کلیدی در هدینگ H1: اگر با طراحی بهینه وب سایت، عنوان مطلب را همان تگ H1 منحصربه‌فرد صفحه قرار داده باشید، این فاکتور با نوشتن کلمه کلیدی در عنوان برطرف خواهد شد.
-استفاده از کلمه‌های کلیدی چند بخشی در سایر هدینگ‌ها
-استفاده از کلمه‌های کلیدی مرتبط (معنادار) حین نوشتن محتوای اصلی

تصاویر و سئو

سـئو تنهـا شـامل ارائـه راهکارهایـی بـرای بهبـود محتـوای متنـی نیسـت. سـئوی تصاویـر اهمیـت بالایـی در جـذب ترافیـک داشـته و رتبـه‌ی سـایت در موتورهـای جســتجو را بهبــود میبخشــد.
افزایـش درخواسـت بـرای محتـوای تصویـری فرصت هـای جدیـدی را بـرای افزایـش ترافیـک جسـتجوی سـایت از طریـق بهینه سـازی عکـس و ویدئـو فراهـم کرده اسـت . بهینه‌ســازی تصاویــر فرصتــی را بــرای وبســایت مهیــا میکنــد تــا کاربــر از طریــق جسـتجوی تصاویـر مـورد نظـر بـه وب سـایت شـما هدایـت شـود. بنابرایـن اسـتفاده از لوگـوی جالـب یـا تصاویـر گرافیکـی باکیفیـت نیـز بـه ان ـدازهی محتـوای مناسـب در جــذب ترافیــک موثــر هســتند. امــا نــکات مــورد اســتفاده در بهینه ســازی متــن هیـچ کاربـردی در بهینه سـازی تصاویـر ندارنـد. پـس چگونـه میتـوان شـانس دیـده شـدن تصاویـر در نتیج ـهی جسـتجوی کاربـر را بـالا بـرد؟ آیـا کلمـات کلیـدی بـرای ایـن کار مفیـد هسـتند؟
اندازه تصویر
انـدازه تصاویـر، تأثیـر فوق العـاده زیـادی روی سـرعت سـایت می‌گذارنـد. همان طـور کــه میدانیــد ســرعت ســایت یکــی از عوامــل موثــر در رتبه بنــدی اســت. تصاویــر بـزرگ و پرحجـم یکـی از عوامـل اصلـی پاییـن آورنـده‌ی سـرعت سـایت مخصوصـا در موبایــل هســتند. امــا از طرفــی کیفیــت تصاویــر مهــم بــوده و تاثیــر بالایــی در جــذب مخاطــب دارنــد. بســیاری از وب ســایتها ترجیــح میدهنــد کیفیــت را قربانـی سـرعت نکننـد، بنابرایـن در چنیـن شـرایطی لازم اسـت تعـادل برقـرار شـود .یکـی از نکاتـی کـه بایـد رعایـت کنیـد ایـن اسـت کـه انـدازه‌ی تصاویـر را بزرگتـر از چیـزی کـه کـه کاربـر میبینـد انتخـاب نکنیـد زیـرا ایـن کار هیـچ فایـده‌ای بـرای شـما یـا کاربـر نداشـته و تنهـا سـرعت وبسـایت را پاییـن مـی آورد.
ســوال دیگــری کــه مطــرح می‌شــود ایــن اســت کــه چــه نــوع فایل‌هایــی بهتــر هســتند؟ GIF، JPEG و PNG رایجتریــن انــواع فرمت هــای عکــس بــوده و 96 درصـد ترافیـک اینترنـت را تشـکیل میدهنـد. تصاویـری بـا فرمـت PNG معمـولا بهتریــن انتخــاب هســتند و در عیــن فشرده ســازی کیفیــت خوبــی دارنــد. فرمــت JPEG حجــم تصاویــر را تــا 10 برابــر کوچکتــر میکنــد امــا ممکــن اســت در عیــن فشـرده شـدن، کیفیـت تصویـر را نیـز پاییـن بیـاورد. بنابرایـن پیـش از انتخـاب نـوع عکـس ایـن نـکات را در ذهـن داشـته باشـید. ذخیـره کـردن تصاویـر بـا فرمـت GIFکیفیـت عکـس را پاییـن نم ـیآورد امـا ممکـن اسـت جزئیـات رنـگ را کاهـش دهـد .ایــن فرمــت بــرای تصاویــر متحــرک، لوگــو و تصاویــر ســاده و کوچــک مناســبتر اسـت. صفح ـهی راهنمـای گـوگل نیـز نـکات جالبـی را در مـورد بهینه سـازی تصاویـر و افزایـش سـرعت سـایت آورده اسـت.
نام تصاویر
نــام تصویــر کمــک میکنــد کــه موتورهــای جســتجو عکــس شــما را بهعنــوان محتـوای متنـی پیـدا کنـد و ایـن دقیقـا همـان جایـی اسـت کـه کلمـات کلیـدی در مــورد تصویــر کاربــرد پیــدا میکننــد. اگــر عکســی کــه از طبیعــت آپلــود میکنیــد نامـش «عکاسـی طبیعـت» باشـد، در جسـتجو رتبـه‌ی بهتـری نسـبت بـه تصاویـری بـا عنـوان _DSC1977 بـه دسـت مـی آورد. اگـر محـل عکاسـی را نیـز در نـام تصویـر قیـد کنیـد بـرای سـئوی سـایت بهتـر اسـت. اگـر در زمـان بارگـذاری تصویـر از عنـوان جداگانـه اسـتفاده نکنیـد، همـان نـام تصویـر بـه صـورت پیش فـرض در نظـر گرفتـه میشـود. ایـن یعنـی انتخـاب نـام مناسـب بسـیار مهـم اسـت و بایـد دقیـق انتخـاب شــود. در ادامــه بــه روشهــای بهینه ســازی عنــوان متــن) title text( و تــگ آلــت alt text(( می‌پردازیــم.
متغیرهای جایگزین) Alt attributes(
متغیرهــای جایگزیــن درواقــع همــان متن هــای جایگزینــی هســتند کــه در صــورت بــاز نشــدن تصویــر، در وبســایت نشــان داده می‌شــوند. خزنده هــای) crawler( موتورهــای جســتجو تصاویــر را نمیبیننــد و در نتیجــه بــه ازای هــر تصویــر متغیــر متنــی آن را ذخیــره میکننــد. درنتیجــه تعریــف ایــن متغیرهــا هــم دسترســی موتورهــای جســتجو را راحــت میکنــد و هــم ســئوی ســایت را بهبــود میدهــد .پـس میتـوان این طـور نتیجه گیـری کـرد کـه متـن جایگزیـن) alt text( و عنـوان متـن) title text( بهتریـن مـکان بـرای اسـتفاده از کلمـات کلیـدی مرتبـط بـا تصویـر هســتند. بــه یــاد داشــته باشــید کــه در نوشــتن کلمــات کلیــدی در ایــن قســمت زی ـادهروی نکنیـد زیـرا نتیجـه‌ی خوبـی بـرای بهبـود سـئو نخواهـد داشـت.
عنوان متن
عنـوان متـن همـان نـام تصویـر اسـت و هـدف تقریبـا مشـابهی بـا نـام فایـل دارد .تفـاوت اصلـی ایـن اسـت کـه ایـن نـام بایـد هـم بـرای انسـان و هـم بـرای ماشـین قابــل خوانــدن باشــد بنابرایــن بــرای جــدا کــردن کلمــات تنهــا از فاصلــه اســتفاده کـرده و اسـتفاده از آندرلایـن و دش را کنـار بگذاریـد.
در شـرایط خـاص اگـر عنـوان متـن بتوانـد بـه تنهایـی تصویـر را توصیـف کنـد، نیازی بــه اســتفاده از متــن جایگزیــن نیســت. بهعنــوان مثــال اگــر عکــس مــورد نظــر،تصویــری از ســر انســان باشــد، نوشــتن نــام آن فــرد بــرای عنــوان متــن کفایــت میکنـد زیـرا هـم بـرای کاربـران و هـم بـرای موتورهـای جسـتجو توصیـف میکنـد کـه عکـس در مـورد چـه چیـزی بـوده و نیـازی بـه ذکـر هیـچ توضیـح اضافـه‌ای در متـن جایگزیـن نیسـت. عناویـن متـن مهـم هسـتند امـا در اسـتفاده از آن هـا زی ـادهروی نکنیـد.
متن جایگزین
متـن جایگزیـن، تصویـر شـما را شـرح می‌دهـد. متن هـای جایگزیـن نـه تنهـا بـرای تصویـر، محتـوا درسـت میکننـد بلکـه موضـوع متـن مقالـه را نیـز بـه طـور خلاصـه بیـان میکننـد بنابرایـن بایـد بـا دقـت نوشـته شـوند. در هـر صفحـه از وب سـایت حداقـل یکـی از تصاویـر بایـد کلمـات کلیـدی متمرکـز داشـته باشـد. متـن جایگزیـن بایـد واضـح و بـه زبـان طبیعـی نوشـته شـده باشـد. نوشـتن متـن جایگزیـن کار سـختی نیسـت تنهـا کافـی اسـت تصـور کنیـد می‌خواهیـد تصویـر را بـرای شـخصی توصیـف کنیـد. در ایـن صـورت از کـدام کلمـات کلیـدی اسـتفاده میکنیـد؟ آنهـا را یادداشـت کنیـد. بعضـی راهنماهـا پیشـنهاد میکننـد کـه طـول متـن جایگزیـن بایـد بیـن 80 تـا 150 کاراکتـر باشـد امـا واقعیـت ایـن اسـت کـه هیـچ محدودیتـی بـرای نوشـتن متـن جایگزیـن وجـود نـدارد و طـول آن بایـد بـه ان ـدازهای باشـد کـه بتوانـد تصویـر را بـه طـور کامـل توصیـف کنـد. سـعی کنیـد خلاصـه بنویسـید امـا جزئیـات ضـروری را فـدای کوتـاه کـردن طـول متـن نکنیـد. به عنـوان مثـال متـن زیـر یـک متـن جایگزیـن خـوب بـرای تصویـر اسـت:
تصویــری از شــخصی کــه در حــال تایــپ کــردن پــای لپ تــاپ اســت و در کنــار او کاغـذ و خـودکار قـرار دارد، در بـالای تصویـر مجموع ـهای از آیکون هـای تحلیلـی ماننـد نمـودار و گـراف کشـیده شـده اسـت.
آدرس سایت و دامنه
آدرس سـایت یـا همـان‌ی ـوآرال نیـز می‌توانـد روی ترافیـک جسـتجوی تصویـر تأثیـر بگــذارد. اگــر تصویــر در وب ســایتی گذاشــته شــود کــه آدرس ســایت بهینــه شــده باشــد و محتــوای باکیفیــت و مرتبــط داشــته باشــد، شــانس موفقیــت در ســئوی تصویـر نیـز بـالا مـی رود. عـلاوه بـر یـوآرال، دامنـه‌ی سـایت نیـز روی جسـتجوی تصویـر در گـوگل تأثیـر می‌گـذارد. اگـر دامن ـهی شـما از نظـر محتـوای باکیفیـت و مرتبـط بـا موضـوع سـایت بـه شـهرت خوبـی رسـیده باشـد، تصاویـر نیـز عملکـرد بهتـری در جسـتجو خواهنـد داشـت. سـئوی سـایت، سـئوی تصویـر و سـئوی محتـوا تفـاوت چنـدان زیـادی بـا یکدیگـر ندارنـد.
استفاده از محتوا در کنار تصویر
بهینه ســازی تصویــر بــه تنهایــی صــورت نمی‌گیــرد. محتوایــی کــه در کنــار تصویــر اســتفاده می‌شــود نیــز بــرای ســئو مهــم اســت. مرتبــط بــودن محتــوا، کیفیــت و کلمـات کلیـدی از جملـه مـواردی هسـتند کـه روی رتبـه‌ی تصویـر در جسـتجو تأثیـر می‌گذارنـد. مهم تریـن متـن، متنـی اسـت کـه در نزدیکـی تصویـر قـرار دارد. گاهـی اوقــات متن هــا توصیفــی از تصویــر را ارائــه میدهنــد. بهعنــوان مثــال نوشــته می‌شـود: «تصویـر نمـودار زیـر نتیج ـهی نظرسـنجی از بیـش از 500 بازاریـاب را نشـان میدهـد.» یـا گاهـی اوقـات متونـی کـه در زیـر تصویـر نوشـته میشـوند، توضیحـات اضافهتــری را در مــورد تصویــر بیــان میکننــد. موتورهــای جســتجو ماننــد گــوگل،از متــن بــرای تعییــن مرتبــط بــودن تصویــر و موضــوع مقالــه اســتفاده میکننــد . بهعنـوان مثـال فـرض کنیـد در متـن مرتبـط بـا امـور لولهکشـی از تصویـر درخـت اســتفاده شــده باشــد. در ایــن صــورت شــانس ســئوی تصویــر پاییــن می‌آیــد و همچنیــن باعــث گمراهــی کاربــران میشــود.
عـلاوه بـر ایـن، هـوش مصنوعـی تشـخیص تصاویـر گـوگل در ایـن سـال‌های اخیـر بسـیار پیشـرفت کـرده اسـت و گـوگل متوجـه می‌شـود کـه آیـا موضـوع تصویـر بـا محتـوا یکسـان اسـت یـا خیـر.
استفاده از عکس‌های دیگران
ایـن بحـث از گذشـته تـا اکنـون وجـود داشـته کـه اسـتفاده از عکس هـای از پیـش موجـود روی رتبهبنـدی تأثیـر منفـی می‌گـذارد. امـا یکـی از مهندسـان شـرکت گـوگل در ســال 2013 اعــلام کــرد کــه اســتفاده از عکس هــای اســتوک هیــچ تأثیــر منفــی روی رتبهبنـدی سـایت نداشـته و در واقـع اسـتفاده از ایـن تصاویـر هیـچ تفاوتـی بـا اسـتفاده از تصاویـر اوریجینـال از نظـر سـئو نـدارد. امـا نکت ـهای کـه وجـود دارد ایـن اسـت کـه ایـن تصاویـر معمـولا ماهیـت طبیعـی دارنـد و اس ـتفادهی بیـش از انـدازه از آن هـا ممکـن اسـت نتیجـه‌ی خوبـی روی ظاهـر سـایت نداشـته باشـد .
ایــن تصاویــر معمــولا در نتیجــه‌ی موتورهــای جســتجو از تصاویــر دیگــر متمایــز نمیشــوند و کمتــر توجــه بیننــده را جلــب میکننــد. مگــر اینکــه خودتــان عــکاس حرفـه‌ای باشـید و از تصاویـر خودتـان اسـتفاده کنیـد.
نکت ـهی مهـم دیگـری کـه بایـد بـه یـاد داشـته باشـید ایـن اسـت کـه ایـن تصاویـر در اختیـار عمـوم قـرار دارنـد و بـه غیـر از شـما دیگـران نیـز از آن هـا در وب سـایت خــود اســتفاده میکننــد. گــوگل ترجیــح می‌دهــد یــک تصویــر را بیــش از یــک بــار رتبهبنــدی نکنــد همان طــور کــه ترجیــح میدهــد بــه محتــوای متنــی نیــز تنهــا یــک بــار امتیــاز دهــد و بــه همیــن دلیــل معمــولا توصیــه می‌شــود هیــچ وبسـایتی از محتـوای تکـراری اسـتفاده نکنـد. بنابرایـن اگـر یـک تصویـر پیـش ازشـما، هـزاران بـار در وب سـایت‌های دیگـر اسـتفاده شـده باشـد، چـرا گـوگل بایـدامتیـار جداگانـه‌ای بـرای شـما در نظـر بگیـرد؟
بهعنـوان مثـال اگـر در مـورد فرهنـگ کسـب و کار شـرکت خودتـان محتوا می‌نویسـید،می توانیــد داخــل اینترنــت جســتجو کــرده و عکســی از چنــد کارمنــد خوشــحال را بــرای ایــن محتــوا آپلــود کنیــد. همچنیــن می‌توانیــد در طــول جلســهی شــرکت خودتـان یـک عکـس باکیفیـت از کارمنـدان تهیـه کـرده و بـرای متـن اسـتفاده کنید .اسـتفاده از روش دوم توصیـه می‌شـود زیـرا هـم یـک عکـس باکیفیـت، مرتبـط و شــخصی از شــرکت خودتــان اســت و هــم ســاختار شــرکت را بــه طــور دقیــق بــه کاربــران نشــان می‌دهــد.
کیفیـت متـن مرتبـط بـا تصویـر نیـز از اهمیـت بالایی برخـوردار اسـت. شـرکت گوگلدر بیانـه‌ی خـود در سـال 2013 اعـلام کـرد شـاید در آینـده اسـتفاده از عکس هـایاوریجینـال به عنـوان یـک امتیـاز بـرای وب سـایت در نظـر گرفتـه شـود و باعـث شـودسـایت رتبـه‌ی بهتـری در جسـتجو دریافـت کنـد. شـرکت گـوگل در حـال حاضـر از ایـن نکتـه بـرای افزایـش رتب ـهی وبسـایت اسـتفاده نمیکنـد امـا تأثیـر اسـتفاده از عکس هـای اوریجینـال روی کاربـر به ان ـدازهای بـالا اسـت کـه ارزش وقـت گذاشـتن را دارد.
میزان درگیر کردن و محبوبیت تصویر
موتورهــای جســتجو بــرای متن‌هایــی ارزش قائــل هســتند کــه کاربــران را بیشــتر درگیـر کننـد. ایـن بـه ایـن معنـا اسـت کـه اگـر در وب سـایت خـود تصویـر باکیفیت،مرتبـط و غیرتکـراری داشـته باشـید کـه میـان کاربـران محبوب شـود، امـکان اینکه در نتیج ـهی موتورهـای جسـتجو رتب ـهی بالاتـری کسـب کنیـد بیشـتر اسـت. محبوبیـت متـن نیـز بـه همیـن صـورت اسـت و هرقـدر بیشـتر باشـد، رتب ـهی سـایت بهبـود پیــدا میکنــد.
یکـی دیگـر از نـکات مهـم ایـن اسـت کـه اصـول لینکسـازی نیـز روی جسـتجوی تصویـر تأثیـر می‌گذارنـد. هرقـدر وبس ـایتهای بیشـتری بـه عکـس شـما لینـک دهنـد، شـانس افزایـش ترافیـک ورودی بـه سـایت نیـز بالاتـر م ـیرود. برای سـهولت ایــن کار، در کنــار تصویــر دکمــهی اشــتراک گذاری تعبیــه کنیــد زیــرا زمانــی کــهتصویـر توسـط دیگـران بـه اشـتراک گذاشـته می‌شـود، موفقیـت آن در موتورهـایجسـتجو بالاتـر مـی رود. محبوبیـت یـک تصویـر بـا کلیـک روی سـایت شـما، بـهاشــتراک گذاری در ســایت‌های دیگــر یــا شــبکه‌های اجتماعــی بــالا مــی رود. ایــن مـوارد نشـان دهن ـدهی بـالا بـودن ارتبـاط تصویـر و متـن شـده و محبوبیـت آن را بــالا می‌برنــد همچنیــن باعــث می‌شــود کــه موتورهــای جســتجو توجــه بیشــتری بـه وب سـایت شـما کننـد.
جمع‌بندی
راه هـای زیـر بـه شـما کمـک میکننـد تصاویـری کـه در وبسـایت آپلـود میکنیـد،رتب ـهی بهتـری در نتایـج جسـتجو کسـب کننـد:
سـعی کنیـد حجـم تصویـر را پاییـن بیاوریـد امـا کیفیـت آن را بیـش از انـدازه کـم نکنیـد.
از نام مرتبط برای تصویر استفاده کنید.
از محتوای جایگزین مناسب برای توصیف تصویر استفاده کنید.
به متنی که در کنار تصویر قرار میگیرد دقت کنید.
تا جای ممکن از تصاویر اوریجینال استفاده کنید.
محبوبیت تصاویر را بالا ببرید و دیگران را به اشتراک گذاری تشویق کنید .

بک لینک (Backlink)

لینکی (Link) که از سایتی به سایت دیگر داده می‌شود را بک لینک می‌گویند، به عبارت دیگر اگر سایت X، آدرس سایت Y را در داخل متنی (Anchor text) لینک کند، سایت Y یک بک لینک از سایت X دریافت می‌کند. و این عمل هم به اصطلاح لینک سازی یا لینک بیلدینگ گویند. بک لینک شامل لینک سازی داخلی نمی‌شود به عبارت دیگر به لینک‌های داخلی یک دامنه بک لینک نمی‌گویند.
بک لینک اهمیت ویژه‌ای در سئو سایت دارد و همیشه مهندسین سئو در تلاش هستند تا بتوانند بک لینک بیشتری را در جهت ارتقا رتبه سایت ایجاد کنند، ولی همان‌طور که میدانید هر آنچه در سئو زیاده‌روی شود به جای تاثیر مثبت، تاثیر منفی به‌همراه خواهد داشت، لینک سازی یا لینک بیلدینگ باید اصولی صورت بگیرد و اگر به شکل اسپم و انبوه لینک سازی شود با جریمه‌های سنگین گوگل همراه خواهد بود چرا که لینک سازی بی‌رویه یکی از دلایل پنالتی شدن سایت در گوگل است.
لینک سازی یا لینک بیلدینگ
لینک سازی یا لینک بیلدینگ
بک لینک انواع مختلفی دارد ولی دو نوع آن نسبت به بقیه لینک‌های دیگر معروف است لینک نوفالو (Nofollow) و لینک فالو (Follow)، ما در مقاله لینک نوفالو به شکل کاملا جامع با سوال‌های کاربردی به تشریح و اهمیت لینک نوفالو پرداختیم و تفاوت اصلی آن با لینک فالو را ذکر کردیم، پس حتما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دو نوع لینک به مقاله ذکر شده مراجعه کنید.
در ادامه به انواه Backlink از نظر ساختاری می‌پردازیم.
انواع لینک از نظر ساختاری
ساختار یک لینک به شکل زیر است و در مقابل اتریبیوت rel می‌تواند مقادیر مختلفی برای مقاصد گوناگون درج کرد. در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد. این موارد را میتوان جزئی از سئو تکنیکال یا همان سئو فنی دانست.
شاید بپرسید اتریبیوت rel چیست؟ به rel موجود در کد زیر یک نوع اتریبیوت گفته می‌شود و حال این اتریبیوت که rel هست بعد از مساوی و در داخل “” مقادیری را می‌گیرد که در ادامه ما بیشتر درباره مقادیر داخل rel صحبت خواهیم کرد.
لینک از نوع Alternate
این لینک برای سایت‌های دو زبانه یا چند زبانه مناسب است، به این معنی است که این لینک، به آدرسی می‌رود که شما همین صفحه را به زبانی دیگر خواهید دید.
لینک از نوع Author
این نوع لینک برای نویسنده‌ها به کار می‌رود، اگر روی آن کلیک کنید شما را به نویسنده آن مقاله ارجاع می‌دهد.
لینک از نوع Bookmark
این نوع لینک‌ها برای Bookmark (بوک مارک) کردن مناسب است چرا که لینک تغییر نمی‌کند و می‌توانید لینک مقاله را در مرورگر خود ذخیره نمایید یا همان بوک مارک کنید.
لینک از نوع Help
زمانی کاربرد دارد که بخواهید آموزشی از یک صفحه‌ را در صفحه دیگر قرار دهید. وقتی روی این لینک کلیک کنید به صفحه آموزش یا راهنمای استفاده از مقاله خواهید رفت.
لینک از نوع License
بدین معنا که این لینک، شما را به صفحه کپی رایت مقاله هدایت می‌کند.
لینک از نوع next
به معنای این است که این لینک شما را به مقاله بعدی هدایت می‌کند.
لینک از نوع Prev
به معنای این است که این لینک شما را به مقاله قبلی هدایت می‌کند برعکس لینک next است.
لینک از نوع Nofollow
سال ۲۰۰۵ بود که رم نوفالو توسط گوگل معرفی شد. این نوع لینک به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که لینک را دنبال نکنند و اعتباری به سایت مقصد داده نشود. (در مقاله لینک نوفالو به تشریح درباره اهمیت و کاربرد این نوع لینک‌ها پرداختیم، پیشنهاد میکنم حتما بخوانید)
لینک از نوع Follow یا Dofollow
لینک فالو برعکس لینک‌های نوفالو است، شما اگر اصلا از اتریبیوت rel استفاده نکنید به شکل پیش‌فرض موتورهای جستجو آن را فالو می‌دانند، مقدار Follow با مقدار Dofollow فرقی ندارد و هر دو یک مفهوم را دارد. هر سه لینک زیر یک معنا را دارند. (در مقاله لینک نوفالو به تشریح درباره لینک فالو و فرق آن با لینک نوفالو پرداختیم)
لینک از نوع Search
به لینکی اشاره می‌کند که شما در آنجا امکان جستجو در بین مقاله‌ها را دارید.
لینک از نوع Tag
اصولا تگ‌های مقاله‌ها را با این نوع لینک به موتورهای جستجو نشان می‌دهند. این لینک‌ها نشان دهنده یک تگ یا کلمه کلیدی در این مقاله است.
توضیحات بیشتر درباره لینک‌ها در مقاله w3.org بخوانید.
لینک از نوع noreferrer noopener
این نوع اتریبیوت‌ها از زمانی معروف شدند که از نسخه ۴.۷ وردپرس بروی لینک‌هایی که target="blank" هستند (یعنی در زمان کلیک بر روی آن لینک ما وارد تپ دیگر می‌شویم) اعمال می‌شود. اصولا تگ‌های مقاله‌ها را با این نوع لینک به موتورهای جستجو نشان می‌دهند. این لینک‌ها نشان دهنده یک تگ یا کلمه کلیدی در این مقاله است.
رل noopener در window.opener جاوااسکریپت کمک به امنیت اطلاعات کاربران می‌کند و noreferrer به کمک هدر HTTP باعث افزایش امنیت می‌شود.
توضیحات بیشتر درباره لینک‌ها در مقاله w3.org بخوانید.
لینک از نوع Sponsored
این اتریبیوت یعنی rel="sponsored" که در سال ۲۰۱۹ یعنی دقیقا شهریور ۱۳۹۸ توسط گوگل در این لینک معرفی شد. معنای Sponsored یعنی حمایت مالی و هدف از این رل (rel) درج آن در لینک‌هایی است که جنبه تبلیغات دارند. درواقع لینک‌های تبلیغاتی و لینک‌هایی که اسپانسری هستند میتواند rel="sponsored" استفاده شود.
رل Sponsored یک موضوع مهم را به صورت غیرمستقیم اشاره میکند و آن اهمیت بیشتر رل نوفالو هست. درباره اهمیت بک لینک نوفالو بیشتر خوانید.
لینک از نوع UGC
عبارت ugc مخفف User Generated Content است. رل ugc هم همانند رل اسپانسر در سال ۲۰۱۹ یعنی دقیقا شهریور ۱۳۹۸ توسط گوگل معرفی شد. هدف از اتریبیوت rel="ugc" بر روی لینک‌های است که محتوای آن توسط کاربرها ایجاد شده است.
حالا ممکنه بعد از اینکه بفهمید بک لینک چی هست، بپرسید:
از کجا بکلینک بخریم؟ چطوری تهیه کنیم؟
این بخش از متنی که شما دارید میخونید خلاصه تجربه ۸ ساله منه در این زمینه. خب:
نکته اول: من جای شما باشم اگر اولین باره قصد تهیه بکلینک رو دارم و تا حالا نخریم، پس زیاد سمت خرید بکلینک نمیرم، مگر وقت زیاد داشته باشم و بیام کلی مطالعه کنم و وقت بذارم و هزینه کنم تا یاد بگیرم و یا از یک مشاوره سئو کمک بگیرم و یا کلا بهتره بدم یک متخصص سئو کارهای خرید بکلینک‌های سایت منو انجام بده.
نکته دوم: حالت مشاوره که اشاره کردم شاید خیلی جواب نده چون مشاوره سئو اگر بخواد بهترین مشاوره رو به شما بده تقریبا باید اطلاعات خوبی از سئوی سایت شما داشته باشه. من خودم برای مشاوره دادن گاهی یک هفته دارم درباره یک سایت تحقیق میکنم طبیعتا اینطوری به ناچار هزینه مشاوره بالا میره. ولی مشاوره‌هایی که یک ساعته هست و شخص مشاور دهنده قبل مشاوره دادن هیچ اطلاعاتی از سایت شما نداره کمی میشه گفت صحبت‌ها کلی گویی میشه و به نظر شخصی من مشاوره غیرکاربردی هست چون به اون هدف اصلی که ما قصد داریم نمیرسونه.
نکته سه: بعید میدونم در محیط وب بتونید پاسخ این سوال “من میخوام برای سایتم بک لینک بخرم چطوری و از کجا بخرم” رو پیدا کنید، منابعی که برای اموزش ساخت بک لینک وجود داره بسیار ناقص هست و اصلا در هیچ سایتی غیرممکنه کامل درباره بک لینک صحبت کنن، من خودم سال‌ها هست قصد دارم یک سری مقالات جامع درباره بک لینک بنویسیم ولی متاسفانه نتونستم.
نکته چهار: فرض کنید اصلا شما یک منبع خوب و کامل پیدا کردید، کمی فکر کردید که اون کسی که این منابع رو نوشته چطوری اصلا میتونه ۱۰۰‌ها مقاله بک لینک رو اپدیت نگه داره؟ همین الان در میزفا ۳۰۰ مقاله‌ای که توسط ۸ نفر اپدیت میشن نزدیک به ۱ سال و نیم طول میکشه. از طرفی فرض کنیم اصلا اپدیت هم هست (فرض محاله البته) میدونید بکلینک و ساخت لینک‌های خارجی مثل بازی با چاقو هست؟ و میتونید با این چاقو به سایت خودتون آسیب جدی بزنید؟ همینطور برای ساخت بک لینک اصولی برای سایت خودتون باید یک مسیر اختصاصی پیدا کنید، درواقع برای هر سایت باید یک مسیر بک لینک ساخت، مثل استراتژی میتونه که تا الان من یک بار هم ندیدم در دو کسب و کار مختلف یک نوع استراتژی بچینیم.
نکته پنج: خیلی از دوستان اصلا توجه به سئو داخلی نمیکنن و به قولی خوددرمانی یا به قول ما خودسئویی میکنن، خیلی از دوستان تماس گرفتن با ما و نیاز به لینک خارجی دارن، هر چند ما چنین خدماتی نداریم و کلا اختصاصی برای سایتی لینک سازی نمیکنیم و فقط تو پروژه‌های ۰ تا ۱۰۰ لینک سازی میکنیم ولی وقتی بررسی میکردیم میدیدیم که اون سایت اصلا نیاز به لینک نداره و انقدر سئو داخلی اون سایت مشکل داره که نیاز نیست هنوز بره سراغ لینک سازی.
این موارد بالا نظرات شخصی من یعنی پوریا آریافر هست و ممکنه اشتباه باشه ولی این نظرات رو صادقانه گفتم. با این حال من خودم همیشه مشاوره میگیرم از چیزهایی که اطلاع ندارم، من خودم وقتی ماشین میخرم یا ملک و یا حتی توی بورس شرکت میکنم چون تخصص کافی ندارم و از مشاوران کمک میگیرم و خب خداروشکر همیشه جواب داده.
پایان و نکات تکمیلی
۱) دقت داشته باشید که ما درباره انواع لینک‌ها یعنی تگ a در HTML صحبت کردیم هر چند برخی از این ویژگی‌ها را می‌توان در تگ link که در header هم مشاهده کرد.
۲) از طرفی میتوان در یک لینک برخی اتریبیوت‌ها را با هم استفاده کرد مثلا:
یا مثلا
۳) الگوریتم‌های گوگل اهمیت زیادی به این اتریبیوت‌ها میدهند. بنابراین در جای درست استفاده کنید. اگر آشنایی به مباحث سئو ندارید از یک متخصص سئو که حداقل آشنایی نسبی با کسب و کار شما دارد کمک بگیرید.
حال باید در پایان کار بدانید بک لینک چیست و چه انواعی به کمک اتریبیوت‌ها دارد. اگر سوالی و یا نظری درباره این مقاله بک لینک داشتید حتما در نظرات برسید

URL

Clean URLs, also sometimes referred to as RESTful URLs, user-friendly URLs, pretty URLs or search engine-friendly URLs

Clean URL - Wikipedia

چگونه آدرس سایت کاربرپسند بسازیم؟
URL سایت و سئو و بهینه سازی آن
تا حالا به آدرس URL سایت خود دقت کرده اید؟ به نظر شما آدرس سایت چقدر می‌تواند در سئو و بهینه سازی سایت تاثیر داشته باشد؟ همانطور که می‌دانید خزنده‌های گوگل برنامه نویسی خیلی قوی دارند و هر طور شده می‌توانند محتوای ما را تشخیص داده و در نتیجه جستجو نشان دهد. ولی هرچقدر شناسایی محتوای سایتمان را برای گوگل و حتی مخاطبانمان راحت تر کنیم، از نظر سئو نتیجه خیلی بهتری را کسب خواهیم کرد.
اجرای هیچ کدام از مطالب این مقاله ضروری نیست. ولی اگر رتبه سئو برایتان مهم است و به آن ارزش می‌دهید مطمئن باشید با اعمال این روش‌ها نتیجه خیلی خوبی خواهید گرفت. در این مقاله در مورد URL و تاثیر آن در سئو سایت و روش‌های بهینه کردن URLها صحبت خواهیم کرد.
آدرس سایت
URL چیست؟
URL یا «Uniform Resource Locator» همان آدرس سایت است و مکان یا موقعیت یک صفحه روی اینترنت را شناسایی می‌کند. اگر به نوار بالایی مرورگرتان توجه کنید می‌توانید یک نمونه URL را مشاهده کنید.
کلماتی مانند لینک، URL، پیوند یکتا، آدرس سایت، نامک و یا Slug با هم فرق‌های جزئی دارند. مثلا نامک که در وردپرس هست و به انگلیسی Slug گفته می‌شود. مثلا نامک این صفحه create-the-best-url-for-your-site است. درحالی که URL، کل آدرس است:
یعنی: http://brandidea.ir/create-the-best-url-for-your-site
به طور طبیعی یک URL از سه قسمت تشکیل شده است:
پروتکل
محبوب‌ترین پروتکل برای برقراری ارتباط در اینترنت HTTP یا Hyper Transfer Protocol است. پروتکل، مجموعه‌ای از قوانین برای برقراری ارتباط است که برای آدرس‌دهی از آن‌ها استفاده می‌شود. پروتکل‌ها انواع متفاوتی دارند و اصلی‌ترین آن‌ها، HTTP و HTTPS هستند.
این روزها بیشتر سایت‌ها از پروتکل HTTPS استفاده می‌کنند که برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران طراحی شده است.
نام دامنه
نام دامنه آدرس شما در اینترنت است. و مشخص‌ترین قسمت URL می‌باشد. نام دامنه بهتر است طوری انتخاب شود که به راحتی به خاطر سپرده شود و تا حد ممکن کوتاه و متشکل از یک یا دو کلمه باشد. البته این توصیه‌ها به سئوی شما کمکی نمی‌کند. اما برای بازدیدکنندگان وب سایت شما به خاطر سپردن آن آسانتر خواهد بود.
پسوند دامنه
محبوب‌ترین نوع پسوند دامنه com. است. پسوندهای مختلفی برای دامنه وجود دارد که در هنگام خرید دامنه می‌توانید پسوند مورد نظر خود را خریداری کنید. نکته دیگر برای موفقیت بهتر دامنه‌های کشوری استفاده از IP همان کشور برای وب سایت می‌باشد. برای مثال پسوند ir. برای سایت‌های ایرانی استفاده می‌شود.
مسیر
مسیر هر سایت از زیر پوشه‌ها و نام صفحه تشکیل می‌شود. که در آن، مسیر زیرشاخه‌های موجود در صفحه را مشخص می‌کنیم. یعنی بعد از اسم سایت مشخص می‌کنیم این صفحه در کدام قسمت سایت قرار دارد.
زیر پوشه‌ها
بهینه سازی نامگذاری زیر پوشه‌ها دارای دو بخش عمق و عرض میباشد.
عمق
منظور از عمق، تعداد زیر پوشه‌هایی است که در یک دامنه یافت میشوند. به طور مثال یک وب سایت فروش پوشاک را در نظر بگیرید که برای دسترسی به صفحه تی شرت‌های مردانه آن باید بازدید کننده از صفحه اصلی به بخش تی شرتها و سپس به بخش تی شرتهای مردانه برود.
صفحه اصلی=> تی شرت‌ها => تی شرتهای مردانه
هر چه عمق URL‌های وب سایت شما کمتر باشد از نظر سئو موفق تر خواهید بود. همیشه سعی کنید عمق URL‌های وب سایتتان کمتر از 2 باشد.
عرض
به تعداد صفحات موجود در هر پوشه عرض آن صفحه گفته می‌شود.
نام صفحات
این قسمت آخرین قسمت از URL سایت است. همیشه سعی کنید نام صفحات مرتبط با محتوای آن صفحه باشد استفاده از کلمات کلیدی نامرتبط با محتوای صفحه از نظر سئو به ضرر صفحه می‌باشد. در ادامه با دقت بیشتر به نکات مهم انتخاب نام صفحه می‌پردازیم.
آدرس سایت
آدرس سایت کاربر پسند چه ویژگی‌هایی دارد؟
در آدرس URL خود از کلمات کلیدی استفاده کنید.
استفاده کردن از کلمات کلیدی محتوایتان در آدرس سایت ایده بسیار خوب و مفیدی است. زمانی که از انکر تکست در متن استفاده نکنید آدرس سایت شما می‌تواند به جای انکرتکست متن شما عمل کند. استفاده از کلمات کلیدی در آدرس سایت می‌تواند در نشان داده شدن در نتایج جستجو با کلمات کلیدی هم تاثیر بگذارد. یعنی وقتی کلمه کلیدی سرچ می‌شود به دلیل استفاده از این کلمه در آدرس سایت در نتایج جستجو قرار بگیرد.
یکی از نکات بسیار مهم دیگر این است که خوانایی و استفاده از کلمات کلیدی در آدرس سایت باعث می‌شود تا کاربران بیشتری روی آدرس این سایت‌ها نسبت به سایت‌های دیگر کلیک کنند که این باعث جذب ترافیک بیشتر می‌شود.
برای محتوای یکسان از چند آدرس استفاده نکنید.
گوگل به صورت مداوم در حال ایندکس کردن سایت شما است. اگر شما آدرس‌های URL با محتوای یکسان داشته باشید گوگل برای ایندکس کردن مطالب سایت شما دچار مشکل می‌شود و در نتیجه صفحه شما در نتایح جستجو دیده نخواهد شد. این مشکل رتبه سایت شما را بسیار بالا می‌برد.
می توانید سعی کنید آنها را متعارف سازی یا همان canonicalize کنید. شما می‌توانید این کار را با ریدایرکت 301 (اگر دلیل واقعی برای نگه داشتن محتوای تکراری ندارید) یا روش rel=canonical (اگر دوست دارید نسخه‌های متفاوتی برای برخی از بازدید کنندگان داشته باشید) انجام دهید.
آدرس URL خوانا بسازید.
ساختار آدرس سایت باید طوری باشد که به راحتی توسط کاربر خوانده شود. یعنی وقتی بازدیدکننده آدرس سایت را می‌خواند، متوجه محتوای سایت شود. آدرس سایتی که از نظر کاربران خوانا باشد، از نظر خزنده‌های موتورهای جستجو هم بهتر است.
درست است که خزنده‌های موتورهای جستجو با کدهایی که دارند می‌توانند محتوای ما را تشخیص دهند. ولی خوانایی آدرس سایت هم سرعت ایندکس شدن را بالا می‌برد و هم از نظر کاربر پسند بودن در سئو رتبه بهتری را کسب خواهد کرد.
توجه داشته باشید که استفاده از اعداد و سایر علامت‌ها به جای حروف برای سئو وب سایتتان مضر است.
آدرس سایت
به جای پارامترهای داینامیک، از پارامترهای استاتیک استفاده کنید.
اگر آدرس سایت خود را تغییر ندهید به طور پیش فرض آدرس سایت داینامیک که از اعداد و حروف ناخوانا تشکیل شده است، ساخته می‌شود. سعی کنید حتما آدرس سایت خود را به استاتیک تغییر دهید تا کاملا قابل خواندن و تشخیص توسط کاربران باشد.
تجربه نشان می‌دهد که لینک‌های کوتاه یا لینک‌هایی که آدرسشان بهینه سازی شده است، 25% بیشتر از سایر لینک‌ها، در شبکه‌های اجتماعی کلیک می‌گیرند.
از ریدایرکت کمتر استفاده کنید.
اگر کاربر یا خزندۀ یک موتور جستجوگر آدرس A را درخواست کند و به آدرس B منتقل شود، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. حتی اگر آدرس B به آدرس C منتقل شود باز هم مشکلی وجود نخواهد داشت (هر چند بهتر است که آدرس A مستقیماً به آدرس C منتقل شود) اما این تغییر مسیرها زمانی مشکل ساز خواهد بود که چرخۀ موجود بیش از دو بار تکرار شود.
به طور کلی، موتورهای جستجوگر چرخۀ ریدایرکت‌ها را به طور دقیق دنبال می‌کنند اما معمولاً توصیه می‌کنند آدرس‌های مهم در این چرخه قرار نگیرند زیرا سیگنال‌های رتبه بندی این آدرس‌ها کاملاً شمرده نمی‌شود. مشکل بزرگتر برای مرورگرها و کاربرانی است که از بروز این چرخه خسته می‌شوند و ممکن است سایت را ترک کنند. کاربران موبایلی نیز با این چرخه مشکل خواهند داشت. به همین خاطر باید سعی کنید ریدایرکت‌های سایت خود را به حداقل برسانید و از این طریق مشکلات خود را حل کنید.
از آدرس‌های کوتاه تر به جای آدرس‌های طولانی تر استفاده کنید.
کوتاه بودن آدرس یکی دیگر از روشهای بهینه سازی URL سایت است. همیشه به یاد سپردن آدرس‌های کوتاه آسان‌تر از آدرس‌های طولانی است. به قول معروف هر چه آدرس سر راست‌تر رسیدن به مقصد سریعتر! اگر می‌خواهید شانس رسیدن خود به صفحه اول گوگل را بیشتر کنید از آدرس‌های کوتاه استفاده کنید.
اگر آدرس سایت یا صفحات شما کمتر از 50 الی 60 کاراکتر هستند، به هیچ وجه نگران نباشید. اما اگر URL‌های شما بیشتر از 100 کاراکتر دارند بهتر است به فکر بازنویسی آنها باشید. می‌دانید که کوتاهی لینک ربطی به پردازش موتورهای جستجو ندارد. فقط خوانایی سریع و به یاد سپردن راحت تر باعث می‌شود بیشتر از این لینک استفاده شود. پس شانس دیده شدن سایت شما را بالا می‌برد.
از تعداد زیادی کلمات کلیدی استفاده نکنید.
استفاده بیش از یکبار از کلمه کلیدی در آدرس سایت، تاثیری مثبتی بر سایت شما نخواهد گذاشت. به کلیدواژه‌های موجود که بارها تکرار شده‌اند جایزه نمی‌دهند. هیچ کلیکی از اینکار به دست نخواهید آورد. پس شانس رتبه بندی خود را با تکرار کلیدواژه در آدرس سایت خراب نکنید.
تا جایی که امکان دارد آدرس سایت را با عنوان صفحه منطبق کنید.
منطبق بودن آدرس سایت با عنوان صفحه، بیشتر برای راحتی بازدیدکنندگان است. به عنوان مثال می‌توان با استفاده از آدرس سایت به کاربر اطلاع داد که چه چیزی در محتوای سایت وجود دارد و آیا این محتوای موجود در آن می‌تواند انتظارات او را برآورده سازد یا خیر.
به همین خاطر به شدت توصیه می‌شود که آدرس سایت و صفحه خود را با عنوان و سرتیتر‌هایی که در آن به کار می‌رود منطبق و هماهنگ کنید. هر چقدر انطباق و هماهنگی بیشتر باشد، بهتر است.
تا حدامکان از حروف اضافه استفاده نکنید.
اگر عنوان شما حاوی حروف اضافه (Stop Words) است، قرار دادن آن در URL ضروری نیست. در برخی از موارد استفاده نکردن از این حروف اضافه می‌تواند آدرس شما را کوتاه تر کند و خواندن آن در محیط‌های اشتراک گذاری را آسان تر نماید. در مورد استفاده کردن یا نکردن از حروف اضافه خودتان باید تصمیم بگیرید.
اگر آدرس سایت کوتاه باشد لازم نیست برای حذف کردن حروف اضافه وقت بگذارید. چون آدرس دامنه به قدری طولانی نیست که بخواهد مشکل ساز شود.
از کاراکترهای اضافی استفاده نکنید.
زمانی که برخی از علائم متنی در آدرس قرار می‌گیرند، خواندن آن برای افراد دشوار می‌گردد. به طور کلی، بهتر است این موارد حذف گردد یا کنترل شود. کاراکترهای اضافی نه تنها خوانایی آدرس سایت را مخدوش می‌کنند، بلکه فرآیند خزش را از بین می‌برند و در بسیاری از مرورگرها اختلال ایجاد می‌کنند.
کاراکترهای مجاز که می‌توانید استفاده کنید شامل اعداد 9-0، حروف A-Z، a-z و کاراکترهای خاص !، ()، *، +، –، $ می‌شوند. اگر مایل به استفاده از مابقی کاراکترها هستید باید آن‌ها را به زبان برنامه‌نویسی برگردانید.
از پوشه‌های کمتر استفاده کنید.
آدرس زیر را در نظر بگیرید:
brandidea.ir/content/10yr/strategy/blogging
حالا به آدرس زیر توجه کنید که ساختار آن کمی تغییر یافته است:
http://brandidea.ir/blog/create-the-best-url-for-your-site
این موضوع بدین معنی نیست که اسلش‌ها (پوشه‌ها) ضرورتاً باعث تخریب عملکرد سایت شما می‌شوند اما استفاده از آن‌ها می‌تواند ویرایش رشته‌های URL را بسیار پیچیده تر کند. هیچ اجباری برای استفاده کردن یا نکردن از پوشه‌ها در آدرس وجود ندارد، همه چیز به تصمیم شما بستگی خواهد داشت.
از حروف کوچک در آدرس سایت خود استفاده کنید.
از آنجایی که گوگل حساسیت ویژه‌ای نسبت به بزرگ یا کوچک بودن حروف دارد، پیشنهاد می‌کنیم برای آدرس سایت خود از حروف کوچک استفاده کنید. brandidea.ir/webpage با brandidea.ir/Webpage کاملا متفاوت هستند و هر کدام می‌توانند یک صفحه مجزا باشند.
ترکیب استفاده از حروف بزرگ و کوچک برای استفاده کاربران هم سخت خواهد بود. پس کارایی و راحتی به یاد سپردن آدرس سایت هم از بین می‌رود.
از خط فاصله برای جدا کردن کلمات استفاده کنید.
اگر قرار است از چند کلمه در آدرس سایت استفاده کنید، آن‌ها با خط فاصله (-) از هم جدا شوند.

۱۵ روش سئو برای ساختار URL

گوگل و بینگ در طی زمان به اندازه‎ای هوشمند شده‎اند که رابطه‎ی بین لینک‎ها و محتوای خود لینک صفحه‎ها را به درستی تشخیص می‌دهند، پس موتور‎های جستجو به راحتی از این چالش‎های فنی بر می‌ایند. شاید سوال برای پس چرا لازم است خودمان را زحمت بدیم؟ جواب ساده است هرچه ما کار را برای موتور‎های جستجو و کاربران ساده تر کنیم، نتایج بهتری از هر دو طرف دریافت می‌کنیم.
۱. تا جایی که امکان دارد از یک دامنه و زیر دامنه استفاده کنید
بحث در این مورد کمی مشکل است چون شواهدی وجود دارد که برخی از افراد محتوای خود را از یک زیر دامنه به یک زیر پوشه منتقل کرده‎اند و نتایج مثبتی دریافت کرده‎اند و برخی که برعکس این کار را انجام داده اند، به از دست رفتن ترافیک آن‎ها منجر شده است. به هر حال اکتشافات به این صورت بوده است که محتوا راحت تر می‌توانند قدرت رنک گیری را از دامنه اصلی دریافت کنند، در حالی که انتقال قدرت رنک گیری در زیر دامنه چندان بالا نیست.
البته منظور ما این نیست که این روش اصلا کاربردی ندارد، اگر تنها راه شما برای ایجاد وبلاگ یا تولید محتوا، ایجاد زیر دامنه است این کار را انجام دهید به هر حال از هیچی بهتر است. اما در صورتی که وبلاگ شما در یک زیر پوشه و زیر دامنه اصلی باشد برای سایت شما بسیار مفید تر و بهتر ظاهر خواهد شد.
۲. هر چه خوانایی آن برای انسان بالا تر باشد بهتر است
اصلا جایی تعجبی ندارد که بگوییم به هر اندازه که یک URL برای انسان‎ها قابلیت خوانایی بیشتری داشته باشد برای موتور‎های جستجو نیز مناسب تر است. قابلیت دسترسی همواره یکی از نکات اصلی سئو بوده است و امروزه این اهمیت بیشتر هم شده است، امروز موتور‎های جستجو به صورت پیشرفته‎ای از نحوه‎ی کار کاربران حرفه‎ای و تعامل آن‎ها تعیین می‌کنند که کاربران می‌خواهند با چه چیز‎هایی تعامل داشته باشند و با چه چیز‎هایی نه.
خوانایی می‌تواند یک موضوع ذهنی باشد. لازم نیست که URL شما از هر لحاظی باید تمیز و کامل باشد، بلکه تنها لازم است که قابل فهم، توصیفی و برای کاربران امید وار کننده باشد.
۳. وجود کلمه کلیدی در URL
وجود کلمه کلیدی که برای محتوای خود هدف قرار داده آید را در URL خود استفاده کنید هنوز آیده‎ی خوبی است. اهمیت وجود کلمه کلیدی در URL سه دلیل عمده دارد.
اول اینکه در صورتی که URL شما در شبکه‎های اجتماعی منتشر شود کاربران کلمه کلیدی و برند شما را در میان URL شما مشاهده می‌کنند این مسئله در ایمیل و یا هر جایی که که بتوان آن را ارسال کرد صدق می‌کند و کاربران با دیدین آن متمایل می‌شوند که بر روی آن کلیک کنند.
دوم مورد این است که URL‎ها در جا‎های مختلفی کپی پیست می‌شوند، در بعضی از مواقع که لینک بدون متن لنگر کپی می‌شود کاربران به راحتی می‌توان تشخیص بدهند لینکی که قرار است روی آن کلیک کنند در چه موردی است.
سوم، کلمه کلیدی‎ها موجود در URL، در صفحه‎ی نتایج نیز به نمایش در می‌ایند و تحقیقات نشان داده استURL یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین المان‎ها برای تصمیمی گیری کاربران برای کلیک کردن است.
مهم است که تحقیقات کلید واژه شما آگاهانه باشد، به خصوص اگر در URL شما استفاده شود. ابزار‎های رایگان و مناسبی برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی و بررسی برای استفاده در کلمات کلیدی وجود دارد.
۴ چندین URL یک محتوا را ارائه می‌کنند؟ آن‎ها را کانونی سازی کنید!
اگر شما دوتا URL دارید که یک محتوای مشابه را ارائه می‌دهند سعی کنید در کمترین زمان با استفاده از 301 redirect کانونی سازی کنید(در صورتی که هیچ دلیلی برای وجود این دو صفحه ندارید!)، همچنین می‌توانید از rel=canonical نیز استفاده کنید(در این روش شما می‌توانید هر دو صفحه را نگه دارید و هر دو برای کاربران در دسترس خواهد بود)
محتوای تکراری تا زمانی باعث پنالتی شما نمی‎شود که در ابعاد کوچکی باشد، در صورتی که سایت شما در ابعاد بزرگی محتوای تکراری تولید یا کپی کند. البته در صورتی که پنالتی هم نشوید ممکن است سایت شما با از دست رفتن رنک مواجه شود، چون وجود محتوای تکراری باعث ارسال سیگنال‎های گمراه کننده می‌شود و این مسئله در ارسال ترافیک به سایت شما خلل ایجاد می‌کند. شما در صورتی ک این صفحه‎های تکراری را کانونی سازی کنید بهتر و سریعتر می‌توانید رنک دریافت کنید.
۵. در صورت امکان، پارامتر‎های پویا را حدف کنید
در صورتی که می‌توانید از پارامتر‎های پویا دوری کنید، این کار را انجام دهید. در صورتی که شما بیش از ۲ پارامتر برای URL‎های خود دارید سعی کنید ساختار URL‎های خود را باز نویسی کنید و آن را بیشتر با ساختار استاتیک نزدیک کنید.
بیشتر پلتفرم CMS‎ها این موضوع را درک کرده‎اند ولی هنوز تعدادی باقی مانده‎اند که این اصلاحات را انجام دهند. ابزار‎هایی مانند mod_rewrite، ISAPI rewrite و URL Rewrite Module (برای IIS) وجود دارد که می‌تواند به شما در این پروسه کمک کند.
بعضی از پارامتر‎های داینامیک برای ردیابی کلیک‎ها استفاده می‌شوند(مانند برنامه‎های شبکه‎های اجتماعی یا اشتراکی). در کل، اینها یک مشکل بزرگی ایجاد نمی‎کنند، اما ممکن است URL‎های شما طول و اندازه‎ی بسیار نا خوشایندی داشته باشند. خودتان قضاوت کنید که استفاده از پارامتر‎ها به نفع شما خواهد بود یا خیر.
۶. هرچه کمتر، بهتر
در حالت کلی URL‎های کوتاه تر، ارجحیت بیشتری دارند. لازم نیست که آن را بسیار زیاد کنید اگر تعداد کاراکتر‎های شما کمتر از ۵۰ الی ۶۰ کاراکتر است، اصلا نگران آن نباشید، اما در صورتی که شما بیش از ۱۰۰ کاراکتر دارید بهتر است که یک فرصت به آن بدهید و سعی کنید که طول آن را کمتر کنید.
این یک مشکل مستقیم به Google یا Bing مربوط نیست – موتورهای جستجو می‌توانند URL‎های طولانی را بدون هیچ مشکلی پردازش کنند. در عوض، مسئله، کاربرد و تجربه کاربری است. URL‎های کوتاه تر برای تجزیه و تحلیل، کپی و پیست، اشتراک گذاری در رسانه‎های اجتماعی و جاسازی(embed) مناسب تر هستند. در حالی که این همه ممکن است تنها به یک بهبود جزئی در اشتراک گذاری و تقویت منجر شود، برای مثال در توییت‎ها، اشترک گذاری، پین، ایمیل و یا به صورت لینک مستقیم(چه مستقیم چه غیر مستقیم)
۷. تا جای ممکن URL‎ها را با عنوان مطابقت بدید
این موضوع به این معنی نیست که عنوان مانند: «۵ نوع از محبوب‌ترین پیتزا‎های سبزیجات خوشمزه و مورد علاقه ما و نحوه تهیه و پخت آن‎ها با مواد ساده» را کلا به URL تبدیل کنید. شما می‌توانید URL خود را به روش زیر بنویسید:
domain.com/5-vegteble-pizza-recipes
یا می‌تواند به صورت زیر نیز باشد:
domain.com/blog/5-recipes-for-vegteble-pizza
domain.com/blog/vegteble-pizza-5-recipes
یا موارد مشابه اینگونه. با این روش می‌توانید به هدف اصلی که نشان دادن انسان محور بودن محتوای و URL است نیز دست پیدا کنید. به این صورت کاربرانی که این URL را می‌بینند و تصمیم می‌گیرند که بر روی آن کلیک کنند پس از مشاهده‎ی محتوا از آن احساس رضایت خواهند کرد.
به همین دلیل است که ما توصیه می‌کنیم عنوان صفحه (که موتور‎های جستجو درصفحه نتایج نشان می‌دهند) را و توضیحات عنوان را مشابه هم ایجاد کنید به این صرت یکی تقاضا را ایجاد می‌کند و دیگری نیز آن را پوشش خواهد داد.
۸. عدم استفاده از حروف ربط
بهتر است در عنوان‎ها خود از حروف ربط استفاده نکنید، اگر هم استفاده می‌کنید اصلا لازم نیست آن را وارد URL خود کنید(حروفی مانند: و، یا، اما، از و غیره)، استفاده از آن‎ها در URL تنها به طولانی تر شدن آن می‌انجامد شما بدون استفاده از این نوع حروف و کلمات می‌توانید یک URL کوتاه تر، خواناتر و قابل فهم تری ایجاد کنید. بهتر است خودتان قضاوت کنید که استفاده از آن‎ها واقعا لازم است یا نه.
ما توصیه می‌کنیم که در بعضی از URL‎ها لازم است که از این حروف استفاده نکنید، ولی در بعضی مواقع لازم است که استفاده کنید چون در غیر این صورت به خوانایی URL شما ضربه خواهد زد.
۹. حذف یا کنترل برخی از کاراکتر‎های نشانه گذاری
تعدادی از کاراکتر‎های متنی وجود دارد که قرار دادن آن‎ها در رشته ادرس‎های URL می‌تواند آن را به یک رشته از کاراکتر‎های نا خوانا تبدیل کند.
این کاراکتر‎ها به تنهایی باعث ضعیف تر شدن خوانایی نمی‎شوند بلکه پتانسیل این را دارند که برخی از مرورگر‎ها و کراولر‎ها را نیز با مشکل مواجه کنند.
۱۰. محدود کردن ری‌دایرکت‎ها به دو مرحله یا کمتر
اگر یک کاربر یا کراولر URL A, را در خواست می‌کند و به URL B ری‌دایرکت می‌شود مشکلی نیست، حتی شما می‌توانید URL B را به URL C ری‌دایرکت کنید(هرچند بهتر است که مستقیما URL A را به URL C ری‌دایرکت کنید، ولی در کل مشکلی نیست) ولی اگر ری داریکت‎های شما از دو مرحله بیشتر شود، مطمئنا در دردسر می‌افتید.
در کل، موتور‎های جستجو این پرش‎ها را دنبال می‌کنند، ولی در گذشته به ما در باره‎ی این روش اخطار داده‎اند و گفته‎اند هر چند یک URL بیشتر ری‌دایرکت شود در نگاه موتور‎های جستجو کم ارزش تر خواهد شد تا زمانی که شاید هیچ رنکی به آن اختصاص ندهند.
بزرگترین مشکل مرورگر و کاربران هستند، که سرعت ورودی آن‎ها به شدت پایین می‌آید و در برخی مواقع مخصوصا در مرورگر‎های موبایل می‌تواند در رشته‎های طولانی ری‌دایرکت کلا به بن بست بر بخورد. تا جایی که می‌توانید ری دایرکت‎ها را کوتاه تر کنید.
۱۱. پوشه‎های کمتر، بهتر
نگاهی به URL زیر بیاندازید:
Domain.com/shop/digital/cellphone/HTC/flagship/2018/htc-U12
و آن را با URL زیر مقایسه کنید:
Domain.com/shop/htc/htc-U12
نه تنها اسلش‎ها(بخوانید پوشه‎ها) به عملکرد سایت شما آسیب می‌رسانند بلکه در درک کاربران و موتور‎های جستجو نیز خلل وارد می‌کنند، همچنین ویرایش URL در بیشتر CMS‎ها شما را با دردسر مواجه می‌کند.
در این مورد نیز شما می‌توانید بر حسب قضاوت خود عمل کنید، اما توصیه ما این است تا جایی که امکان دارد پوشه‎های خود را کوتاه نگه دارید.
۱۲. از هشتگ‎ها در URL خود برای ایجاد محتوای جداگانه و منحصر به فرد اجتناب کنید
هش، هشتگ یا شناسه قطعه URL از لحاظ تاریخی راهی برای ارسال بازدید کننده به یک مکان خاص در یک صفحه معین استفاده می‌شده است، به عنوان مثال شما می‌توانید با استفاده از هش یا هشتگ به کامنتی در یک صفحه مورد نظر ارسال کنید(domain.com/blog/post124#comment-27). همچنین هشتگ‎ها می‌توانند پارامتر‎های ردیابی نیز باشند. به غیر از موارد بالا استفاده از هش‎ها، مانند نمایش محتوای منحصر به فرد در صفحه‎ای که بدون استفاده از هشتگ این امکان وجود ندارد که به آن دسترسی داشد در کل ایده بدی خواهد بود.
استثنا‎هایی وجود دارد، مثلا گوگل در مواردی برنامه نویسان را قادر می‌سازد از فرمت hashbang برای پویا سازی برنامه‎های AJAX خود استفاده کنند. اما از لحاظ دیدگاه SEO این موارد نیز به عنوانURL‎هایی با ساختار تمیز، کاربر پسند و ساده در نظر گرفته نمی‎شود. سایت‎هایی از آمازون به توییتر سود بسیار زیادی در ساده سازی URL‎های قبلی خود را با استفاده از هش و هشبنگ دارند. در صورتی که می‌توانید از انجام این کار اجتناب کنید، حتما این کار را بکنید.
۱۳. مواظب حساسیت کلمات باشید
به زبان ساده اگر شما از وب سرور Microsoft/IIS استفاده می‌کنید زیاد جای نگرانی نیست ولی در صورتی که‎هاست وب سرور شما لینوکس یا یونیکس است باید به این مورد توجه کنید، چون امکان دارد که در دردسر زیادی بیوفتید. در‎هاست‎های یونیکس و لینوکس page با PAGE و Page کاملا متفاوت است و می‌تواند شما را به صفحه‎های متفاوتی بفرستد.
اگر متوجه این خطا در صفحه‎ی خود شده اید می‌توانید از کانونی سازی و ری‌دایرکت برای اصلاح URL‎های خود کمک بگیرید.
۱۴. خط و زیر خط بهترین از جداکننده‎ها هستند.
در طی چند سال وب خط و زیر خط (- و ـ)به عنوان بهترین جدا کنده‎ها در دنیای وب شناخته شده اند. ولی ما توصیه می‌کنیم که بهتر است از خط ( – )در URL‎های خود استفاده کنید در گذشته موتور‎های جستجو با زیر خط کمی مشکل داشتند و به سادگی نمی‎توانستند آن را پردازش کنند ولی امروزه این مشکل وجود ندارد.
همچنین امروزه شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی از فاصله(space) استفاده کنید ولی بعدا این کار شدیدا تو ذوق شما می‌زند، فاصله در URL به عنوان %20 رندر می‌شود. می‌توانید متوجه شوید که این کار شدیدا به خوانایی صفحه‎ی شما ضربه می‌زند. تا جایی که می‌توانید از فاصله در URL‎های خود استفاده نکنید (استفاده نکردن در CMS‎های امروزی کار بسیار ساده‎ای است).
برای مثال URL‎ای مانند domain.com/blog/vegteble pizza 5 recipes به این صورت نمایش داده خواهد شد: domain.com/blog/vegteble%20pizza%205%20recipes
۱۵. پر کردن URL با کلمات کلیدی بی معنی است و موجب می‌شود سایت شما اسپم بنظر برسد.
به عکس زیر نگاهی بیاندازید شما می‌توانید تعداد زیادی canoe puppies در URL و عنوان مشاهده کنید. این کار خوبی و آیده الی نیست، بعضی جستجو کنندگان حرفه‎ای در صورتی که همچین URL را مشاهده کنند از کلیک بر روی آن‎ها امتناع می‌کنند.
تکرار‎های این گونه به رنک گیری شما کمکی نخواهند کرد، امروزه الگوریتم‎های گوگل و بینگ هوشمند تر از آن هستند که با تکرار کلمه کلیدی در عنوان، URL و توضیحات متا گول بخورند. با استفاده‎ی بیش از حد از کلمات کلیدی به تعداد کلیک‎های خود ضربه نزنید چون کاهش تعداد کلیک می‌تواند باعث کاهش رنک‎های شما نیز بشود.
تا این جای کا همه‎ی ما یاد گرفتیم که چگ.نه می‌توان یک URL مناسب برای صفحه‎های خود انتخاب کنیم. در صورتی که شما آیده، تجربه، توصیه یا مخالفتی در این ضمینه دارید می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما و کاربران دیگر در میان بگذارید.

 

 

 


      

2000-2016 CMS Fadak. ||| Version : 4.2-b2 ||| This page was produced in : 0.002 Seconds