- مدیریت - کاربرد کامپیوتر در مدیریت
: 20220922 : 504

کاربرد کامپیوتر در مدیریت


 1. نرم‌افزار آماری
 2. نرم‌افزارهای برنامه‌نویسی
  1. نرم افزار متلب (MATLAB)
  2. برنامه نویسی R و نرم افزار RStudio
  3. نرم افزار Python
  4. جولیا
 3. نرم افزارهای آماری
 4. نرم افزارهای مدیریت پروژه
 5. نرم افزار تصمیم‌گیر چند معیاره
 6. نرم افزار PROMETHEE
  1. Expert Choice
  2. Super Decision
  3. نرم افزار هوشمند تصمیم گیر چند معیاره
 7. صفحات نیاز به مراجعه
 8. سسبیبسیب

Visual PROMETHEE. State-of-the-art. multicriteria decision aid software

نرم افزار VISUAL PROMETHEE
 نرم افزار‌های تصمیم گیری چند معیاره که با برنامه نویسی(در مطلب، اکسل و ...) قابل پیاده سازی می‌باشند:
نرم افزار TOPSIS
نرم افزار VIKOR
نرم افزار SAW
نرم افزار ENTROPY
و نرم افزار‌های سایر تکنیکهای موجود
البته بعضی از سایتها نرم افزارهایی با نام‌هایی همچون TOPSIS SOLVERو VIKOR SOLVER و ... رو ساختن که پولی هستند و بایست خریداری بشن.

نرم‌افزار آماری

کاربرد صفحه گسترده در مدیریت.pdf

نرم‌افزارهای برنامه‌نویسی

نرم افزار متلب (MATLAB)

مَتلب (به انگلیسی: MATLAB) یک محیط نرم‌افزاری برای انجام محاسبات عددی و یک زبان برنامه‌نویسی نسل چهارم است. واژهٔ متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مورد نظر است که از ترکیب دو واژهٔ MATrix (ماتریس) و LABoratory (آزمایشگاه) ایجاد شده‌است. این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شود. 

برنامه نویسی R و نرم افزار RStudio

R، یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای محاسبات آماری و علم داده‌ها است، که بر اساس زبان‌های اس و اسکیم پیاده‌سازی شده‌است. این نرم‌افزار متن باز، تحت اجازه‌نامه عمومی همگانی گنو عرضه شده و به رایگان قابل دسترس است.
زبان اس بجز R، توسط شرکت Insightful، در نرم‌افزار تجاری اس‌پلاس نیز پیاده‌سازی شده‌است. اگرچه دستورها اس‌پلاس و R بسیار شبیه است لیکن این دو نرم‌افزار دارای هسته‌های متمایزی می‌باشند. 

 یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای محاسبات آماری و علم داده‌ها است، که بر اساس زبان‌های اس و اسکیم پیاده‌سازی شده است.

نرم افزار Python

1- کامیونیتی (Community) گسترده. منظور از Community، جامعه استفاده‌کنندگان از یک محصول خاص است. هرچه جامعه استفاده‌کنندگان از یک محصول بیشتر باشد، افراد با سرعت بیشتری می‌توانند مسائل خود را حل کنند. 
community جامعه استفاده کنندگان
2- پایتون واقعاً کاربرپسند است: پایتون بسیار به زبان محاوره انگلیسی نزدیک است. یا مثلاً اینکه کدهای پایتون معمولاً از زبان‌های دیگر مختصر و مفیدتر هستند. پایتونی‌ها برای حفظ سادگی و خوش‌دستی برنامه‌های پایتون مرام‌نامه‌ای هم دارند (PEP 20 — The Zen of Python). اگر این 20 اصل را رعایت کنید اصطلاحاً پایتونیک کد زده‌اید. (بعداً در خصوص پایتونیک صحبت خواهیم کرد.)
3- یادگیری پایتون بسیار ساده است: اگر پیش از این تجربه برنامه‌نویسی نداشته‌اید اصلاً نگران نباشید، یادگیری پایتون بسیار ساده است. انقدر ساده مانند آب خوردن. کافی است کمی دقت کنید و روال‌های اصلی را بشناسید.
4- پایتون همه جا هست. یکی از دغدغه‌های توسعه‌دهندگان حرفه‌ای این است که من کجا می‌توانم از این زبان برنامه‌نویسی استفاده کنم؟ آیا محصور به استفاده از ویندوز هستم؟ آیا از لینوکس می‌توانم استفاده کنم؟ مکینتاش چطور؟ آیا برای توسعه وب هم می‌توان استفاده کرد؟ آیا نسخه اندروید و آی‌اواس هم در دسترس است و … . پاسخ این سوالات یک کلمه است. بله. پایتون همه جا هست. هر جا که فکرش را بکنید.
این موضوع باعث می‌شود شما در محیطی که راحت‌تر هستید، توسعه دهید و استفاده‌کنندۀ نهایی هم در هر محیطی که در دسترس دارد، کدهای شما را اجرا کند. این بسیار حیرت‌انگیز است.
برنامه نویسی پایتون
5- کتابخانه‌های بسیار زیاد پایتون. تفاوتی نمی‌کند شما در چه زمینه‌ای کار می‌کنید، معمولاً برای هر موضوعی حداقل یک کتابخانه تخصصی ایجاد شده است. این کتابخانه‌ها به شما اجازه می‌دهند کارهای خارق‌العاده‌ای را انجام دهید. کتابخانه‌های ریاضی، مالی، اقتصادی، علوم داده و داده‌کاوی، BI و حتی هک، امنیت، تست نرم‌افزار از جمله این کتابخانه‌های تخصصی هستند.
کافی است نگاهی به بخش کتابخانه‌های پایتون بیندازید و کتابخانه دلخواه خود را انتخاب کنید.
6- ترکیب C و پایتون. هیچ چیز جای C را نمی‌گیرد. زبان C اگرچه یک پیرمرد کهنسال است اما هنوز هم زیرساخت بسیاری از نرم‌افزارهای قدرتمند مانند همین ویندوزی که شما استفاده می‌کنید، با C نوشته شده است. C یک زبان سطح پایین است و به همین علت بسیار سریع اجرا می‌شود. از آنجایی که پایتون یک زبان سطح بالاست و اجرای برنامه‌های بزرگ در پایتون ممکن است زمان‌بر شود، امکان برنامه‌نویسی C و استفاده از آن در پایتون وجود دارد. بسیار از کتابخانه‌های اصلی پایتون به زبان C نوشته شده‌اند. این موضوع باعث افزایش امکانات پایتون و بالا رفتن سرعت اجرای برنامه‌ها می‌شود. برای مثال، NumPy یکی از کتابخانه‌های معروف پایتون است.
بسیاری از ویژگی‌های NumPy به زبان C نوشته شده‌اند. در آرایه‌های بزرگ، زمان اجرا با استفاده از NumPy برابر با ۰.۰۹ درصد زمان اجرای کد پایتون ساده است.

کتابخانه‌های موردنیاز
هسته اصلی پایتون بسیار سبک است بنابراین برای هر هدف و منظوری که دارید باید ابتدا کتابخانه مربود به آن را به هسته اصلی اضافه نمایید. این کتابخانه‌ها , توابعی را برای اجرای عملیات محاسبات ریاضی, کار با تقویم, کار با داده‌ها و یا انجام کارهای سیستمی در اختیار شما قرار می‌دهند.
برای استفاده از پایتون در پروژه‌های مالی ,  شما به کتابخانه‌های : numpy (برای کار با آرایه‌های بزرگ و عملیات مربوط بر روی آنها) , Scipy ( عملیات آماری و توابع ریاضی پیشرفته) , matplotlib (نمایش داده)   نیاز دارید. همچنین به منظور کار‌های پیچیده تر به کتابخانه‌های tensorflow( برای بکارگیری الگوریتم‌های یادگیری ماشین) , pandas ( برای کار با داده‌ها) و کتابخانه pedigree که توسط شرکت بزرگ AQR پیاده سازی شده است نیاز خواهید داشت.
لازم بذکر است که میتوان از نرم افزار anaconda برای نصب پایتون و هر یک از کتابخانه‌های دلخواه بهره گرفت.

جولیا

جولیا یک زبان برنامه‌نویسی پویا و سطح بالا است که بیشتر برای مقاصد محاسبات حجم بالای علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته از جولیا می‌توان به عنوان زبان برنامه‌نویسی همه منظوره نیز استفاده کرد.
ویژگی‌های جولیا:
- یک زبان برنامه‌نویسی متن باز با پروانه ام‌آی‌تی است.
- مانند زبان لیسپ هومویکونیک است، به این معنا که کدهای برنامه نیز داده‌هایی از برنامه به‌شمار می‌روند، که امکان تولید کدهای برنامه‌نویسی پویا را به برنامه‌نویس می‌دهد.
- در تعریف توابع بسیار قوی و انعطاف‌پذیر است، که امکان تعریف رَویه‌ها و عملگرهای محاسباتی جامع برای ساختارهای داده متفاوت را فراهم می‌آورد.
- دارای قابلیت‌های سطح پایین کنترلی و محاسباتی است، که سرعت اجرا را تا حد زبان‌های با نوع داده ایستا مانند سی یا فرترن افزایش می‌دهد.
- دارای سیستم مدیریت بسته‌است.
- دارای قابلیت فراخوانی توابع پایتون با استفاده از بسته PyCall است.
- دارای قابلیت فراخوانی مستقیم توابع سی است.
- نوع داده‌های تعریف شده به وسیله کاربر سرعت و فشردگی انواع توکار زبان را دارند.
- پشتیبانی بهینه از یونی‌کد شامل UTF-8
- برای یادگیری و استفاده ساده است.

نرم افزارهای آماری

IBM SPSS Statistics

کاربرد صفحه گسترده در مدیریت.pdf

نرم افزارهای مدیریت پروژه

Microsoft Project

Excel

نرم افزار تصمیم‌گیر چند معیاره

نرم افزار PROMETHEE

نرم افزار PROMETHEE برنامه‌ای کاربردی برای حل مسائل تصمیم‌گیری چندمعیاره و انتخاب گزینه برتر در یک ماتریس تصمیم است. با استفاده از نرم افزار ویژوال پرومته دانشجویان رشته‌های مدیریت و صنایع می‌توانند مسائل تصمیم‌گیری چندمعیاره که مربوط به درس تحقیق در عملیات می‌باشد را حل کنند.
روش پرومته PROMETHEE سرواژه عبارت «روش سازماندهی به رتبه‌بندی ترجیحی جهت ارزیابی بهتر » است. این روش توسط دو استاد بلژیکی به نام ژاپن پیر برنز و برتراند مارسکال در دهه ۱۹۸۰ ارائه شد. در ارزیابی تعدادی گزینه براساس تعدادی معیار، باید نوع شاخص، تابع برتری، آستانه بی‌تفاوتی و آستانه برتری مشخص شود. برای افزایش کارائی روش پرومته از تکنیک «تحلیل هندسی برای کمک متقابل» یا به اختصار تکنیک GAIA استفاده می‌شود.
نرم افزار Visual Promethee در دو نسخه تهیه شده است. یک نسخه دانشجوئی آن که رایگان است و یک نسخه تجاری که باید خریداری شود. برای انجام پروژه‌های دانشجوئی واقعا می‌توان از نرم‌افزار نسخه رایگان Visual Promethee استفاده کرد. پروژه‌های مختلفی با همین نرم افزار توسط گروه پژوهشی پارس مدیر انجام شده است. با رجوع به وب سایت سازنده این نرم افزار به نام Promeyhee-gaia اقدام به دانلود نسخه مورد نظر خود کنید. لینک دانلود نرم افزار پرومته به صورت مستقیم نسخه دانشجوئی نرم‌افزار در پایگاه علمی-پژوهشی پارس مدیر نیز ارائه شده است.

Expert Choice

Super Decision

نرم افزار هوشمند تصمیم گیر چند معیاره

صفحات نیاز به مراجعه

نرم افزارهای تصمیم گیری چند شاخصه

مدیریت پروژه در اکسل — راهنمای جامع و تصویری + مثال کاربردی – فرادرس - مجله‌

Software related to MCDM | Multiple Criteria Decision Making

سسبیبسیب

 آیا اقتصاددانان به برنامه نویسی نیاز دارند؟
امتیاز: 4.8/5 ( 51 رای )
اقتصاددانان همیشه مجبور بوده‎اند مجموعه داده‎ها را خرد و آزمایش کنند، اما اکنون تعداد بیشتری از آنها استفاده می‌کنند زبان‎های کدنویسی
زبان‎های کدنویسی
زبان برنامه نویسی یک زبان رسمی است که مجموعه‎ای از رشته‎ها را تشکیل می‌دهد که انواع مختلفی از خروجی کد ماشین را تولید می‌کند. زبان‎های برنامه نویسی یکی از انواع زبان‎های کامپیوتری هستند و در برنامه نویسی کامپیوتری برای پیاده سازی الگوریتم‎ها استفاده می‌شوند. بیشتر زبان‎های برنامه نویسی از دستورالعمل‎هایی برای کامپیوتر تشکیل شده اند.
https://en.wikipedia.org › ویکی › زبان_برنامه نویسی
زبان برنامه نویسی - ویکی پدیا
مانند R و Python، تا کارایی را افزایش دهند تا در نهایت بتوانند مدل‎های پیچیده تری را اجرا کنند. ... اقتصاددانان در حال یادگیری کدنویسی هستند و به آنها کمک می‌کند تا از قابلیت‎های نرم افزار داده‎های بزرگ بهره مند شوند.
اقتصاددانان از چه زبان برنامه نویسی استفاده می‌کنند؟
پرکاربردترین زبان‎های برنامه نویسی برای تحقیقات اقتصادی جولیا، متلب، پایتون و R هستند. این ستون از سه معیار برای مقایسه زبان‎ها استفاده می‌کند: قدرت کتابخانه‎های موجود، سرعت و امکانات در هنگام مدیریت مجموعه داده‎های بزرگ، و سرعت و سهولت استفاده برای یک کار محاسباتی فشرده.
آیا اقتصاددانان به کدگذاری نیاز دارند؟
اکثر مشاغل در امور مالی یا اقتصادی نیاز به سطحی از تجزیه و تحلیل دارند. تحلیلگران تجاری، تحلیلگران مالی، تحلیلگران داده‎ها برخی از موقعیت‎هایی هستند که می‌توانند از درک کدنویسی بهره مند شوند. در اقتصاد، شما با تئوری یا داده کار خواهید کرد و برای انجام هر یک از آنها به کدنویسی نیاز دارید .
آیا اقتصاددانان از C++ استفاده می‌کنند؟
C++ سریعترین زبان برنامه نویسی برای اقتصاددانان است در حالی که Fortran یک انتخاب بسیار محبوب برای اقتصاددانان است، این C++ بود که در مک و ویندوز سریعترین اجرا را داشت.
چه مهارت‎هایی برای اقتصاددانان مورد نیاز است؟
اقتصاددانان همچنین باید دارای ویژگی‎های خاص زیر باشند:
    مهارت‎های تحلیلی. اقتصاددانان باید قادر به بررسی داده‎ها، مشاهده الگوها و نتیجه گیری منطقی باشند. ...
    مهارت‎های ارتباطی. ...
    مهارت‎های تفکر انتقادی. ...
    جزئیات گرا ...
    مهارت‎های ریاضی ...
    مهارت‎های نوشتن.
چرا شرکت‎ها به اقتصاددانان نیاز دارند؟
30 سوال مرتبط پیدا شد
اقتصاددانان برای چه کسانی کار می‌کنند؟
به طور خاص، اقتصاددانان ممکن است مسائلی مانند تقاضای مصرف کننده و فروش را تجزیه و تحلیل کنند تا به شرکت کمک کنند تا سود خود را به حداکثر برساند. اقتصاددانان همچنین برای سازمان‌های بین‌المللی، شرکت‌های تحقیقاتی و اندیشکده‌ها کار می‌کنند، جایی که آنها انواع موضوعات اقتصادی را مطالعه و تحلیل می‌کنند.
چگونه در اقتصاد خوب شوم؟
10 ویژگی که یک اقتصاددان خوب را تعریف می‌کند
    استعداد ریاضی شمارش یک مهارت کلیدی برای یک اقتصاددان است. ...
    دانش علوم اجتماعی. ...
    در درک سیستم‎های پیچیده خوب است. ...
    کنجکاو ...
    متفکر مستقل. ...
    راحتی با عدم قطعیت. ...
    مهارت‎های نوشتاری ...
    مهارت‎های ارتباط کلامی.
چرا R بهتر از پایتون است؟
R عمدتاً برای تجزیه و تحلیل آماری استفاده می‌شود در حالی که پایتون رویکرد کلی تری به علم داده ارائه می‌دهد . R و Python از نظر زبان برنامه نویسی که به سمت علم داده گرایش دارند، پیشرفته هستند. یادگیری هر دوی آنها، البته، راه حل ایده آل است. ... پایتون یک زبان همه منظوره با سینتکس قابل خواندن است.
چرا اقتصاددانان از پایتون استفاده می‌کنند؟
اقتصاددانان همیشه مجبور بوده‎اند مجموعه داده‎ها را خرد و آزمایش کنند، اما اکنون بیشتر از زبان‎های برنامه نویسی مانند R و Python برای افزایش کارایی استفاده می‌کنند تا در نهایت بتوانند مدل‎های پیچیده تری را اجرا کنند. ... مجموعه داده‎های گسترده در صفحات گسترده کمتر قابل مدیریت هستند، در حالی که سیستم‎های جدید می‌توانند کار را در عرض چند دقیقه مدیریت کنند.
آیا جولیا بهتر از آر است؟
جولیا از پایتون و R سریع‌تر است، زیرا به طور خاص برای پیاده‌سازی سریع ریاضیات پایه که زیربنای بیشتر علوم داده‌اند، مانند عبارات ماتریسی و جبر خطی، طراحی شده است. جولیا در حال حاضر به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش از 2 میلیون نفر آن را دانلود کرده اند، اما جامعه کاربران جاه طلبی‎های بزرگ تری دارند.
R یا Python برای اقتصاد سنجی بهتر است؟
به نظر من R می‌تواند در تحلیل‎های اقتصاد سنجی سنتی با مجموعه داده‎های منظم و آمار وضعیت هنری بهتر عمل کند. پایتون با مجموعه داده‎های بزرگتر در یک کار یادگیری ماشینی بالاتر است. ... من به شدت پایتون را توصیه می‌کنم.
آیا اقتصاددانان از SQL استفاده می‌کنند؟
آمار نشان می‌دهد که بیش از 75 درصد مشاغل اقتصاددان به دانش پایگاه داده و sql نیاز دارند .
R در اقتصاد چگونه استفاده می‌شود؟
امروز پروژه‌های Doing Economics 2 تا 5 را به عنوان پروژه‌هایی که از R، یک زبان برنامه‌نویسی منبع باز استفاده می‌کنند، منتشر می‌کنیم. از امروز می‌توانید پروژه‌هایی را با استفاده از R در «تجزیه و تحلیل داده‌های آزمایش‌ها »، «اندازه‌گیری اثر مالیات بر شکر»، «اندازه‌گیری رفاه» و «اندازه‌گیری نابرابری» تنظیم کنید.
آیا پایتون برای تحقیق خوب است؟
پایتون می‌تواند اکثر کارهای تحقیقاتی روزانه را انجام دهد و می‌تواند در چندین مرحله از خط لوله تحقیقاتی (مثلاً اجرای آزمایش‌ها با شرکت‌کنندگان، سازماندهی داده‌ها، پردازش/دستکاری داده‌ها، تجزیه و تحلیل آماری/مدل‌سازی و تجسم) استفاده شود.
چرا پایتون برای امور مالی خوب است؟
سینتکس پایتون ساده است و سرعت توسعه را افزایش می‌دهد و به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به سرعت نرم‌افزار مورد نیاز خود را بسازند یا محصولات جدیدی را به بازار عرضه کنند. در عین حال، نرخ خطای بالقوه را کاهش می‌دهد که هنگام توسعه محصولات برای یک صنعت به شدت تحت نظارت مانند امور مالی حیاتی است.
چه کسی اقتصاد سنجی را اختراع کرد؟
درک اقتصاد سنجی اقتصاد سنجی توسط لارنس کلاین، راگنار فریش و سیمون کوزنتس پیشگام شد. هر سه در سال 1971 برنده جایزه نوبل اقتصاد شدند.
آیا می‌توانم از پایتون در Stata استفاده کنم؟
Stata از Python 2 و Python 3 با شروع از Python 2.7 پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید از داخل Stata انتخاب کنید که به کدام یک متصل شود.
آیا می‌توانید به جای Stata از پایتون استفاده کنید؟
پایتون و R از هر جنبه‎ای از Stata برتر هستند - اما این برنامه شروع بسیار خوبی برای دانش آموزان است. روی الف) بسیاری از رویکردهای اقتصاد سنجی خاص برای یک زمینه خاص وجود دارد که بسته‎هایی برای R و Stata برای آنها ایجاد شده است، اما (هنوز) برای Python.
چرا اقتصاددانان از Stata استفاده می‌کنند؟
اکنون اقتصاددانان بیشتری از Stata برای تمام نیازهای تجزیه و تحلیل داده‎های خود استفاده می‌کنند . ... Stata به شما امکان می‌دهد کد خود را بنویسید یا از منوها برای انجام تجزیه و تحلیل خود استفاده کنید. Stata می‌تواند داده‌ها را در قالب‌های مختلف، از جمله فرمت‌های csv و صفحه‌گسترده (از جمله Excel) وارد کند.
آیا R از پایتون سخت تر است؟
یادگیری R برای مبتدیان به دلیل کد غیر استاندارد آن دشوار است. پایتون معمولا برای اکثر زبان آموزان ساده تر است و منحنی خطی صاف تری دارد. علاوه بر این، پایتون به زمان کمتری برای کدنویسی نیاز دارد زیرا نگهداری آن آسان‌تر است و نحوی شبیه به زبان انگلیسی دارد.
آیا باید پایتون 2020 را یاد بگیرم یا R؟
پایتون تقریباً می‌تواند کارهای مشابه R را انجام دهد : جدال داده، مهندسی، انتخاب ویژگی، حذف وب، برنامه و غیره. ... پایتون از طرف دیگر تکرارپذیری و دسترسی را آسانتر از R می‌کند. در واقع اگر نیاز به استفاده از نتایج تجزیه و تحلیل خود در یک برنامه یا وب سایت دارید، پایتون بهترین انتخاب است.
آیا پایتون می‌تواند هر کاری که R می‌تواند انجام دهد؟
وقتی صحبت از تجزیه و تحلیل داده‎ها و علم داده می‌شود، بیشتر کارهایی که می‌توانید در R انجام دهید را می‌توان در پایتون نیز انجام داد و بالعکس. معمولاً الگوریتم‎های جدید علم داده در هر دو زبان پیاده سازی می‌شوند. اما عملکرد، نحو، و پیاده سازی ممکن است بین دو زبان برای الگوریتم‎های خاص متفاوت باشد.
آیا می‌توانم به خودم اقتصاد یاد بدهم؟
شما می‌توانید اقتصاد را به تنهایی و بدون بهره مندی از آموزش رسمی یاد بگیرید. همچنین اگر جاه طلب هستید، می‌توانید در دوران دبیرستان یا حتی زودتر شروع به یادگیری اقتصاد کنید. شما می‌توانید این عشق را از طریق دانشگاه و حتی تحصیلات تکمیلی حمل کنید.
آیا تحصیل در رشته اقتصاد سخت است؟
اگرچه اقتصاد یک علم اجتماعی است، اما می‌تواند مانند هر یک از دروس دانشگاهی چالش‌برانگیزتر، از جمله ریاضی، شیمی، و غیره، دشوار و سخت باشد . برای موفقیت در اقتصاد نیاز به زمان، فداکاری، و عادات مطالعه خوب است.
آیا اقتصاد به ریاضی نیاز دارد؟
ریاضیات و آمار در اقتصاد استفاده می‌شود، اما در مقطع کارشناسی، ریاضی و آمار مطمئناً زیاد نیست. رشته‎های اقتصاد معمولاً ملزم به گذراندن یک درس آمار و یک درس ریاضی (معمولاً یک درس حسابان مقدماتی) هستند.

 


                                

2000-2016 CMS Fadak. ||| Version : 4.2-b2 ||| This page was produced in : 0.004 Seconds