فدک - برنامه نویسی وب - ساختار زبان‎های برنامه نویسی
آخرین تغییرات : 2018-03-27تعداد بازدید : 55

ساختار زبان‎های برنامه نویسی


 1. تاریخچه اسکریپتینگ و پروگرمینگ
 2. تفاوت‌ زبان‌های Compiled و Interpreted
 3. زبان‌هایScripting or Interpreted
 4. زبان پی اچ پی
 5. زبان‌های Markup

تاریخچه اسکریپتینگ و پروگرمینگ

ابتدا برنامه‌های مختلفی که با زبان‌های برنامه‌نویسی کامپایل شونده نوشته می‌شدند نیاز به ساز و کاری داشتند تا سایر دولوپرها بتوانند Functionality (عملکرد) جدیدی برای آنها تعریف کنند.

Compiled Programming Languages

زبان‌هایی همچون زبان ++C یا Java، جزو اصطلاحاً Compiled Programming Languages (زبان‌های برنامه‌نویسی کامپایل شونده) محسوب می‌شوند

تفاوت‌ زبان‌های Compiled و Interpreted

با توجه به اینکه زبان‌های اسکریپتینگ خود نوعی از زبان‌های برنامه‌نویسی هستند، به نظر می‌رسد درست این باشد که به جای تقسیم‌بندی زبان‌ها به دو دستهٔ Scripting و Programming، آنها را به دو گروه زبان‌های برنامه‌نویسی Compiled و Interpreted تقسیم‌بندی کنیم. به عبارت دیگر، در زبان‌های برنامه‌نویسی اصطلاحاً Compiled (کامپایل شده)، سورس‌کد برنامه ابتدا کامپایل شده و به کدی فشرده، سریع، تست شده و از همه مهم‌تر قابل‌فهم برای سیستم تبدیل شده و اجرا می‌گردد و این دست زبان‌های برنامه‌نویسی هرگز به رویدادها برای انجام کاری وابسته نیستند.
یک زبان اسکریپتینگ صرفاً در پاسخ به یک Event (ایونت یا رویداد) کاری را انجام خواهد داد؛ به عبارت دیگر، چنانچه هیچ درخواست یا رویدادی وجود نداشته باشد، هیچ کاری هم صورت نخواهد گرفت اما این در حالی است که یک زبان برنامه‌نویسی بدون توجه به درخواست‌ها و یا رویدادها، باز هم قادر به انجام دستوراتی است که از پیش تعریف شده‌اند (از جمله زبان‌های برنامه‌نویسی معروف می‌توان به زبان‌های #C،C++،Java،C و ... اشاره نمود).

زبان‌هایScripting or Interpreted

واژهٔ Interprete (به معنای تفسیر کردن) زمانی که یک ed به انتهایش اضافه شود، صفتی می‌شود به معنای «تفسیر شونده» و به طور کلی منظور از زبان‌های برنامه‌نویسی تفسیر شونده‌یی مثل زبان جاوااسکریپت یا پی‌اچ‌پی، زبان‌هایی است که سورس‌کد آنها کامپایل نشده بلکه در لحظه توسط برنامه‌یی که Interpreter (مفسر) نام دارد، خط به خط تفسیر و بالتبع اجرا می‌گردد.

به طور کلی:

 • اجرا کد نوشته شده بدون نیاز به کامپایل
 • معمولاً از دسترسی کمتری به زیرساخت‎های سیستمی نسبت به زبان‌های برنامه‌نویسی برخوردار هستند. به طور مثال، زبان جاوا اسکریپت دسترسی به فایل‌های ندارد.
 • از سرعت کمتری برخورداند.
 • زبان‌ها از اقبال خوبی برخوردار شده‌اند.
 • برنامه‌های نوشته شده با این زبان‌ها، به سادگی آپدیت شده و توسعه می‌یابند.

 

زبان پی اچ پی

زبان پی‌اچ‌پی زبانی است Server-side (سمت سرور) اما زبان جاوااسکریپت Client-side (سمت کاربر).

پی‌اچ‌پی در سمت سرور اجرا می‌گردد، از این‌ رو نیاز به یک نرم‌افزاری تحت عنوان وب سرور است تا ارتباط مابین کاربر و سرور را برقرار سازد.

زبان‌های Markup

این زبان‌ها به منظور نمایش دیتا مورد استفاده قرار می‌گیرد و هرگز این توانایی را ندارند تا در منطق نرم‌افزار دخالت کنند. از جمله زبان‌های Markup (نشانه‌گذاری)، می‌توان به زبان‌های HTML و XML اشاره کرد.


   

2000-2016 CMS Fadak. ||| Version : 4.2-b1 ||| This page was produced in : 0.001 Seconds