فدک - آموزشی - تعاریف کنفرانس، سمینار، بزرگداشت، کنگره، سمپوزیوم، جشنواره، گردهم آیی
آخرین تغییرات : 2020-08-04تعداد بازدید : 563

تعاریف کنفرانس، سمینار، بزرگداشت، کنگره، سمپوزیوم، جشنواره، گردهم آیی


 1. کنفرانس (Conference)
 2. سمینار (Seminar)
 3. بزرگداشت
 4. کنگره (Congress)
 5. سمپوزیوم (Symposium)
 6. جشنواره (Festival)
 7. گردهم آیی
 8. نکات
 9. نکاتی در خصوص مقالات گفتمان علمی دین و جهان معاصر

کنفرانس (Conference)

کنفرانس یعنی مجلسی که تشکیل می‌شود برای آنکه کسی مطالب علمی را برای دیگران بیان کند. معنی دیگر آن اجتماع و انجمنی از عده معدودی برای بحث در مسایل سیاسی، ‌اجتماعی و فنی می‌باشد.کنفرانس کوچکتر از کنگره است. ضمنا" به اجتماع گروهی از متخصصان فن برای شور و بحث در باب مسائل فنی و یا اجتماع جمعی از سیاستمداران، روسای دولتها، ‌وزیران به منظور حل یک مسائله سیاسی داخلی و بین المللی کنفرانس نیز اطلاق می‌شود.

سمینار (Seminar)

نوعی درس در دانشگاه‌ها است که استاد واحد ندارد و جلسات سخنرانی استادان حول موضوع خاصی است.از زمره اهداف برگزاری درس گروهی این است که دانشجویان را با نمونه‌های عملی مسائلی که در پژوهش‌های میدانی و غیره پیش می‌آیند آشنا کنند. تعداد دانشجویان در جلسات درس گروهی معمولا کمتر از کلاس‌های عادی دانشگاه است.همچنین به دوره‌ای از تحصیلات،‌که توسط چنین دانشجویانی تثبیت شود سمینار گفته می‌شود. معنی دیگر سمینار،‌ اطاقی است که دانشجویان در آن گرد هم آیند و به تشریح موضوعی  بپردازند .
در درس‌های گروهی معمولا به دانشجویان تکالیفی داده می‌شود تا به طور جمعی بر روی آن کار کرده و آن را به بحث بگذارند غالبا تحت نظر یک استاد در رشته‌ای خاصی که با سخنرانی‌هایی حول آن تحقیق بینجامد
در ایران گاهی واژه "همایش" جایگزین سمینار شده است.

دسته‌ای از دانشجویان که تحت نظر یک استاد، در رشته‌ای خاص به تحقیق و تتبع بپردازند و سخنرانی‌هائی در آن رشته ترتیب دهند،‌همچنین به دوره‌ای از تحصیلات،‌که توسط چنین دانشجویانی تثبیت شود سمینار گفته می‌شود . معنی دیگر سمینار،‌ اطاقی است که دانشجویان در آن گرد هم آیند و به تشریح موضوعی  بپردازند .
در کشورمان واژه "همایش" جایگزین سمینار شده است . اما دیده می‌شود بسیاری از مجامع با اهداف متفاوت از معنی، با عنوان "همایش " برگزار می‌گردند .

بزرگداشت

بزرگ داشتن، تعظیم کردن، توقیر کردن،‌تکریم کردن یاد و خاطره شخصیتی که در عرصه‌های علمی،‌فرهنگی، هنری و ... شاخص بوده است و اینک در میان ما نیست . در مراسم بزرگداشت،‌چندین سخنران در باره آراء و نظرات و آرمانهای نیک آن شخصیت سخنرانی می‌نمایند .    

کنگره (Congress)

کلمه کنگره فرانسوی است که وارد فارسی شده در تلفظ باید گافِ وسط آن ساکن باشد . یعنی اجتماع و انجمنی از آگاهان،‌صاحبنظران و دانشمندان برای بحث و گفتگو پیرامون مسایل سیاسی،‌علمی،‌هنری و نظایر آن . همچنین به مجمعی که از سران دُوَل، نمایندگان کشورها یا دانشمندان تشکیل می‌شود تا در باب مسایل سیاسی،‌اقتصادی و علمی بحث کنند، کنگره گفته می‌شود

سمپوزیوم (Symposium)

مجمعی که هدفش مباحث فلسفی و علمی باشد و یا مجمعی که در آن اشخاص مختلف راجع به موضوعی واحد،‌مقالاتی ارائه نموده و یا سخنرانی‌هائئ ایراد نمایند . مانند سمپوزیوم نفت یا سمپوزیوم حکمت و فلسفه و نظایر آن . عنصر اصلی در سمپوزیوم،‌موضوع واحد آنست .

جشنواره (Festival)

جَشن + واره -
1- " واره " یعنی نوبت، مرتبه - به قول رودکی سمرقندی : گــُــل دگر ره به گلستان آمد          واره باغ و بوستان آمد
واره وقتی به آخر اسم ملحق شود معانی مختلفی پیدا می‌کند از جمله " نوبت شادی "

2- " جـَشن " یعنی مجلس شادمانی، محفل نشاط - ضیافت - سُرور و شادی  .
برگزاری مراسمی تحت عنوان " جشنواره " بدین علت است که برگزارکنندگانش می‌خواهند اتفاق مبارکی که مثلا" سال پیش در عرصه‌های مختلف علمی، هنری، فرهنگی،‌صنعتی و نظایر آن رخ داده است، امسال مورد معرفی و تجلیل و تمجید قرار دهند . سخنرانان جشنواره می‌توانند در باب موضوع جشنواره، از دری سخن گویند با این تفاوت که مطالب باید به سوی معرفی و تجلیل و تمجید میل داشته باشد .

گردهم آیی

گردهم آیی،‌اجتماع کردن برای بحث و گفتگو پیرامون موضوعی که اصلا" جنبه علمی تحقیقاتی نداشته باشد . مجمعی است که برگزار کنندگانش قصد آن دارند تا موضوع مورد علاقه خود را از زوایای مختلف مورد بحث و بررسی قرار دهند. مثل حضور استانداران، یا مدیران کل واحدهای یک سازمان و یا مسئولان انجمن‌های صنفی و تخصصی و نظایر آن .... در گردهم آیی سخرانی و یا مقالات تخصصی ارائه نمی‌گردد .

نکات

1- گذاردن کلمه " اولین‌" و یا " نخستین " در کنار کنفرانس، کنگره، جشنواره، گردهم آیی، همایش و .... اساسا" صحیح نمی‌باشد . چناچه برگزاری آن در موعد دیگری با همان اهداف و موضوع تکرار شد،‌در آن صورت کلمه شمارش " دومین "،‌"سومین" و غیره را می‌توان در جلوی تیتر مراسم اضافه نمود .
2- معمول شده است برگزارکنندگان اینگونه مجامع در پایان مراسم، قطعنامه و یا بیانیه‌ای را منتشر می‌نمایند . قطعنامه و یا بیانیه اصولا" محصول و یا عصاره مطالبی است که در اثر این اجتماع و مشورت و گفتگوها بدست آمده است . اما بین این دو فرق است " قطعنامه" ناظر بر اجرا و مستلزم پیگیری‌های مفاد آنست که بعضا" واجد الزامات حقوقی و یا قانونی هم می‌باشد اما " بیانیه " سفارش نامه است،‌توصیه است و فاقد هرگونه الزامات . اگر در پایان مراسم، از واژه قطعنامه استفاده شده، باید در مجامع آتی نتایج اجرای قطعنامه مجمع قبلی گفته شود، در غیر اینصورت بهتر است از واژه " بیانیه " استفاده گردد .

 

نکاتی در خصوص مقالات گفتمان علمی دین و جهان معاصر

 • مقاله به زبان انگلیسی باشد.
 • مقاله ارسالی ساختار کلی مقالات علمی که شامل موارد ذیل است را دارا باشد:
  • عنوان
  • چکیده
  • واژه‌های کلیدی
  • مقدمه
  • مواد و روشها
  • نتایج بحث
  • سپاسگزاری
  • منابع و مآخذ
  • چکیده فارسی
 • لطفا  مقاله خود را با فرمت PDF و با فرمت اصلی ورد (docx)  ارسال نمایید تا امکان تغییر فرمت بندی و ایجاد فرمت یکسان با سایر مقالات فراهم باشد. شایسته است فایل ارئه مطلب خود را تهیه نموده تا در جلسه گفتمان علمی به نحو احسن مطالب به مستمعین ارائه گردد.
 •  در صورتی که امکان رساندن اصل مقاله به زبان انگلیسی تا دهم مردادماه نمی‌باشد لطفا خلاصه‌ای از آن را تاریخ مذکور با رعایت ساختار کلی مقالات علمی ارسال نمایید و در اولین فرصت اصل مقاله ارسال گردد.

             همایش دین و جهان معاصر
            این همایش به عنوان یکی از حلقه‌های گفتمان‌های علمی در موسسه کوتاه مدت، با شرکت اساتیدی از دانشگاه‌های اتریش و آلمان و اساتیدی از حوزه علمیه‌ی قم و جامعة المصطفی در این موسسه برگزار میگردد.
         محورهای اصلی بحث در این نشست علمی شامل ابعاد مختلف حضور دین در جامعه معاصر نظیر ابعاد: فلسفی، کلامی، اقتصادی، سیاسی، تربیتی، علمی، فرهنگی و نیز مسأله‌ی مهم گفتگوی ادیان به منظور هم اندیشی و همکاری برای حلّ معضلات انسان معاصر است.
        مهمانان اروپایی، اساتیدی از دانشگاه کاتولیک وین و چند دانشگاه آلمانی از شهرهای  مونیخ و کلن هستند که پیش از این نیز در نشستهای مشابهی در اروپا مقاله‌هایی در انتقاد از اوضاع سیاسی – اجتماعی کنونی در غرب و نقش مثبتی که دین میتواند در این روزگار ایفاء کند ارائه کردند
         یکی از اهداف مهم این گونه نشستها، معارفه و شناخت ظرفیت‌های دو طرف، در راستای هم اندیشی و همکاری و  از میان برداشتن دیوارهای سوء تفاهم است که بخش مهمی از آن، حاصل دوری و عدم ارتباط تاریخی و بخشی دیگر نتیجه‌ی فعالیتهای سیاسی و رسانه‌ای عناصر خاصی در جهان است که دوستی و همیاری ملّتها و پیروان ادیان را در راه خدمت به بشریت بر نمی‌تابند.
        مفاهیمی که در این نشست مورد بررسی و کنکاش قرار می‌گیرند، عبارتند از:
انسان شناسی فلسفی و دینی به صورت مقایسه ای
اقتصاد جهانی و نقش ایمان و اخلاق در آن
سیاست همراه با اخلاق و بدون آن
تاریخ حوزه‌های علمیه اسلامی و مسیحی و همکاریهای علمی
ذخائر علمی و میراث فرهنگی دو طرف و امکان بهره برداری از آن.
جنگ نرم و امپریالیسم رسانه ای
عقلانیت و آزادی
صلح و عدالت جهانی
سبک زندگی دینی
راههای همکاری ادیان برای مقابله با خشونت و افراط گرایی.


      

2000-2016 CMS Fadak. ||| Version : 4.2-b1 ||| This page was produced in : 0.017 Seconds |||