فدک - دل نوشته‌ها - آموزش سفرنامه نویسی
آخرین تغییرات : 2018-02-11تعداد بازدید : 1360

آموزش سفرنامه نویسی


  1. مقدمه
  2. اصول سفرنامه نویسی
  3. بررسی اصول خاطره نویسی در سفر

مقدمه

سفرنامه نویسی سبکی از نوشتن خاطرات است که در کنار نوشتن اتفاق‎ها و حوادث به طور ساده می‌توان به شرح نکات جفرافیایی، اقتصادی و اجتماعی مناطق دیده شده پرداخت. علاوه بر آن می‌توان در سفرنامه‎ها از تجربه‎های خوب و بد سفر نوشت و حتی به نرخ هتل، هواپیما و یا حتی رستوران اشاره کرد چرا که از این طریق افرادی که قصد سفر به آن محل را دارند با توجه به نکات ذکر شده در این سفرنامه به برنامه ریزی سفر خود می‌پردازند. این نکات می‌توان به دیگر مسافران و گردشگران کمک کند تا تجربه‎های تلخ تکرار نشوند و در عین حال لذت سفر افزایش پیدا کند.

سفرنامه این قابلیت را دارد  که خواننده حس نماید که در سفر همراه مسافر است، انتخاب عنوان برای کل سفرنامه و هر قسمت از جذابیت را به سفرنامه هدیه خواهد داد، ماجراها و یادداشت‌برداری به بخشی از خودِ سفر تبدیل بشه.
۱) سعی شود طبیعی نوشته شود.
۲) جهت گیری و زاویه دید را در ضمن متن ارایه شود.
۳) تا جایی که می‌تونی از توصیفات بصری استفاده کن. نکته اینجاست که خواننده نمی‌دونه تو کجایی. بنابراین تا جایی که ممکنه محیط رو خوب و واضح توصیف کن. به یه چیز نگید «زیبا» یا «عالی». آخه این یعنی چی؟ یه جوری توصیف کن انگار داری برای یک نابینا توصیفش می‌کنی. اینکه بگی یک ساختمونِ «قدیمی» بود که کافی نیست. رنگ‌ها رو توصیف کن، اینکه نمای ساختمون یه جاهایی کنده شده بود، اینکه پنجره‌ها حکاکی استادانه‌ای داشت و اون خانم پیری که طبقه‌ی دوم روی بالکن نشسته بود و داشت سیگار می‌کشید. بین نوشته‌ی پر از جزئیات، مفصل، مهیج و رنگارنگ و نوشته‌ی خودنما و چرندپرند مرز باریکیه. ولی بهتره اگه قراره چیزی بنویسی به سمت نوشته‌ی مفصل و چرندپرند تمایل داشته باشه تا به سمت خالی و بدون توصیفات. فکر کنم خودم هم باید روی این قضیه بیشتر کار کنم.
۴) سفرنامه باید مطالبی بیشتر از دانشنامه‎ها همچون ویکی پدیا را منتقل نماید. سعی شود زاویه دیدها متفاوت گردد.
۵) نقل قول کردن از بقیه به داستان‌تون جون می‌ده. در مورد نقل‌قول‌ها دقیق باش و اونا رو خوب توصیف کن. لحن‌شون هم توصیف کن طوری که انگار کنارتون نشستیم.
۶) اگه می‌خوای یه سفرنامه‌ی طولانی بنویسی، متن رو قوی و جذاب شروع کن. لپ مطلب رو توی همون خط‌های اول داستان بگو. اینکه از خونه راه افتادی به سمت ایستگاه قطار خیلی شروع جذابی نیست. نکته‌ی اصلی سفر و داستان رو بگو، یه چیزی که توجه خواننده رو جلب کنه و باعث بشه تا آخرش بمونه و بخونه.
۷) بهترین قسمت‌ها، قصه‌ها و توصیفات رو گلچین کن. اونایی رو انتخاب کن که به بهترین نحو ممکن داستان و مقصودت رو روایت می‌کنن.
۸) اول شخص مفرد و گذشته‌ی ساده نوشته شود.
۹) سفرنامه اگر همراه با عکس یا صوت و تصویر باشد جذاب تر خواهد بود.
۱۰) نوشتن روزانه حداقل یک پاراگراف موجب می‌شود که وقایع به صورت دقیق تر ثبت گردد و  اینکه ممارست روزانه باعث پیشرفت خواهد شد.

اصول سفرنامه نویسی

1 – اقامت
2 – حمل و نقل
3 – جاذبه‎ها و مکان‎های گردشگری
4 – فرهنگ و آداب و رسوم
5- گردشگری غذا
6 – بازار و خرید و سوغات
7 – خاطرات، تجربیات و اتفاقات جالب

اهداف سفرنامه :
1 - اقامت
اسم محل اقامت ؟
خیابان محل اقامت ؟
خدمات ( نحوه برخورد پرسنل، بهداشت و ...؟)
قیمت ؟
کیفیت ؟
ترانسفر هتل ؟

2 – حمل و نقل :
نوع وسیله نقلیه ( وسیله نقلیه عمومی، تاکسی، اتوبوس، هواپیما و ...؟)
نوع مسیر ( هوایی؟ دریایی؟ زمینی؟ )
قیمت ؟
مدت زمان طول سفر؟ ( مدت زمانی که طول کشید تا با وسیله نقلیه‎ای که سفر کرده اید به مقصد برسید ؟ )

3 - جاذبه‎ها و مکان‎های گردشگری:
نام مکان‎ها و جاذبه‎های گردشگری؟
آدرس مکان‎ها و جاذبه‎های گردشگری؟
ورودی ( قیمت بلیط) مکان‎ها و جاذبه‎های گردشگری؟
ساعات کار مکان‎ها و جاذبه‎های گردشگری ؟
زمان پیشنهادی رفتن به مکان یا جاذبه گردشگری ؟

4 - گردشگری غذا :
معرفی رستوران و فست فود ؟
موقعیت مکانی ؟
کیفیت و قیمت غذا ؟
توضیح درباره غذایی که خوردید؟ ( محتویات غذا ؟ مزه و طعم غذا ؟ تزئین غذا ؟ )
منو غذای رستوران و فست فود به همراه قیمت ؟
نحوه پخت غذا و دکوراسیون رستوران و فست فود ؟

5 - فرهنگ و آداب و رسوم :
نام فستیوال، جشن‎ها، مراسم، آداب و رسوم هر شهر؟
زمان برگزاری مراسم ( فستیوال، جشن و...؟)
توضیح درباره چگونگی برگزاری مراسم ؟
توضیح درباره فرهنگ و آداب و رسوم ؟
هنر و صنایع دستی ؟

6 - بازار و خرید و سوغات :
اسم بازار یا پاساژ؟
قیمت اجناس ؟
کالاهای بورس شهر ؟
کیفیت کالا؟
توضیح درباره تخفیف کالاها ؟
فرهنگ تخفیف دادن و چانه زدن دارند ؟ (توضیح دهید )

7 - خاطرات، تجربیات و اتفاقات جالب :
خاطرات و تجربه‎ها و اتفاقات جالبی را که احساس می‌کنید نوشتن آن می‌تواند جالب باشد و به تجربیات و دانسته‎های دیگران کمک کند

بررسی اصول خاطره نویسی در سفر

چگونه سفرنامه‎ای کامل و بی نقص بنویسیم؟
سیناپرس:    انسان با سفر کردن حس خوش آیندی را به دست می‌آورده و می‌تواند این حس را با نوشتن ماندگار کند. در سفر انسان با زندگی‎های دیگر، فرهنگ‎ها و آئین‎های مختلف آشنا می‌شود و می‌تواند یک دوره کوتاه متفاوت از زندگی روزمره خود را تجربه کند.
با کارها و روش‎های متفاوت می‌توان سفر به جاهای دور و نزدیک را که همراه با به دست آوردن تجربه‎های تلخ و شیرین خواهد بود، برای همیشه ماندگار کرد. مسافران در طول سفر تلاش می‌کنند با تهیه عکس و فیلم خاطرات سفر خود را ماندگار کنند. البته عکس و فیلم تنها راه‎های حفظ خاطرات سفر نیستند. از قرن‎ها پیش مسافران و گردشگران با نوشتن رویدادهای سفر خود به عنوان سفرنامه و یا خاطره نویسی توانستند وقایع و رویدادهای سفر خود را برای همیشه ماندگار کنند.

از گذشته تا کنون افراد بسیاری رویدادهای سفر خود را با نوشتن ثبت کردند که به آن سفرنامه نویسی می‌گویند. سفرنامه کوسموس از مصر یکی از قدیمی‌ترین سفرنامه‎های به دست آمده بوده که به سده ششم پیش از میلاد بازمی گردد. به طور معمول در سفرنامه‎ها می‌توان به اطلاعات جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و ...  دست پیدا کرد. سفرنامه‎های مارکوپولو ؛ ابن بطوطه، شاردن، کلاویخو ؛ ناصر خسرو و ....  از جمله سفرنامه‎های شناخته شده در ایران هستند. یکی از سفرنامه‎های بسیار مهم دیگر در روزگار باستان، سفرنامه مگاستانس، سفیر یونانی سلوکوس در هند است که درباره این کشور و مردم و فرهنگ آن نوشته شده است. در دوره‎های صفوی و قاجار سفرنامه‎های بسیاری نوشته شده و باعث شده تا سفرنامه نویسی در ایران  پیشرفت داشته باشد.
سفرنامه نویسی سبکی از نوشتن خاطرات است که در کنار نوشتن اتفاق‎ها و حوادث به طور ساده می‌توان به شرح نکات جفرافیایی، اقتصادی و اجتماعی مناطق دیده شده پرداخت. علاوه بر آن می‌توان در سفرنامه‎ها از تجربه‎های خوب و بد سفر نوشت و حتی به نرخ هتل، هواپیما و یا حتی رستوران اشاره کرد چرا که از این طریق افرادی که قصد سفر به آن محل را دارند با توجه به نکات ذکر شده در این سفرنامه به برنامه ریزی سفر خود می‌پردازند. این نکات می‌توان به دیگر مسافران و گردشگران کمک کند تا تجربه‎های تلخ تکرار نشوند و در عین حال لذت سفر افزایش پیدا کند.
از سوی دیگر باید در نظر داشت زمانی که در سفرنامه به نقاط مشترک فرهنگ‎ها و یا اختلاف میان آن‎ها اشاره می‌شود به دیگران این امکان داده می‌شود که ارزیابی کنند چگونه در محیطی جدید و ناآشنا می‌توان به سر برد؟
 توصیه می‌شود برای نوشتن سفرنامه از ساختار نوشتاری ساده و سلیس استفاده شود. کافی است با کمی آرامش در مورد آن چه می‌خواهید بنویسید فکر کرده تا یک ایده خوب پیدا کنید. شما می‌خواهید به صورت منظم رویدادهای پیش آمده در طول سفر خود را در کنار تفکرات خود در آن زمان، به صورت روان بنویسید.
مواردی که به شما کمک می‌کند تا یک سفرنامه خوب و جذاب را بنویسید: 
    بهتر است نخست از نوع سفرتان که زمینی بوده یا هوایی آغاز کنید و مزایا و معایب آن را بنویسید.
    در صورت زمینی بودن سفر بررسی جاده‎ها و مسیرهای آن منطقه در طول سفر فراموش نشود. ذکر از موقعیت جغرافیای منطقه شود نیز بسیار عالی خواهد بود.
    نوشتن در مورد هتل و یا محل اقامتتان و نوع امکانات، سرویش دهی و بهای هتل می‌تواند تصوری واقع گرایانه از سفرنامه شما به خوانندگان القا کند. در صورت امکان و داشتن اطلاعات کافی می‌توانید به برخی از بهترین هتل‎های منطقه اشاره کنید.
    اشاره به رستوران و یا غذاخوری‎های آن منطقه و مقایسه نوع سرویس دهی و قیمت‎ها می‌تواند برای خوانندگان که قصد سفر به این محل را داشته باشند مفید باشد.
    اشاره به تورهای مختلف و گوناگونی که صنعت گردشگری آن منطقه در نظر گرفته یا ارائه می‌دهد، لازم خواهد بود.
    اشاره به غذاهای محلی و مقایسه آن با تجربه‎های دیگر شما سفرنامه تان را جذاب کرده و باعث می‌شود تا خوانند جذب نوشته‎های شما شود.
    اشاره به مناطق دیدنی و تاریخی منطقه و مقایسه امکانات و سرویس دهی به گردشگران در آن‎ها برای تکمیل اطلاعات سفرنامه شما بسیار مفید خواهد بود. معرفی مناطق طبیعی و زیبا همانند ساحل‎ها، جنگل‎ها و غیره در کنار مناطق تاریخی و دیدنی لازم به نظر می‌رسد. توصیف آنچه دیده اید و احساسی که از دیدن این مناطق به شما دست داد نیز به جذابیت سفرنامه اضافه می‌کند. اگر موفق به دیدن یک محل تاریخی و یا دیدنی در منطقه‎ای نشده اید آن را ذکر کنید تا دیگران از وجود آن در آن محل مطلع شوند و برای دیدنش اقدام نمایند.
    اشاره به مراسم و یا جشنواره‎هایی که در طول سفرتان با آن برخورد می‌کنید و نوشتن در مورد آداب و رسوم و یا عادت‎های خوب و بد مردم آن منطقه می‌تواند به نشان دادن فرهنگ منطقه کمک کرده و در درست رفتار کردن با آن مردم مفید باشد.
    اشاره به فروشگاه‎ها، هتل‎ها و رستوران‎های ارزان قیمت و یا اشاره به بخشی از شهر که سطح خرج و مخارج مردم پایین تر است، برای کسانی که بر اساس سفرنامه شما می‌خواهند به آن منطقه سفر کنند بسیار مفید خواهد بود .
    به ورزش‎های مورد علاقه مردم منطقه مورد نظر و سطح آنها در کشور و یا جهان اشاره کنید.

افرادی که قصد سفرنامه نویس داشته و یا این کار را تازه آغاز کرده اند، بهتر است تا چندین سفرنامه را بخوانند تا  با روش سفرنامه نویسی آشنا شوند. اما باید به خاطر داشت که کپی برداری از کار دیگران نادرست است و نباید این کار را انجام شود. مطالعه بخش گردشگری و سفر روزنامه‎ها خواندن مجلات تخصصی گردشگری و جهانگردی نیز در بهتر نوشتن سفرنامه مفید خواهد بود و به کسب تجربه در زمینه نوشتن سفر نامه کمک می‌کند.
در نوشتن سفرنامه به طور خصوصی و یا در وبلاگ به طور عمومی باید از هر گونه اشتباه نوشتاری جلوگیری کرد. توجه به نکات زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

    برای جلوگیری از فراموش کردن همه نکات سفر بهتر است سفرنامه به صورت  روزانه نوشته شود.
    باید تنها به سفرنامه و به نکاتی که باید در مورد آن ذکر شود، پرداخت.
    زمان‎هایی که به نوشتن اختصاص داده می‌شود باید در آرامش و خاطری آسوده باشد تا نوشته‎ها خسته کننده و بی روح نباشد.
    رعایت دستور زبان و نگارش نوشتار از اهمیت بالایی برخوردار است.
    در کار نوشتن باید جدی بود و فرض شود که قرار است این سفرنامه چاپ شود .

با رعایت موارد ذکر شده می‌توان سفر خود را برای همیشه ماندگار کرد .
امروزه با وجود امکانات عکاسی و کامپیوتری می‌توان تصاویر مربوط به سفر را در کنار مطالب نوشته شده قرار داد با این کار جذابیت‎های سفرنامه بسیار بیشتر خواهد شد. با تکنولوژی‎های امروزه می‌توان سفرنامه خود را در لپ تاپ یا نت بوک تایپ کرد و یا به صورت سنتی با قلم و کاغذ نوشت. در هر صورت مهم‌ترین موضوع، نگارش سفرنامه بوده و انتخاب هر یک از این دو روش که مزایا و معایب خاص خود را دارد، بر عهده فرد نویسنده است.


          

2000-2016 CMS Fadak. ||| Version : 4.2-b1 ||| This page was produced in : 0.032 Seconds |||