فدک - بهداشت و درمان - دندان و دندانپزشکی
آخرین تغییرات : 2020-07-03تعداد بازدید : 669

دندان و دندانپزشکی


 1. روکش دندان
  1. کاربردها
  2. معرفی انواع روکش دندان
 2. عصب
  1. درد دندان بعد از عصب کشی
  2. انجام عصب کشی
  3. عصب کشی  - بعد از درمان
  4. زمان عصب
  5. ترمیم دندان آمالگام یا کامپوزیت
  6. خمیر دندان
  7. لمینیت سرامیکی یا لمینیت کامپوزیتی
  8. جرمگیری دندان یا سفید کردن دندان
 3. ایمپلنت یا بریج
  1. کشیدن دندان و ایمپلنت گذاشتن 
  2. برندهای ایمپلنت‌های دندان
 4. بهترین درمان‌های دندانپزشکی برای شکستگی دندان‌های جلو
 5. ترمیم دندان شکسته

روکش دندان

گاهی پوسیدگی‌‌ها چندان پیشرفت می‌کنند که نسج زیادی از دندان از بین می‌رود و ساختمان دندان تا حد زیادی تخریب می‌شود. برای درمان این دندان‌ها و بازسازی دوباره آنها، روکش‌های دندانی به کمک آمده‌اند. به کمک این روکش‌ها دندان دوباره ساخته می‌شود و می‌توان امید داشت که تا چند سال دندان به کمک روکش در دهان باقی ماند.
● کلاهی بر سر دندان
تخریب دندان‌ها ممکن است در اثر پوسیدگی یا ضربه اتفاق بیفتد. دندان‌هایی که پوسیدگی‌های شدید دارند، مقدار زیادی از نسج خود را از دست می‌دهند و دندانپزشک برای بازسازی آنها مجبور به استفاده از روکش‌ها خواهد شد.
گاهی اوقات ضربه‌هایی که به دندان‌ها می‌خورد نیز باعث می‌شود که دندان بشکند. اگر شکستگی‌ دندان کوچک باشد می‌توان آن را به کمک مواد پرکردنی، ترمیم کرد اما شکستگی‌های بزرگ دندان باید به کمک روکش‌ها اصلاح شوند.
دندان‌های دچار شکستگی‌های مادرزادی مثل دندان‌های میخی شکل یا دندان‌هایی که اندازه‌های کوچک‌تر یا نامتناسب با دندان‌های دیگر دارند و نیز بدرنگی‌های دندان‌ها، به کمک روکش‌ها قابل اصلاح است. در مجموع به کمک یک روکش می‌توان عملکرد و یا زیبایی از دست رفته یک دندان را به آن باز گرداند.
روکش‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. ماده‌ای که روکش یا هر گونه پروتز دندانی از آن ساخته می‌شود باید با خصوصیات و شرایط دهان سازگاری داشته باشد مثلا به راحتی زنگ نزند و مواد سمی برای بدن در آن به کار نرفته باشد.
جالب است بدانید که طلا یکی از سازگارترین مواد با بدن انسان است و انتخاب خیلی مناسبی برای ساخت روکش‌های دندانی محسوب می‌شود. این خصوصیات، طلا را به عنوان ماده‌ای مناسب برای ساخت روکش‌ها، معرفی می‌کند:
▪ لایه نازکی از طلا، استحکام خوبی همراه خواهد داشت بنابراین برای ساخت روکشی از جنس طلا برای دندان‌ها لازم نیست مقدار زیادی از نسج دندان تراشیده شده و فضا برای قرارگیری روکش ایجاد شود.
▪ طلا خصوصیات تطابق‌پذیری خیلی خوبی در هنگام ذوب و ساخت روکش دارد بنابراین یک تکنسین دندانپزشکی خواهد توانست به کمک طلا روکش بسیار دقیق و کاملی را در لابراتوار تهیه کند.
در کنار این خصوصیات خوب طلا، یکی دو اشکال عمده در استفاده از آن باعث شده که این ماده نجیب، در سال‌های اخیر، به ندرت به کمک دندانپزشکان بیایدد.
تا چندین سال پیش، طلا به عنوان یک سرمایه و نیز زیوری برای دندان‌ها در دهان افراد قرار می‌گرفت به عبارتی اگر کسی می‌خواست پولی ذخیره کند، دندان‌های جلوی خود را باروکشی از طلا می‌پوشاند تا این دندان‌های طلا هم به کار زیبایی بیایند و هم اگر روزی صاحب دندان‌ها نیاز مالی داشت یکی از دندان‌ها را بکشد و با فروش طلای آن پولی به دست آورد. از طرفی برای ترمیم و بازسازی دندان‌های تخریب شده هم روکش‌های طلا، استفاده بسیار عمومی داشتند.
اما امروزه روکش‌های طلا با هزینه بسیار سنگین ساخته می‌شوند و گران‌قیمت هستند بنابراین استفاده از طلا در ساخت روکش‌های دندانی، کم‌کم جای خودش را به موادی از جنس چینی و پرسلن و فلزهای ارزان قیمت‌تر داده است. از طرفی با تغییر ارزش‌های زیبایی دیگر دندان‌های طلا ملاکی برای زیبایی محسوب نمی‌شوند بلکه گرایش عمومی به داشتن دندان‌هایی ردیف و سفید پیش رفته است.
امروزه، روکش‌های دندانی ممکن است برای دندان‌های عقب از جنس تمام فلز ساخته شود زیرا این دندان‌ها اغلب در معرض دید نیستند اما بیشترین روکش‌های ساخته شده در لابراتورهای امروزی دندانپزشکی از فلز ساخته شده و روی آن لایه‌ای از جنس چینی یا پرسلن قرار می‌گیرد. پرسلن دندانپزشکی در رنگ‌های مختلفی از سفید در بازار موجود است و دندانپزشک قدرت انتخاب زیادی دارد تا رنگی از پرسلن متناسب با دندان‌های کناری را برای روکش در حال ساخت بیمار انتخاب کند.
● قدم به قدم
برای قرار دادن یک روکش بر روی دندان، مراحل مختلفی باید طی شود. اول از همه دندانپزشک، دندان مورد نظر را از نظر موقعیت، وجود فضای کافی در فک مقابل، وضعیت لثه و.... بررسی می‌کند و اگر تمام شرایط برای قرارگیری یک روکش بر روی دندان مناسب بود، مرحله به مرحله کارهای مربوط به روکش را پیش می‌بردد:
▪ تمام پوسیدگی‌های دندان برداشته می‌شود و سپس دندان به کمک یک ماده ترمیم کننده مناسب مثل آمالگام یا کامپوزیت به صورت کامل ترمیم می‌شود. در ابتدای کار، در صورت نیاز بی‌حسی انجام می‌شود.
▪ فرم خاصی از تراش برای دندانی که قرار است زیر روکش برود لازم است. برای قرار گرفتن دندانی که زیر روکش می‌رود لازم است دندان در اطراف و سطح جونده به فرمی تراش بخورد و از نسج‌دندانی آن حذف شود که فضای کافی برای قرارگیری روی دندان ایجاد شود. بعد از آنکه تراش دندان کامل شد، از ناحیه دندان تراش خورده و همچنین فک مقابل آن قالب‌گیری می‌شود و قالب تهیه شده برای ساخت روکش به لابراتوار دندانپزشکی (محلی که دندان‌های ساختنی در آنجا تهیه می‌شوند) ارسال می‌شود تا روکش موردنظر ساخته شود. روی دندان تراش خورده معمولا روکش موقتی قرار می‌گیرد و بیمار مرخص می‌شود.
▪ در جلسه ملاقات بعدی، پایه فلزی روکش ساخته شده روی دندان موردنظر امتحان می‌شود. در این جلسه باید مسائلی مثل تطابق کامل روکش با دندان و وضعیت آن نسبت به لثه بررسی شود و رنگ روکش انتخاب شود و بیمار برای جلسه بعدی فراخوانده ‌شود.
▪ در این جلسه روکش ساخته شده‌ای که روی آن لایه چینی (پرسلن) هم قرار گرفته بر روی دندان امتحان می‌شود و رنگ آن بررسی می‌شود. در مورد رنگ روکش ساخته شده از بیمار هم نظرخواهی می‌شود و اگر مورد رضایت بود، روکش به صورت موقت بر روی دندان چسبانده می‌شود.
▪ بعد از چند هفته اگر مشکلی برای روکش به وجود نیامد، به صورت دائمی به دندان چسبیده می‌شود.
▪ گاهی اوقات لازم است روکش بر روی دندانی قرار بگیرد که تاج آن به دلیل تخریب کاملا از بین رفته است. این دندان‌ها معمولا درمان ریشه می‌شود و سپس قسمتی از پرکردگی داخل کانال خالی شده و میله‌ای به نام پست (post)‌ داخل آن قرار می‌گیرد که این میله باعث گیر روکش به دندان خواهد شد. در قسمت بالای میله هم قسمتی شبیه تاج بازسازی می‌شود، که به کلاهک (core)‌ معروف است. این دو قسمت به دندان چسبانده می‌شود و سپس مراحل بعدی ساخت روکش مانند دندان عادی ادامه پیدا می‌کند.
● بریج، پلی به سمت با دندان شدن
اگر دندان یا دندان‌هایی از دهان ما کشیده شود و دوست داشته‌باشیم که آنها را به نوعی جایگزین کنیم، بریج دندان یکی از راه حل‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. برای قرار دادن بریج باید دندان‌های دو طرف منطقه بی‌دندان، به همان شکلی که برای قرار دادن روکش ذکر شد، تراش بخورند (حتی اگر این دندان‌ها سالم باشند) و سپس چند روکش به هم پیوسته به شکل یک پل از یک سمت ناحیه بی‌دندان تا سمت دیگر دندا‌ن‌ها را به هم وصل کنند و ناحیه بی‌دندان هم به کمک روکش‌های میانی پر شودد.
● بهداشت روکش و بریج
دندان‌های دارای روکش باید مثل دندان‌های طبیعی مسواک بخورند و برای سلامت لثه‌های اطراف آن مراقبت و استفاده از دهانشویه‌های ملایم مثل آب نمک یا دهانشویه‌هایی که از سوی دندانپزشک‌تان توصیه می‌شود، مفید است. برای تمیز کردن قسمت بی‌دندانی یک بریج باید از نخ دندان‌های مخصوص زیر بریج یا مسواک‌های بین دندانی استفاده کرده و این مناطق را به طور کامل تمیز کنیم. سایر نکات بهداشتی مثل مسواک، نخ دندان و دهانشویه‌ها باید همانند دندان‌های طبیعی، برای دندان‌های دارای روکش و بریج هم استفاده شوند.‌

کاربردها

1. دندان‌هایی که به علت پرکردگی وسیع شکننده هستند.
2. دندان‌هایی که تاجشان شکسته باشد یا نسج باقی‌ماندهٔ دندان توانایی نگه‌داشتن پرکردگی را نداشته باشد.
3. در دندان‌هایی که معالجهٔ عصب شده‌اند، از آنجایی که مقدار زیادی از نسج مینا و عاج برداشته می‌شود و نیز به علت قطع‌شدن تغذیهٔ داخلی و خشک‌شدگی          نسبی بافت دندان، یا به علت تغییر رنگ ناشی از خونریزی دندانی یا بیماری پالپ استفاده از روکش دندان توصیه می‌شود.
4. در ترمیم زیبایی دندان‌های بدرنگ یا بدشکل.
5. برای ترک‌های دندانی.
6.بازسازی سطوح جوندهٔ دندان.
انواع روکش دندان کدام است؟
روکشهای تمام فلزی ( all metal)
همانطور که از نام آن بر می‌آید تمام بخش پوشش دهنده دندان از فلز ساخته شده که بسته به نوع فلزات موجود در آلیاژ آن میتواند فلز سفید یا زرد باشد.
مزایا :
بهترین روکش دندان است. چرا که تراش دندان بسیار کمتر است، باعث سایش دندانهای مقابل نمیشود، ماندگاری بسیار بالایی دارد چون کاملا فیت دندان می‌شود.
معایب :
تنها عیب آن ظاهر نازیبای آن است.
جنس روکشهای تمام فلز:
هیچ وقت یک فلز به صورت خالص نمیتواند جهت روکش استفاده شود، همیشه آلیاژهای فلزی هستند که برای روکشهای دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
آلیاژهای قیمتی ( precious):
آنچه که در انواع روکش دندان به عنوان گلد استاندارد محسوب میشود همین نوع روکش است. ۶۰℅ این آلیاژها شامل فلزات قیمتی ( طلا، پلاتینیوم، وگاهی پالادیوم ) است که بالغ بر ۴۰℅ آن طلاست. این همان چیزیست که در اصطلاح عموم جامعه « دندان طلا» نامیده میشود.
آلیاژهای قیمتی ( precious):
آنچه که در انواع روکش دندان به عنوان گلد استاندارد محسوب میشود همین نوع روکش است. ۶۰℅ این آلیاژها شامل فلزات قیمتی ( طلا، پلاتینیوم، وگاهی پالادیوم ) است که بالغ بر ۴۰℅ آن طلاست. این همان چیزیست که در اصطلاح عموم جامعه « دندان طلا» نامیده میشود.
آلیاژهای نیمه قیمتی (semi precious) :
که بیش از ۲۵℅ از فلزات قیمتی تشکیل شده است.
آلیاژهای معمولی (non precious) :
 کمتر از ۲۵℅ فلزات قیمتی را شامل میشود. و بقیه آن شامل نیکل،کروم و...
روکش سرامیکی دندان (all ceramic)
همانطور که از نام آن بر می‌آید، روکشهای تمام سرامیک به طور کامل از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته شده است.
مزایا:
این روکشها در مقایسه با روکشهای pfm که روتین مطبهای دندانپزشکی است بسیار طبیعی تر به نظر میرسد چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است.
لبه فلزی ناشی از روکشهای pfm معمول وجود ندارد
اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز آلرژی داشته باشد، میتواند این روکشها را مد نظر داشته باشد.
معایب :
ساختار این انواع روکش بسیار ضعیف است . بنابراین فقط در دندانهای قدامی که زیبایی مد نظر است مورد استفاده قرار میگیرد.
انواع روکشهای سرامیکی ( تمام سرامیک):
1)   پرسلن جاکت کراون : که بیش از صد سال پیش با عنوان روکش تمام سرامیک ابداع شد و بسیار ضعیف است و به همین دلیل امروزه زیاد مورد استفاده نیست.
2)   پرسلنهای مدرن : که ادعا دارند با همان زیبایی جاکت کراون استحکام بالاتری دارند.
روکش زیرکونیا
روکشهای pfm ترکیب سرامیک  و فلز ( چینی باند شده به فلز )
آنچه که امروزه به عنوان روکش به صورت غالب در مطبهای دندانپزشکی استفاده میشود همین نوع روکش است.در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش میدهد و به عنوان بخش هسته‌ای استحکام روکش را سبب میشود و پرسلن یا چینی روی آن،زیبایی روکش را منجر میشود. در واقع ترکیبی از زیبایی و استحکام.
مزایا :
استحکام بالا تر در مقایسه با روکش سرامیکی دندان،
فیتنس خوب فلز با دندان ( عمر این روکشها از تمام فلزها کمتر و از تمام سرامیکها بیشتر است. )
معایب:
سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است.
احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش.( اگر کم باشد ترمیم با کامپوزیت و اگر زیاد باشد تعویض روکش مدنظر قرار میگیرد. )
بعضی موارد فلز لبه روکش دیده میشود، به ویژه بعد از تحلیل لثه که این اتفاق مهمی است به ویژه در دندانهای قدامی.
ضخامت بالاتری از دندان تراش میخورد.
روکش دندان زیرکونیوم ( zirconium crowns)
و اما روکش دندان زیرکونیا‌ ( روکش زیرکونیوم )، یکی از انواع روکشهای تمام سرامیک است که به کمک فریمهای زیرکونیومی تقویت شده است .از لحاظ ساختاری مشابه pfm است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز در مرکزروکشهای زیرکونیا روکش از زیرکونیوم استفاده میشود که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه و یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است.
مزایا:
فیتنس عالی،
استحکام بالا در هر نقطه از دهان.
زیبایی دندانهای طبیعی را احیا میکند،
سیاهی لبه لثه که در روکشهای pfm بسیار شایع است در آن دیده نمیشود.
در افرادی که آلرژی فلزی دارند قابل استفاده است
معایب :
قیمت روکش دندان زیرکونیوم به نسبت گرانتر است.
اگر گلیز نشده باشد منجر به سایش دندان مقابل میشود.
بهترین نوع روکش دندان کدام است ؟
بهترین نوع روکشها، روکشهای تمام فلزی با فلزات قیمتی و به عبارتی روکشهای تمام طلا میباشند که زیبایی را تامین نمیکنند. بعد از آنها روکش دندان زیرکونیا در سطح بسیار بالایی از کیفیت میباشد.
روکش دندان عصب کشی شده
زمانی دندان شما نیاز به روکش دارد که تاج دندان، به شدت آسیب دیده و با ترمیمهای معمول قابل پر شدن نیست، یکی از مواردی که این موضوع را باعث میشود، بعد از عصب کشی ( درمان ریشه ) است. چرا که دندانی که نیاز به روت کانال دارد، نه تنها به علت پوسیدگی بخش وسیعی از تاج خود را از دست داده بلکه بعد از درمان ریشه نیز خشک و شکننده میشود و چه بسا اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خرد شده و از بین می‌رود. روکش با محافظت دور تا دور دندان آن در برابر نیروهای افقی و عمودی مستحکم ساخته و مانع از شکنندگی آن میشود.
روکش دندان برای زیبایی
یکی از موارد کاربرد روکش، روکش دندان عصب کشی شده است که در بالا به آن اشاره کردیم. از موارد دیگر کاربرد روکش دندان میتوان به استفاده از آن برای زیبایی اشاره کرد. البته در این روش از انواع خاص پروتزهای ثابت دندان برای اصلاح  بد رنگی‌های دندانی استفاده میشود.
البته در مواردی که تاج دندان آسیب دیده و سمپتومها وعلایم ترک در دندان دیده شود نیز از روکش استفاده میشود. شایان ذکر است  که شایعترین علامت این نوع آسیب به تاج دندان، درد دندان در حین جویدن است. و دندانپزشک معمولا از طریق دق کردن دندان در جهات مختلف به آن پی میبرد.
تعویض روکش دندان
بله.در واقع روکش دندان ( dental crowns ) در مواقعی استفاده میشود که استحکام دندان با یک پر کردگی ساده تامین نمیشود.
روکش با پوشش کامل تاج دندان، در واقع از تاج دندان در مقابل شکستن تحت فشارهای ناشی از جویدن و ... محافظت میکند. به این ترتیب نه تنها روکش دندان حفاظت بالایی را برای دندان فراهم می‌کند بلکه  عملکرد دندان را نیز بهبود بخشیده و زیبایی قابل قبولی را به بیمار هدیه میکند.
اما دلایل متعددی وجود دارد که بر اساس آنها نیاز به تعویض روکش وجود دارد  از جمله:
1) پوسیدگیهای ثانویه در زیر روکش
2) تحلیل لثه یا سایش‌های طوق دندان که منجر به نمایی نازیبا در دهان میشوند
3) تغییر رنگ تدریجی دندانهای اطراف در طول سالها که منجر به مشخص شدن نمای روکش میشود.
4) شکستن چینی روی روکش.
در عین حال بعضی مواقع سمان مورد استفاده برای چسباندن روکش ( چسب روکش )به مرور شسته شده و روکش شل میشود که میتوان دوباره  آن را چسباند.
عمر یک روکش دندانی ( پروتز ثابت دندان ) چند سال است ؟
اصولا در یک حالت آرمانی دندانهای هر فرد تا پایان عمر او باید به او خدمت کند، اما متاسفانه عواملی از قبیل پوسیدگی، شکستن دندان، بیماریهای لثه و ....باعث میشود ما  دندانهای سالم اولیه خود را از دست بدهیم.
در مورد روکش (پروتز ثابت دندانی ) هم وضع بر همین منوال است. قاعدتا اگر بعد از گذاشتن روکش شما بهداشت دهانی خوبی داشته باشید، در عین حال مراجعه منظم به دندانپزشکتان جهت بررسی شرایط روکش را در برنامه خود قرار دهید، مسلما عمر روکش شما بیشتر میشود . و در صورت نیاز( موارد ذکر شده در بالا جهت تعویض روکش )، دندانپزشک به شما توصیه میکند که روکش دندان خود را عوض کنید.
 پست و کور دندان (post & core )
در مواقعی که دندان عصب کشی ( روت کانال ) شده و بیش از ۵۰℅ از بافت تاج دندان از بین رفته، معمولا برای باز سازی تاج دندان یک قالب از ریشه دندان گرفته میشود و برای لابراتوار ارسال میگردد . جلسه دوم مراجعه بیمار یک تاج فلزی ریختگی که توسط لابراتور دندانسازی ساخته شده، روی دندان بیمار چسبانده شده و سپس از آن برای تهیه روکش قالبگیری میشود.
قیمت روکش دندان(هزینه روکش دندان) بستگی به جنس روکش و دستمزد دندانپزشک و هزینه لابراتوار میتواند متفاوت باشد.
منظور از جنس روکش دندان  بیشتر نوع آن است که غالبا فلزی، سرامیکی، پرسلن باند شده به فلز و یا زیرکونیوم  ( یا همان روکش دندان زیرکونیم ) میباشد. معمولا ارزانترین روکشها، همین روکشهای پرسلن باند شده به فلز هستند که البته قیمت روکش دندان در آنها هم به آلیاژ زیر آن بستگی دارد . اما با آلیاژ مرسوم در لابراتوارهای دندانی، به صرفه‌ترین هزینه روکش دندان را دارند.
روکش دندان جلو
همانطور که در بحث انواع روکشهای دندانی توضیح داده شد، برای روکش دندانهای جلو بهترین انتخاب روکشهای سرامیکی یا انواع روکش زیرکونیا است که زیبایی را اساسا تامین میکند. اما هنگام روکش دندان جلو برای زیبایی باید به این نکته توجه کرد که انجام روکش صرفا جهت زیبایی دندانهای جلو به هیچ عنوان توصیه نمیشود. جهت این امر روشهای دیگری مثل لمینت دندان و یا ترمیمهای کامپوزیت ونیر  ارجح است.
عوارض روکش دندان
مهمترین عارضه روکش کردن دندانها این است که دندان شما تراش می‌خورد و اگر از آن به خوبی مراقبت نکنید بعد از چند سال پوسیده شده و از بین میرود.
مراحل روکش کردن دندان
روکش کردن دندان معمولاً طی دو جلسه انجام می‌شود. در جلسه اول دندان آماده ‌سازی می‌شود، از دندان آماده شده قالبی گرفته می‌شود و سپس روکش موقتی بر روی دندان نصب می‌گردد. مدت زمان لازم برای انجام این کارها 30 دقیقه تا یک ساعت تخمین زده می‌شود. در فاصله زمانی بین دو جلسه، در لابراتوار دندانپزشکی روکش ساخته می‌شود. معمولاً برای این کار دو هفته زمان لازم است.
هنگامی که بیمار برای جلسه دوم مراجعه می‌کند، دندانپزشک روکش نهایی راه بر روی دندان متصل می‌کند. معمولاً این کار حدود 20 دقیقه طول می‌کشد.
روکش دندان فوری یا یک جلسه‌ای: گاهی اوقات نیز می‌توان روکش دندان را با تجهیزات خاصی ظرف یک جلسه آماده و نصب کرد.
مراحل اتصال روکش دندان
1) تزریق بی حسی
پیش از هر کاری دندانپزشک دندان و لثه اطراف آن را با مواد بی‌ حسی کننده، بی‌حس می‌کند. در مواردی که دندان تحت عصب‌ کشی قرار گرفته است، نیازی به بی‌حس کردن آن نیست. با این حال ممکن است دندانپزشک لثه اطراف دندان‌ها بی ‌حس کند.
2)تراش و آماده ‌سازی دندان
تمامی روکش‌های دندان مقدار مشخصی ضخامت دارند. بنابراین دندان باید به اندازه ضخامت روکش، تراشیده شود تا فضای کافی برای نصب روکش فراهم گردد. در برخی انواع روکشها برای افزایش استحکام و مقاومت، ضخامت پوسته افزایش پیدا می‌کند. در بیشتر انواع روکش حداقل ضخامت لازم دو میلی متر است. تراشیدن دندان باید در تمام سطوح دندان انجام شود. در تحقیقاتی که در سال 2002 منتشر شد، در صد تاج دندان (بخشی از بنا که بالای لثه قرار دارد) که در فرآیند روکش کردن تراشیده می‌شود مشخص شد. این مقدار برای دندان‌های جلویی بین 63 تا 73% و برای دندانهای عقبی بین 67 تا 75% است. این مقادیر مربوط به روکش‌های تمام سرامیک و سرامیک با اسکلت فلزی می‌باشد. اما در روکش‌های تمام فلزی مانند روکش طلا نیاز کمتری به تراشیدن دندان وجود دارد.در صورتی که دندانی که روکش می‌شود دچار پوسیدگی باشد، دندانپزشک باید بخش‌های پوسیده را نیز تراشیده و بردارد. همچنین تمام بخش‌های پرشدگی دندان یا بخش‌هایی از دندان که نامناسب است باید تخلیه شود. به همین علت گاهی اوقات ممکن است بخش زیادی از دندان برای روکش کردن تراشیده شود.
هنگام تراشیدن دندان علاوه بر این که به طور کلی دندان کوچک‌تر می‌شود، باید به شکل مشخصی نیز در بیاید تا روکش بر آن منطبق باشد.
شکل دندان در افزایش ثبات روکش اهمیت دارد. روکش تنها به کمک چسب دندانپزشکی در جای خود محکم نمی‌شود بلکه شکل دندان نیز نقش مهمی در ثبات و نگهداشتن روکش در جای خود دارد.
گاهی اوقات بخش زیادی از دندان شکسته و یا در عمل برداشتن پوسیدگی، تراشیده شده است. در چنین شرایطی ابتدا دندان با مواد پرکننده باید بازسازی شود تا بلندتر شده و بتوان روکش را به خوبی به آن متصل کرد.
3)قالب‌ گیری از دهان
پس از اینکه آماده ‌سازی دندان تمام شد، دندانپزشک با قالب ‌گیری نسخه ‌ای از دندان‌ها و لثه اطراف آن تهیه می‌کند. قالب ‌گیری دو روش مختلف دارد.
– قالب ‌گیری سنتی و مرسوم
دندانپزشک با استفاده از خمیر مخصوصی که به آن مواد قالب‌گیری گفته می‌شود، قالبی از دندان‌ها تهیه می‌کند. برای این کار ابتدا دندان‌ها شسته و کاملاً خشک می‌شوند. سپس رترکشن یا نخ زیر لثه‌ای با قطر کوچک دور دندان قرار میگیرد تا بافتها و ساختارهای دیگر را کنار نگه دارد. معمولاً پس از برداشتن نخ زیر لثه ای، مدتی طول میکشد تا بافت لثه به عقب باز گردد. در این مدت مواد قالب گیری اطراف دندان به اندازه کافی شکل گرفته اند. مقدار کمی مواد قالب گیری روان اطراف دندان مالیده میشود. یک تری با پوتی قالب گیری (مواد بطونه مانند) با غلظت زیاد پر میشود و بر روی دندانها قرار گرفته و همانجا چند دقیقه می‌ماند. مواد قالب گیری به صورت یک واحد پیوسته به هم در می‌آیند. هنگامی که قالب از دندانها برداشته میشود، حاوی نسخه‌ای از دندان آماده شده و دندانهای مجاور آن است. قالب دندانهای فک مقابل نیز باید گرفته شود.
– قالب‌گیری اپتیکال
برخی از دندانپزشکان تجهیزاتی برای تهیه قالب اپتیکال دارند. در این فرآیند از دوربین کوچک دستی شبیه به عصا استفاده میشود (دوربین داخل دهانی) و تصویر به دست آمده با کمک نرم افزار به صورت دیجیتالی آنالیز شده و بر اساس آن ترمیم ساخته می‌شود.
قالب دیجیتالی به دو روش ممکن است ساخته شود:
ممکن است با فرمت الکترونیکی به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده شود. سپس در لابراتوار بر اساس آن روکش ساخته شده و از به مطب دندانپزشک فرستاده می‌شود. همچنین برخی دندانپزشک‌ها خودشان دستگاه تراش دندانپزشکی دارند و می‌توانند در مطب ترمیم را آماده نمایند. در این صورت تنها یک جلسه برای کل فرایند درمان کافی است.
قالب دهان چگونه استفاده می‌شود؟
قالب تهیه شده به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شود تا در آنجا برای ساخت یک نمونه پلاستر از آن استفاده شود. از این نمونه برای ساخت روکش دندان استفاده می‌شود.
از آنجایی که قالب پلاستر نمای دقیقی از دندان‌ها و لثه در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد، در صورتی که روکش ساخته شده کاملاً بر آن منطبق باشد حتماً با همین دقت بر دندان نیز منطبق است. با این حال در بیشتر موارد اندکی تنظیم مجدد نیز لازم است.
4)اتصال روکش موقتی
در مواردی که ترمیم در لابراتوار ساخته می‌شود، باید دو هفته صبر کنید. در این مدت احتمالاً از روکش موقتی برایتان استفاده می‌شود.
دلایل استفاده از روکش موقتی به صورت زیر است:
– محافظت از دندان‌
– جلوگیری از جابجایی و انحراف آن
معمولاً روکش موقتی از پلاستیک یا فلز ساخته می‌شود. روکش موقتی با استفاده از چسب موقتی به دندان چسبانده می‌شود. بنابراین در جلسه بعدی که قرار است روکش اصلی چسبانده شود، این ترمیم به راحتی برداشت می‌شود.
5) انتخاب رنگ روکش
اگر روکش نهایی سطح پورسلین یا چینی داشته باشد، دندانپزشک باید برای آن رنگی کاملاً مشابه رنگ دندان‌های طبیعی خودتان انتخاب کند. برای این منظور دندانپزشک مجموعه پوسته‌های کوچک شبیه به دندان در رنگهای مختلف از جنس پورسلین دارد که بر اساس رنگ کد گذاری شده اند. به این مجموعه راهنمای رنگ ترمیم دندان گفته می‌شود (شکل بالا). هر نمونه بر روی دندان قرار می‌گیرد تا رنگ آن با رنگ دندان‌های مجاور مقایسه شده و بهترین رنگ انتخاب شود.
 جلسه دوم: اتصال روکش به دندان
6) برداشتن روکش موقتی
پس از اینکه روکش در لابراتوار دندانپزشکی ساخته و به مطب ارسال شد، آماده نصب در دهان میشود. برای اتصال روکش اصلی باید ابتدا روکش موقتی برداشته ‌شود. برای این کار دندان بی ‌حس می‌شود ( همیشه نیازی به این کار نیست چرا که این کار بدون درد است). پس از برداشتن روکش موقتی، بقایای چسب باقی مانده بر روی دندان تمیز می‌شود.
7)تطابق و تنظیم نهایی رنگ و شکل روکش
پیش از این که دندانپزشک روکش نهایی را به روی دندان بچسباند، ابتدا باید مطمئن شود رنگ و شکل آن کاملاً مناسب است. برای این کار دندانپزشک روکش را موقتاً در جای خود قرار می‌دهد و آن را ارزیابی می‌کند. در صورت نیاز به تنظیم این کار انجام شده و مجدداً این مسئله تکرار می‌شود. گاهی ممکن است چندین مرتبه روکش بر روی دندان قرار بگیرد و دوباره برداشته و تنظیم شود. سپس رنگ آن بررسی می‌شود. بخصوص در صورتی که روکش برای دندان‌های جلویی استفاده می‌شود، در این مرحله دقت زیادی باید صورت بگیرد. در این مرحله هر گونه سؤال و یا نگرانی دارید حتماً آن را با دندانپزشک در میان بگذارید. چرا که پس از چسباندن روکش دیگر هیچ تغییری نمی‌توان ایجاد کرد.
8) چسباندن روکش
پس از تأیید تمام جنبه‌‌های روکش نهایی، نوبت به چسباندن آن می‌رسد. ابتدا مقداری چسب سطوح داخلی روکش مالیده و سپس روکش بر روی دندان سوار می‌شود. پس از چند لحظه دندانپزشک با استفاده از ابزار دندانپزشکی هرگونه چسب اضافی بیرون زده از زیر روکش را پاک می‌کند.
9) دستورالعمل مراقبت از روکش دندان
دندانپزشک به شما دستوراتی برای مراقبت از روکش می‌دهد. مثلاً در مورد برخی انواع چسب‌ها لازم است چند روز اول غذاهای سفت یا چسبناک نخورید تا چسب کاملاً سفت شود.
بخصوص در مواردی که برای شما از بی ‌حسی استفاده شده است، باید بیشتر مراقب باشید تا زمانی که حس کامل لثه باز گردد. چرا که ممکن است تصادفاً لب و یا گونه خود را محکم گاز بگیرید.
پس از برطرف شدن بی ‌حسی، تا چند روز با ملایمت فشار کمی به دندان‌های خود وارد کنید و بایت روکش را تست کنید تا مطمئن شوید همه چیز درست است. اگر مشکلی در سطح روکش  وجود داشت حتماً به اطلاع دندانپزشک برسانید تا مشکل را اصلاح نماید.

معرفی انواع روکش دندان

با توجه به کاربردهایی که روکش دندان دارد امروزه به عنوان یکی از روش‌های پرکاربرد در دندانپزشکی محسوب می‌شود. خوشبختانه انواع روکش دندان در اختیار متخصص پروتز وجود دارد که می‌توانند بسته به فاکتورهایی همانند حساسیت یا عدم حساسیت بیمار، وضعیت دندان مد نظر و… از بهترین روکش استفاده کنند. البته یکی از وظیفه‌های هر متخصص ارتودنسی مجرب این است قبل از این که روکشی را برای بیمار انتخاب کند شرایط را به درستی بررسی کرده و همچنین بیمار را در جریان نوع روکش دندان مورد استفاده قرار دهد. بیمار باید بداند در ازای هزینه‌ای که پرداخت می‌کند از کدام یک از اقسام روکش دندان برای او استفاده شده است.
بررسی معایب و مزایای انواع روکش دندان

تنوع در اقسام روکش دندان این امکان را فراهم کرده است تا ارتودنتیست بتواند انتخاب مناسب برای بیمار داشته باشد. هدف نهایی هر متخصص پروتز مجرب این است که بیمار از وضعیت عمل روکش دندان راضی بوده و این روکش بدون هیچ مشکلی برای او ماندگار شود. لذا با توجه به آنچه گفته شود متخصص پروتز می‌تواند یکی از انواع روکش دندان را برای بیمار انتخاب نماید:
 روکش دندان تمام فلزی (all metal)

یکی از انواع روکش دندان که بیمار می‌تواند از آن استفاده نماید، روکش‌های تمام فلز هستند. کاملا مشخص است که جنس این نوع روکش دندان کاملا از فلز است که رنگ آن زرد یا سفید بوده و بسته به آلیاژ موجود در آن دارد.
انواع آلیاژ موجود در روکش دندان تمام فلز:

    آلیاژ‌های قیمتی

این نوع از روکش دندان به عنوان روکش‌های گلد استاندارد معرفی شده اند. 60 درصد این روکش‌ها از آلیاژ‌های قیمت همانند طلا، تیتانیوم و… ساخته شده‌اند در نتیجه از نظر هزینه نیز گران قیمت هستند.

    آلیاژ‌های نیمه قیمتی

اما در دسته دیگر از روکش دندان فلزی تنها 25 درصد از آلیاژ‌های قیمتی استفاده شده است.

    آلیاژ‌های معمولی

این نوع آلیاژها دارای کمتر از 25 درصد آلیاژ قیمتی بوده و بیشتر روکش دندان را کروم، نیکل و آلیاژهایی از این قبیل تشکیل می‌دهد.

مزایای روکش دندان تمام فلز

    نیاز به تراش کمتر دندان در زمان کار گذاشتن روکش دندان
    عدم آسیب و ساییدگی دندان‌های کناری
    ماندگاری بیشتر
    پوشش کامل دندان

معایب روکش دندان تمام فلز

علی رغم تمام مزیت‌هایی که برای روکش دندان تمام فلز بیان شد نباید فراموش کرد که این روکش‌ها برای عمل زیبایی دندان مناسب نیستند به همین دلیل متخصص پروتز مجرب قبل از انتخاب روکش دندان تمام فلز ابتدا به نوع دندان دقت می‌کند. این نوع روکش دندان برای دندان‌های عقبی به کار می‌روند زیرا این دندان‌ها در زمان لبخند زدن مشخص نیستند.
روکش دندان سرامیکی (all ceramic)

جنس روکش دندان سرامیکی از چینی همانند پرسلن است که امروزه کاربرد زیادی در میان بیماران دارد. همین روکش دندان انواع مختلفی دارد که شامل:

    پرسلن جاکت کراون

این نوع روکش که تمام سرامیک شناخته شده است، قدمت زیادی داشته و با توجه به این که ساختار ضعیفی دارد امروزه منسوخ شده است.

    پرسلن مدرن

پرسلن‌های مدرن از نظر زیبایی شبیه به جاکت کراون هستند اما قدرت و استحکام آن‌ها چندین برابر است.

    روکش سرامیکی زیرکونیم

این نوع از روکش‌های به کمک فریم‌های زیرکونیوم استحکام زیادی به دست آورده‌اند به گونه‌ای که از آلیاژ‌های فلزی هم محکم تر هستند. با توجه به زیبایی این روکش دندان شبیه به دندان‌های طبیعی، استحکام زیاد، نداشتن عوارض برای لثه همانند سیاهی و کبودی، نهایتا جذابیت زیاد، امروزه از این روکش دندان سرامیکی استفاده می‌شود.

روکش دندان سرامیک و فلز (PFM)

غالب ارتودنتیست‌ها امروزه از این نوع روکش دندان برای بیماران استفاده می‌کنند. در این روکش دندان، هسته مرکزی از جنس فلز است تا استحکام آن را زیاد کرده و به خوبی بتواند از دندان محافظت نماید اما لایه خارجی روکش دندان از جنس سرامیک است تا زیبایی خود را داشته باشد. در نتیجه می‌توان این گونه بیان کرد که روکش دندان سرامیکی و فلز زیبایی روکش دندان سرامیکی و استحکام روکش‌ها‌ی فلزی را خواهد داشت.

عصب

سوال زیادی افرادی که عصب کشی می‌کنند این است که چرا دندان ما بعد از عصب کشی درد دارد؟ و مگر دندانپزشک عصب ریشه‌های ما را از بین نبرد پس چرا درد داریم؟

جواب سوال اول که درد بعد از عصب کشیی چند روز تا یک هفته به صورت طبیعی است. مفهوم درد میان افراد مختلف با توجه به نوع زندگی که داشتند فرق می‌کند. و در کل درد بعد از عصب کشی طبیعی است. و جواب سوال دوم به دلیل باور‌های غلطی که میان افراد وجود دارد فکر می‌کنند که عصب کشی به معنی از بین بردن عصب‌های دندان‌هاست ولی اینطور نیست، به زبان انگلیسی کلمه عصب کشی بهتر بیان شده است که درمان کانال ریشه‌ها است.

Image result for root canal"

در کل درمان عصب کشی پاکسازی میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های داخل کانال دندان‌ها است که در آینده رشد میکروب‌ها غیر ممکن شود. و این نکته هم توجه داشته باشید اگر قبل از عصب کشیی درد داشته باشید طور یقین بعد از آن هم درد دارید برای همین اکثر دندانپزشکان وقتی با درد شدید دندان‌ها به نزد آن‌ها مراجعه می‌کنیم و بعد از معاینه می‌گویند قرص‌های آمپسیلین و آموکسیسیلین تجویز می‌دهند تا به اصطلاح چرک خشکن که باکتری‌های موجود در دندان را از بین ببرد تا بعد از آن عصب کشی کنید. جلساتی که عصب کشی به طول می‌انجامد از یک تا سه جلسه است. در این مقاله مهم‌ترین سوال‌هایی که افراد برای عصب کشی در ذهنشان دارند را بیان کردیم.

حال سوال دیگری که افراد می‌پرسند این است که:
این مطلب را هم بخوانید:   بهترین درمان‌های دندانپزشکی برای شکستگی دندان‌های جلو
از کجا بفهمیم که درد دندان بعد از عصب کشی طبیعی است؟

علت درد بعد از عصب کشی مختلف است

    زمانی که دندانپزشک بر روی دندان شما برای خالی کردن باکتری‌ها در کانال ریشه کار می‌کند لوازم دندان پزشکی در حین کار بشکند یا فشار زیادی داشته باشد که بعد از بی حسی موضوعی دندان شما به شدت درد می‌گیرد.
    لثه‌ها و بافت اطراف دندان عفونی می‌شود هر چند که دندانپزشک دندان‌های شما را عصب کشی کرده است و عفونت‌ها را خارج کرده است، این عصب‌ها و عفونت‌های اطراف دندان باعث درد بعد از عصب کشی داشه باشید.
    در جلسه اول دندانپزشک بعد از عصب کشی پانسمان موقتی را بر روی دندان می‌گذارد که به اصطلاح پرکردن موقتی می‌گویند، این پرکردن ه صورت ناصاف باشد وقتی فک را میبندیم و چیزی می‌جوییم باعث درد می‌شود ک بعد از جلسه بعدی این درد بهبود می‌آید.

درد بعد از عصب کشی طبیعی است ولی اگر شدید شد حتما به نزد دندانپزشک خود مراجعه کنید.

درد دندان بعد از عصب کشی

سوال مهمی که افراد می‌پرسند که درد بعد از عصب کشی جدی است را چگونه بفهمیم. در اینجا به صورت مختصر به شما معرفی می‌کنیم.

    عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث باقی ماندن عفونت‌ها و باکتری‌ها در دندان می‌شود و درد شدیدی را بعد از عصب کشی به همراه است و اگر هم عصب کشی شما موفق باشد ولی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده باشید، عواقب خوبی ندارد.
    وجود کانال اضافی که در دندان هست که دندانپزشک نتوانسته آن را ببیند و اگر بعد از یک هفته هنوز درد شدیدی داشته باشید به نزد دندانپزشک مراجعه کنید و یک عکس از دندانی که عصب کشی کرده اید بگیرید تا دندانپزشک کانالی که نتواسنته ببیند را پیدا کند و آنرا معاینه و در مان کند.
    ریشه‌ی منحنی شکل یا ریشه‌ای که جهتش تغییر کرده است که از خالی کردن کامل عفونت‌ها و باکتری‌ها در دندان جولوگیری می‌کند.
    شکاف عمودی که در دندان است باعث درد شدید بعد از عصب کشی شده است.
    عفونت باقی مانده در دندان، که دندانپزشک عصب کشی را به خوبی انجام داده و دندان را با موادآلارگام و یاکامپوزیت پر کرده باشد ولی در میان ریشه دندان و استخوان آن عفونت‌هایی باقی مانده که منجر به درد طولانی وشدید دندان بعد از عصب کشی داشته باشید.

این مطلب را هم بخوانید:   پروتز دندان چیست؟
درمان‌های خانگی برای کاهش درد بعد از عصب کشی چیست؟

بیشتر افراد از خوردن مسکن‌ها خودداری می‌کنند و می‌خواهند درمان‌های خانگی استفاده کنند که ما مهم‌ترین درمان‌های خانگی را برای شما عزیزان به صورت مختصر بیان می‌کینم.
·         زنجبیل

زنجبیل مانند آسپرین برای دندان شما کار می‌کند و مقداری زنجبیل را آب مخلوط کنید بر روی دندان عصب کشی شده قرار دهید حتما درد آن کاهش میابد.
·         سیر

سیر بهترین راه برای از بین بردن عفونت‌های دندان است. که یک حبه سیر را به آرامی بجوید که تمام عفونت‌های دندان را از بین می‌برد.
·         میخک

میخک بهترین درمان خانگی برای ازبین بردن درد دندان است که یک چوب میخک را در کنار دندان عصب کشی شده بگذارید در عرض چند دقیقه درد شما کاهش میابد.
·         کمپرس یخ

مقداری یخ را درون کیسه یا پارچه‌ای نرم بریزد و بر روی صوررتان قرار دهید درد دندان کمتر می‌شود.
دارو‌های مسکن برای کاهش درد بعد از عصب کشی چیست؟

اکثر دندانپزشکان بعد از درمان عصب کشی به شما توصیه می‌کند که از چه مسکنی استفاده کنید. حال چند نمونه از مسکن‌هارا به شما معرفی می‌کنیم.

    استامینوفن
    ایبوپروفن
    ضددردهای مخدر که به کدئین معروف است.
    آسپرین

انجام عصب کشی

در داخل ریشه دندان کانال‌هایی موجود است که حاوی بافتی نرم به نام پالپ است. این بافت نرم در اصطلاح عامیانه عصب نامیده می‌شود.
عصب کشی دندان می‌تواند در یک یا دو جلسه انجام شود.
مراحل درمان عصب کشی دندان:
      معاینات اولیه تشخیصی برای عصب کشی دندان
      تهیه رادیوگرافی قبل از شروع به درمان عصب کشی دندان
     تزریق بی حسی برای شروع درمان عصب کشی دندان
    پس از بی حس شدن دندان، حفره‌ای داخل تاج دندان ایجاد می‌کنند.
این حفره‌های ایجاد شده برای شروع عصب کشی دندان بوسیله فرزها یا مته‌هایی صورت می‌پذیرد که بیماران با صدای ناهنجار آنها را می‌شناسند.
عصب‌ کشی دندان
چه زمانی به عصب‌ کشی دندان نیاز است؟
درمان عصب‌ کشی تنها وقتی مورد نیاز است که عکس رادیوگرافی دندان نشان دهد که پالپ دندان از طریق یک عفونت باکتریایی آسیب‌ دیده است. اگر پالپ از طریق باکتری دچار عفونت شود شروع به فاسد شدن می‌کند و اجازه می‌دهد تا باکتری تکثیر شود و گسترش یابد.
گاهی اوقات هیچ علائمی برای لزوم انجام عصب کشی وجود ندارد؛ به هر حال ممکن است علائم شامل موارد زیر باشد:
    حساسیت شدید دندانی نسبت به گرمی یا سردی (بعدازآنکه غذای داغ یا سرد از روی آن برداشته شود).
    تغییر رنگ و سیاه شدن دندان
    ورم و التهاب لثه‌های اطراف دندان
    آماس و برآمدگی مداوم یا مکرر روی لثه‌ها
    لق شدن دندان‌ها
عصب کشی
مواردی که لازم است بعد از عصب کشی  مد نظر عزیزان باشد، به شرح زیر است:
اگر درد وجود نداشت، از دارو استفاده نشود.
این مطلب را هم بخوانید:   علت ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی دندان چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را درمان کرد؟
اگردرد مختصری وجود داشت، از دارو استفاده شود.
اگر درد شدید و یا ورم وجود داشت، علاوه بر استفاده از داروهای تجویز شده، آمپول (Dexametazon ) بصورت عضلانی تزریق شود و با دندانپزشک خود جهت انجام معاینه و کنترل تماس حاصل فرمایید.
در صورتی که احساس کردید دندان عصب کشی شده نسبت به دیگر دندان‌هایتان بلندتر و برآمده می‌باشد، این حالت بعد از عصب کشی طبیعی است.
چنانچه برآمدگی دندان تان غیر طبیعی و بیش از حد بود، جهت کوتاه کردن پانسمان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

عصب کشی  - بعد از درمان

از آنجایی‌که دندان‌‌ها بی‌حس شده‌اند، زبان، لب‌ها و سقف دهان ممکن است بی‌حس باشند. تا وقتی‌که این بی‌حسی کاملاً برطرف نشود از خوردن و نوشیدن غذاهای داغ اجتناب کنید. کمی احساس فشار و حساسیت بعد از هر جلسه طبیعی است. این حساسیت می‌بایست در طی چند هفته بعد از تکمیل عصب ‌کشی کاهش یابد. همچنین می‌توان از داروهای مسکن استفاده کرد. دندانپزشکان اغلب مصرف ایبوپروفن را توصیه می‌کنند، این داروها اگر قبل از شروع درد و با شکم پر خورده شوند بهتر عمل می‌کنند. در صورت نیاز، هر چهار تا شش ساعت یک‌بار 200 میلی‌گرم قرص مصرف کنید و این کار را تا سه روز بعد از درمان ادامه دهید.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از علائم زیر فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

    درد یا فشار شدیدی که بیشتر از چند روز طول بکشد.
    ورم قابل ‌توجه‌ای در داخل یا بیرون از دهانتان
    یک واکنش آلرژیک نسبت به دارو (خارش، کهیر یا قرمزی)
    ناهموار بودن سطح دندان‌‌ها
    روکش یا پر کردن موقت، اگر روی دندان قرار گرفته باشد، بیرون بیاید (افتادن یک‌لایه‌ی نازک طبیعی است).
    علائمی که قبل از درمان داشتید مجدداً برگردند.

زمان عصب

عصب کشی دو کلمه‌ای است که می‌تواند کلی دلهره و حتی ترس را با خود، برای هر یک از ما به همراه آورد. اگر شما درد شدیدی را در دندان‌تان احساس می‌کنید، به احتمال بالا، نیاز به عصب‌کشی دندان دارید. خوشبختانه این روش درمانی، درد دندان را کاهش می‏‌دهد و شما را به زندگی نرمال‌تان بازمی‌گرداند. اما چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد.
اول بهتر است اشاره کنیم که عصب‌کشی، در دنیای پزشکی با نام کانال ریشه شناخته می‌شود. زمانی که عصب یا پالپ دندان شما در اثر پوسیدگی، شکستگی یا ضربه، ملتهب می‌شود، نیاز به عصب‌کشی دندان خواهد داشت. در طول فرآیند عصب‌کشی، دندانپزشک از ابزارهای خاصی به نام فایل استفاده می‌کند و تمامی عصب و رگ‌های خونی را از آن خارج می‌کند تا از آسیب‌های بیشتر به دندان در آینده جلوگیری کند.
    کانال ریشه به شما کمک می‌کند تا دندانِ طبیعی خود را ترمیم و آن را از پوسیدگی‌های بیشتر و عفونت حفظ کنید.
فقط دندانپزشک می‌تواند تعیین کند که آیا دندان شما به عصب‌کشی نیاز دارد یا نه! اما با همه‌ی این‌ها، برخی علائم وجود دارد که می‌تواند به ما کمک کند تا نیاز به درمان کانال ریشه را خودمان نیز تشخیص دهیم. هرچند که علائم فیزیکی در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست و اینجاست که اهمیت مراجعه منظم به دندانپزشک مشخص می‌شود.
ما در ادامه بیشتر در مورد این علائم صحبت می‌کنیم.
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد
1) دندان درد
یکی از علائم اصلی اینکه شما نیاز به عصب‌کشی دندان دارید، احساس درد در دندان‌تان است.
    درد یکی از شاخص‌هایی است که نشان می‌دهد چیزی درون ریشه دندان‌تان غلط است.
اگر شما به هنگام خوردن یا نوشیدن چیزهای گرم و سرد احساس درد دارید، شما باید هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کنید.
دندانپزشک، دندان درد شما را بررسی خواهد کرد تا ببیند رگ‌های خونی یا عصب شما به علت عفونت ملهتب شده است یا نه! بسته به شرایط شما، دندانپزشک ممکن است کانال ریشه را برای تسکین درد به شما پیشنهاد کند.
این مطلب را هم بخوانید:   عصب کشی دندان چیست؟
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد
2) دندان شکسته یا ترک‌خورده
دندان شما می‌تواند در اثر خوردن غذاهای سخت یا به هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی ترک‌خورده یا شکسته شود. هنگامی که دندان شما شکسته شده یا ترک برمی‌دارد، آن می‌تواند تا ریشه دندان پیش رود و منجر به عفونت شود. عفونت در ریشه دندان می‌تواند به جریان خون وارد شود و پخش شود. این مشکل نیاز به درمان کانال ریشه دارد تا از عفونت و درد بیشتر در آینده جلوگیری شود.
3) حساسیت به گرما و سرما
حساسیت دندان یکی دیگر از علائم رایجی است که نشان می‌دهد شما نیاز به درمان عصب‌کشی دندان دارید. اگر شما به هنگام نوشیدن قهوه، چای یا هر چیز گرمی دردی را احساس می‌کنید، این می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل در دندان‌تان باشد. معمولا در چنین شرایطی گفته می‌شود دندان تیر می‏‌کشد، ولی مطمئن باشید که این مشکل مبهم در آینده می‌تواند به دردی شدید و تیزی تبدیل شود.
غذاها و نوشیدنی‌های سرد نیز ممکن است باعث ایجاد درد در افرادی با دندان عفونی شوند. احتمالا دندانپزشک با این علائم درمان کانال ریشه را برای شما تجویز خواهد کرد.
4) ورم اطراف لثه
لثه‌های متورم نشانه‌ای از مشکلات زیرسطحی هستند. اگر لثه‌ی دندان آسیب‌دیده‌تان دچار التهاب شده است، آن می‌تواند نشانه‌ای از نیاز به عصب‌کشی دندان باشد.
5) تغییر رنگ دندان
معمولا تغییر رنگ دندان ناشی از بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌باشد. برخی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند باعث ایجاد لکه‌هایی روی سطح دندان شوند و رنگ طبیعی دندان را تغییر دهند. اما در برخی موارد نیز این تغییر رنگ دندان می‌تواند ناشی از آسیب به سطح زیر دندان یعنی عصب دندان باشد. هنگامی که عصب و رگ‌های خونی آسیب می‌بینند، بهترین راه عصب‌کشی است.
6) حساسیت طولانی مدت
اگر حساسیت دندان‌های شما برای هفته‌ها و ماه‌ها طول کشیده و هیچ بهبودی حاصل نشده است، احتمالا عصب‌کشی دندان در آینده منتظرتان می‌باشد. حساسیت طولانی مدت عموما نتیجه آسیب به کانال ریشه است و قرار نیست به خودی خود بهبود یابد. اگر شما می‌خواهید تا از این درد برای همیشه خلاص شوید و از گسترش آن به دندان‌های‌ دیگرتان جلوگیری کنید، حتما باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید.
7) پوسیدگی عمیق
زمانی که پوسیدگی دندان به ریشه دندان می‌رسد، دیگر مسواک و نخ دندان و دهان‌شویه نمی‌تواند آن را به حالت اول بازگرداند و مشکل‌تان را حل کند. معمولا پوسیدگی با حفره‌های کوچکی شروع می‌شود اما چون نادیده گرفته می‌شوند، کم کم گسترش می‌یابند و به ریشه دندان راه پیدا می‌کنند. در چنین مواقعی، عصب‌کشی دندان به احتمال زیاد، تنها گزینه‌ی شما برای درمان می‌باشد و بعد از آن می‌توانید با تاج دندانپزشکی، دندان‌تان را ترمیم کنید.
    رعایت بهداشت دهان و دندان و چکاب‌های منظم دندانپزشکی بسیار مهم هستند و می‌توانند به شما کمک کنند تا اولین نشانه‌ها از پوسیدگی دندان را تشخیص و از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید.
هنگامی که شما لثه و دندان‌های خود را نادیده می‌گیرید، عفونت و بیماری گسترش می‌یابند و کوچک‌ترین مسئله به مشکلی جدی تبدیل می‌شود.
عصب‌‌کشی دندان، درد نداد!
بیشتر مردم از عصب‌کشی دندان می‌ترسند و به نوعی از آن گریزان هستند اما می‌توان به قاطعیت گفت که امروزه بیشتر دندانپزشکان در کار خود حرفه‌ای هستند و درمان عصب‌کشی‌تان کاملا بدون درد خواهد بود. استفاده از بی‌حسی در طول درمان، عصب‌کشی دندان را بسیار امن، سریع و بدون درد می‌کند.
این مطلب را هم بخوانید:   پالپوتومی چیست ؟
البته بعد از عصب‌کشی شما درد را احساس خواهید کرد. اما این درد نیز موقت است و با داروهای مسکن که دندانپزشک تجویز خواهد کرد، کاهش می‌یابد. معمولا تا چند روز بعد از عصب‌کشی، دندان درد طبیعی است و به زودی برطرف می‌شود و شما نباید نگران آن باشید. اما اگر بعد از چند روز، همچنان دردتان ادامه داشت، حتما به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید و مشکل را با او در میان بگذارید.
متاسفانه در بعضی موارد، دندانپزشک، ممکن است نتواند عصب دندان را کاملا حذف کند و عصب‌های کوچک در اطراف دندان باقی بمانند و منجر به التهاب و درد شوند. گاها نیز لوازم دندانپزشکی باعث آسیب به بافت اطراف دندان می‌شوند.

ترمیم دندان آمالگام یا کامپوزیت

ماده ترمیمی آمالگام معمولا در دندان‌های عقبی و دور از دید استفاده می‌شود. و در اغلب موارد دوام طولانی تری نسبت به بقیه مواد ترمیمی خصوصا کامپوزیت دارد.
کامپوزیت زیباتر و طیف رنگی مختلفی دارد که دندانپزشک براحتی میتواند با انتخاب رنگ مناسب ماده ترمیم را دقیقا همرنگ دندان شما انتخاب نماید.

خمیر دندان

1. خمیر دندانهای فلوراید دار: این خمیر دندان‌ها می‌توانند باعث کاهش میزان و سرعت پوسیده شدن دندان‌ها شوند. طبق مطالعات متعدد مصرف این خمیر دندانها بمدت طولانی و از دوران کودکی تا ۴۴ درصد از میزان پوسیدگی دندان  می‌کاهد و در نتیجه کمک بزرگی به پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌نماید.
2. خمیر دندان‌های سفید کننده: این گونه خمیر دندان‌ها دارای مواد ساینده و پاک کننده صابونی و قوی هستند که باعث تمیزی و سفیدی و شفافیت موقت دندان‌ها می‌شوند. این خمیر دندانها برای دندانهای سالم و قوی مناسب هستند اما برای دندان‌هایی که دارای پوسیدگیهای متعدد و مینای ضعیف هستند، نامناسب می‌باشد.
3. خمیر دندان‌های ضد حساسیت: این خمیر دندان‌ها در کم کردن حساسیت دندانها بخصوص حساسیت طوق دندانها مؤثر می‌باشد. تاثیر این خمیردندان‌ها در کاهش حساسیت در طولانی مدت مشخص می‌شود. باید حداقل روزی دو تا سه مرتبه و هربار به مدت پنج تا ده دقیقه روی دندان‌ها باقی بماند تا تاثیرگذار باشند.

لمینیت سرامیکی یا لمینیت کامپوزیتی

لمینت سرامیکی ثبات رنگ بیشتری دارد و دارای ظاهر زیباتری می‌باشد.
هزینه انجام لمینت کامپوزیتی کم تر بوده و مینای دندان در این نوع لمینت تراش نمی‌خورد.

جرمگیری دندان یا سفید کردن دندان

سفیدکردن (بلیچینگ) با جرمگیری کاملاً متفاوت است. در حقیقت جرمگیری برداشتن جرمهای چسبیده به سطوح خارجی دندانهاست که توسط اعمال فشار به روی جرمها انجام می‌شود و رنگ دندان از آنچه هست روشن تر نمی‌شود. درصورتی که بلیچینگ در اثر عوامل شیمیایی انجام می‌گیرد و رنگ دندان را از آنچه که هست روشن تر می‌کند.

ایمپلنت یا بریج

ایمپلنت یا بریج

دندانپزشک بر اساس نیاز شما و ساختار و آمادگی فک یکی از روش‌های ایمپلنت و بریج را انتخاب می‌کند. ولی اگر بین دو راهی انتخاب این دو روش ماندید بدانید که هزینه ایمپلنت بیشتر از بریج است. ایمپلنت نسبت به بریج دوام بیشتری دارد. مراقبتهای دهان و دندان در ایمپلنت راحت تر و بهتر از بریج است. زیبایی در ایمپلنت نسبت به بریج بیشتر است.

کشیدن دندان و ایمپلنت گذاشتن 

زمان ایمپلنت قرار دادن timing of implant placement یا زمان بین کشیدن دندان و گذاشتن، به چهار دسته است:
۱-ایمپلنت فوری یا immediate implantation که به آن type one هم گفته میشود: بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت در محل آن قرار میگیرد.لازم به ذکر است علیرغم اینکه این درمان ساده تر به نظر میرسد ولی اینگونه نیست و در برخی موارد نیاز به ملاحظات بیشتری نسبت به درمان‌های معمولی میباشد و کلا ایمپلنت فوری جزو درمان‌های پیشرفته(advanced) محسوب میشود. مزیت این روش کوتاه شدن زمان درمان است که بویژه در نواحی جلوی دهان که بی دندانی مشکل بزرگی محسوب میشود کاربرد آن مفید است.
۲-کاشت نوع دو یا type II: چهار تا هشت هفته بعد از کشیدن دندان اقدام به کاشت ایمپلنت میگردد.در طی این مدت لثه و بافت نرم ترمیم شده‌اند که این جراحی کاشت ایمپلنت را راحت تر میکند ولی به جای ریشه‌ای دندان کشیده شده هنوز استخوان سازی کامل انجام نشده. این روش نیز بیشتر برای نواحی زیبایی (دندان‌های جلوی فک بالا) بکار میرود.
۳-کاشت نوع سه یا type III: دوازده تا شانزده هفته پس از کشیدن دندان کاشت ایمپلنت انجام میشود. در این روش بافت نرم(لثه) و بافت سخت(استخوان) کاملا بالغ شده‌اند و کاشت ایمپلنت راحت تر و موفقیت آمیز تراست ولی عیب آن اینست که زمان بی دندانی طولانی خواهد بود و به همین دلیل بشتر در مورد دندان‌های نواحی عقب دهان بکار میرود.
۴- کاشت نوع چهار یا type IV: بیش از شانزده هفته بعد از کشیدن دندان اقدام به کاشت ایمپلنت میشود. این روش بیشتر در مواردی کاربرد دارد که نیاز به جراحی‌های وسیع و پیوند‌های بزرگ وجود دارد .
پس از مرحله‌ی کاشت ایمپلنت با یک فاصله‌ی زمانی معین ( که طول این فاصله را شرح خواهم داد) نوبت به مرحله‌ی پروتز یا قرار دادن روکش روی ایمپلنت فرا میرسد .
این فاصله‌ی زمانی (بین کاشت و پروتز) از دو ماه تا نه ماه ممکن است به طول بیانجامد بدین ترتیب که:
اگر هنگام کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند نباشد و استخوان و لثه‌ی ناحیه از ابعاد و کیفیت مناسب برخوردار باشند این زمان حدود دو ماه (برای فک پایین) و یا سه ماه (برای فک بالا) در نظر گرفته میشود.
در صورت نیاز به پیوند استخوان و یا لثه این زمان تا نه ماه (برحسب حجم پیوند بکار رفته) ممکن است باشد یعنی هرچه مقدار پیوند بیشتر باشد زمان بیشتری لازم است تا درمان نهایی شود.
اما این فاصله‌ی زمانی بین کاشت ایمپلنت و گذاشتن روکش (یا در واقع مرحله‌ی نهایی درمان ) برای چیست و چرا باید اینقدر فاصله زمانی در نظر گرفت؟
بعد از کارگذاری ایمپلنت لازم است که استخوان در اطراف ایمپلنت شکل بگیرد که به آن اصطلاحا osseointegration گفته میشود. اگر قبل از این مرحله روی ایمپلنت فشار وارد شود ممکن است ایمپلنت شل شده و درمان با شکست مواجه شود.

برندهای ایمپلنت‌های دندان

از بین تمام کمپانی‎های تولید کننده ایمپلنت‎های دندان و محصولات جانبی آنها،Dentsply Sirona که قبلاً با نام آسترا Astra تولید می‌شد، اشترومن Straumann، نوبل بایوکر Nobel Biocare | Danaher، زیمر بایومت Zimmer Biomet، و بایو هوریزونز BioHorizons در صدر فهرست کیفیت قرار دارند. سه برند ایمپلنتیوم، آستم و مگاژن از شناخته شدن‌ترین برندهای ایمپلنت در ایران هستند که محصول کشور کره می‌باشند.
ایمپلنت‎های دندانی مگاژن
مگاژن یکی از شرکت‎های مطرح تولید کننده ایمپلنت‎های دندان در آسیا است که سالها است در این زمینه فعالیت دارد و از ابتدای کار آن تاکنون بیش از ۶ میلیون ایمپلنت تولید کرده است. مشخصه برجسته ایمپلنت‎های مگاژن سادگی کار با آنها است:
کار گذاشتن آنها نیاز به ابزار و تجهیزات زیادی ندارد.
برای اکثر موارد و بیماران قابل استفاده هستند.
از دوام بالایی برخوردار هستند و در برابر فشار مقاومت زیادی از خود نشان داده اند.
میزان اسئواینتگریشن (جوش خوردن) آنها با استخوان فک بالا است.
آلودگی سطح این ایمپلنت‎ها صفر بوده و در واقع عاری از هرگونه آلودگی میکروبی، سموم و یا براده هستند.
این شرکت برای محصولات خود ضمانت نامه مادام العمر ارائه می‌دهد. اگر به هر دلیلی، ایمپلنت‎های تولید این کمپانی نیاز به تعویض داشته باشند، این کار به صورت رایگان انجام خواهد شد.
تحقیقات علمی و عملی بسیاری روی این برند صورت گرفته است که همگی مؤید کیفیت آن هستند، به همین دلیل بسیاری از اساتید مطرح جهان در زمینه کاشت ایمپلنت، مانند پروفسور دنیس تارنو برای بیماران خود آن را انتخاب می‌کنند.
ایمپلنت‎های تولید شده در این کمپانی، با توجه به مزایای قابل توجهی که دارند، بسیار مقرون به صرفه هستند و برای استفاده از آنها نیاز نیست هزینه چندانی بپردازید.
از آنجا که این برند در بسیاری از کشورهای دنیا شناخته شده است، از آن استفاده می‌کنند و خدمات آن را ارائه می‌دهند، با استفاده از آنها اگر به کشور دیگری سفر کنید و با مشکلی مواجه شوید که نیاز به کمک دندانپزشک داشته باشید، به راحتی می‌توانند مشکل شما را برطرف کنند.
احتمال شکست درمان مگاژن بسیار اندک است.
این برند هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و از نظر سمی بودن یا ایجاد عفونت، هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد.
ابزار، تجهیزات، و قطعات ایمپلنت تولید شده در این شرکت از تنوع بالایی برخوردار هستند، به همین دلیل به دندانپزشک اجازه می‌دهد پیچیده و خاص‌ترین شرایط و مشکلات را به راحتی و تنها با کمک این محصولات برطرف سازد.
میزان رضایت بیماران از این برند نیز بسیار بالا بوده است.
برای ساخت ایمپلنت‎ها، هر کمپانی استانداردهای خاص خود را دارد و از دستگاه‎های متفاوت با روش‎های مختلفی استفاده می‌کند. برای تراش تیتانیوم و شکل دهی آن به صورت ایمپلنت از مته استفاده می‌شود. در شرکت مگاژن از هر مته برای تراش ۱۰ ایمپلنت استفاده می‌شود و پس از آن تعویض می‌شود. از این طریق میزان دقت، کیفیت و ظرافت آنها در سطح بالایی قرار دارد. این در حالی است که در برخی شرکت‎های دیگر از هر مته ممکن است حتی برای تراش ۱۵۰ ایمپلنت نیز استفاده شود، این کار موجب کاهش کیفیت محصولات آنها می‌شود. شرکتی که در ایران ارائه خدمات و محصولات این کمپانی را به عهده دارد فوق العاده است و تمام اجزاء و ابزارهای مورد نیاز را به موقع در اختیار دندانپزشک‎ها قرار می‌دهد. در حالی که ممکن است قطعات جانبی دیگر برندها آنقدر در دسترس نباشند.
اشترومن Straumann: بهترین شرکت تولیدکننده ایمپلنت دندان
این کمپانی در سال ۱۹۵۴ تأسیس شد و در سال ۲۰۱۵ سرمایه آن ۸۱۸ میلیون دلار بود. این شرکت با مؤسسات تحقیقاتی، دانشگاه‎ها، و کلینیک‎های برتر دنیا همکاری دارد. این شرکت برای انجام تحقیقات روی ایمپلنت‎های دندان، ابزارها و تجهیزات مورد نیاز طی جراحی کاشت ایمپلنت و نیز محصولات بازسازی بافت که طی این فرایند استفاده می‌شوند یا به پیشگیری از دست رفتن دندان کمک می‌کنند نقش پیشرو دارد.
محصولات بازسازی کننده بافت‎های دهان این شرکت برای حمایت از اجزاء ایمپلنت، حفظ دندان‎های طبیعی پس از فرایند، و نیز در موارد پیشرفته بیماری پریودنتال استفاده می‌شوند. اجزاء سیستم ایمپلنت و تجهیزات در آمریکا و سوئیس ساخته می‌شوند، در حالی که محصولات بازسازی کننده بافت‎های دهان در سوئد تولید می‌شوند. محصولات ترمیم کننده اشترومن در آمریکا و اروپا ساخته می‌شوند.
اشترومن شرکتی منحصر بفرد است زیرا تنها کمپانی برتر در این بازار است که مجموعه کاملی از وسایل مربوط به این فرایند را تولید می‌کند، از آماده سازی و کاشت گرفته تا تقویت استخوان. در حال حاضر مگاژن به یکی از زیر مجموعه‎های علمی اشترومن تبدیل شده است زیرا طراحی جدید و منحصر بفرد آن مورد تأیید صاحبان اشترومن قرار گرفته و تصمیم گرفتند و در خط تولید خود آن را کنار ایمپلنت‎های دیگر قرار دهند.

بهترین درمان‌های دندانپزشکی برای شکستگی دندان‌های جلو

با اینکه رویی‌ترین قسمت دندان که مینای دندان نامیده می‏شود، قوی‌ترین ماده در بدن است اما این جمله به این معنی نیست که دندان‌ها به هیچ عنوان در معرض آسیب قرار ندارند. گاهی اوقات یک ضربه‌ی ناگهانی ناشی از زمین خوردن، تصادفات یا صدمات ورزشی می‌تواند باعث شکستن یا ترک‌ خوردن دندان‌ها شود. شکستن دندان جلو یکی از رایج‌ترین مشکلات در بین مردم می‌باشد که می‌تواند زیبایی چهره فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
شکستگی دندان جلو می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی به هنگام جوییدن و صحبت کردن شود و ممکن است باعث تضعیف اعتماد به نفس شما شود. شما باید تا حدالامکان از کشیدن دندان‌ آسیب‌دیده خودداری کنید و دندان طبیعی خودتان را حفظ کنید. خوشبختانه امروزه روش‌های درمانی زیادی برای ترمیم دندان‌های ترک‌ خورده، شکسته و لب‌پر وجود دارد.

ترمیم دندان شکسته

1) باندینگ دندان(ترمیم)
باندینگ دندان روشی برای ترمیم دندان‏‌های ترک‌خورده، شکسته، پوسیده و بدشکل است. علاوه بر این، شما می‌توانید از این روش درمانی، برای ترمیم دندان‏‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند یا برای پر کردن فواصل بین دندان‌ها استفاده کنید.
باندینگ دندان می‌تواند تا 10 سال عمر داشته باشد. در طول این پروسه‌ی درمانی شما نیاز به بیهوشی ندارید، مگر اینکه از باندینگ برای پر کردن حفره‌ها استفاده شود.
این مطلب را هم بخوانید:   درمان تاج دندان چیست و چه زمانی از آن استفاده می‏‌شود؟
معمولا دندانپزشکان در ابتدا کامپوزیتی به رنگ طبیعی دندان را انتخاب می‌کنند و سپس سطح دندان‌ زبر می‌کنند. در مرحله‌ی بعدی ماده‌ی موردنظر را روی دندان قرار می‌دهند و آن را با قالب به شکل دندان درمی‌آورند. بعد از آن، از نورفرابنفش برای خشک کردن کامپوزیت استفاده می‌کنند و بعد از خشک شدن، آن را می‌تراشند تا با شکل دندان‏‌ها هماهنگ شود.
فرآیند باندینگ دندان ساده و راحت بوده و هزینه‌ی آن کم است. در بیشتر موارد این روش درمانی حدود 15 الی 45 دقیقه برای هر دندان طول می‌کشد و دندانپزشک تنها در یک جلسه می‌تواند دندان شکسته شما را ترمیم کند. از معایب باندینگ دندان می‌توان به تغییر رنگ کامپوزیت اشاره کرد که می‌تواند از جذابیت دندان‌ها شما بکاهد. همینطور این روش درمانی نسبت به دیگر روش‌های درمانی مثل ونیر و تاج دندان دوام کمتری دارد.
2) ونیر دندان
    ونیرها روکشی‌هایی از جنس پرسلین یا کامپوزیت هستند که روی دندان‏‌ها قرار داده می‌شوند. این روکش‌ها دقیقا شبیه ناخن مصنوعی هستند که به بخش رویی دندان می‌چسبند و ظاهر دندان‌های شما را تغییر می‌دهند.
شما می‌توانید از ونیر دندان برای پوشش دندان‌های لکه‌دار، ترمیم‌ دندان‌های ترک‌خورده، شکسته، بدشکل، کج و همینطور پر کردن فواصل بین دندان‌ها استفاده کنید.
با مراقبت خوب، ونیرها می‌توانند تا 30 سال عمر کنند و بنابراین شما مجبور نیستید که آن را به طور مرتب جایگزین کنید. ونیر دندان نسبت به رنگدانه‌های مواد غذایی مقاوم بوده و تغییر رنگ آن غیرممکن است. از معایب ونیر دندان می‌توان به پروسه درمان طولانی آن اشاره کرد. شما برای ونیر دندان حداقل به چندین جلسه مراجعه به دندانپزشک دارید. همینطور درمان ونیر، نیاز به تراش مینای دندان دارد و شکل طبیعی دندان تغییر می‌یابد. این مورد یکی دیگر از معایب ونیر دندان می‌باشد.
این مطلب را هم بخوانید:   ترمیم دندان شکسته و انواع شکستگی دندان
چگونه ونیرها روی دندان قرار می‌گیرند؟
    قبل از هر چیزی دندان شما نیاز به آماده‌سازی برای ونیرها دارد. به این معنی که دندانپزشک نیاز دارد تا کمی از سطح مینای دندان را تراش دهد تا زمانی که ونیر روی آن قرار می‌گیرد، زیاد بزرگ و ضخیم بنظر نرسد.
    سپس دندانپزشک دندان‏‌های شما را قالب‌گیری می‌کند و سایه‌ی رنگی مناسبی از ونیر را با توجه به رنگ طبیعی دندا‌ن‌های‌تان انتخاب می‌کند.
    این قالب به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا پرسلین ونیر مناسب با دندان‌های شما ساخته شود.
    در مراجعات بعدی دندانپزشک، ونیر را روی دندان شما قرار می‌دهد و شکل و ظاهر آن را بررسی می‌کند. بعد از تنظیم، دندان‏‌ها تمیز می‌شوند و روکش به دندان چسبیده می‌شود.
    شما ممکن است که برای تغییرات و تنظیمات بیشتر به مراجعات بعدی نیز نیاز داشته باشید.
شکستن دندان جلو
3) تاج دندان
اگر دندان شما به شدت شکسته شده باشد یا هنگام جوییدن و نوشیدن درد داشته باشید، شما برای ترمیم آن نیاز به تاج دندان دارید. تاج دندان یکی از رایج‌ترین درمان‌های ترمیم دندان است که ظاهر و عملکرد دندان را به آن باز می‌گرداند.
    یکی از مزیت‌های اصلی تاج دندان نسبت به ونیر و باندینگ این است که تاج دندان علاوه بر ظاهر دندان، عملکرد آن را نیز بهبود می‌بخشد.
تاج دندان کلاهکی در شکل و اندازه‌‏ی دندان است که روی دندان قرار می‌گیرد و از آن در برابر آسیب بیشتر محافظت می‌کند. این کلاهک به عنوان پوششی قوی برای دندان شما عمل می‌کند و مانع از دست دادن دندان‌تان می‌شود. بدون یک تاج، دندان آسیب‌دیده نمی‌تواند فشار جوییدن را تحمل کند. تاج دندان به رنگ طبیعی دندان ساخته می‌شود تا با دندان‌های شما کاملا مطابقت داده شود.
4) عصب‌کشی دندان
اگر شکستن دندان باعث ایجاد ترک در آن شده باشد و این ترک به پالپ دندان نفوذ کرده باشد، شما نیاز به درمان کانال ریشه یا عصب‌کشی دندان خواهید داشت. گاهی اوقات بعد از عصب‌کشی، دندانپزشک تاج دندان را به شما پیشنهاد می‌کند تا دندان در برابر آسیب بیشتر در امان باشد.
در درمان عصب‌کشی دندان، سوراخ کوچکی در سطح بالایی دندان ایجاد می‌شود و این امکان را به دندانپزشک می‌دهد تا به پالپ یا مغز دندان دسترسی داشته باشد. پالپ دندان از عصب، رگ‌های خونی و سلول‌های دیگر تشکیل شده است. در طی پروسه‌ی عصب‌کشی هر چیزی که درون پالپ دندان قرار دارد، برداشته شده و کانال ریشه تمیز می‌شود. سپس کانال ریشه با مواد خاصی پر می‌شود تا از دندان محافظت نماید.
5) ایمپلنت دندان
اگر شکستگی و ترک دندان تا زیر خط لثه نفوذ کرده باشد، دندان شما غیرقابل ترمیم می‌باشد و دیگر نمی‌توانید دندان طبیعی خود را حفظ کنید. به این ترتیب شما مجبور هستید تا دندان خودتان را بکشید و سپس آن را با ایمپلنت دندان جایگزین کنید. ایمپلنت، جای دندان از دست رفته را می‌گیرد و ظاهر طبیعی به دندان‌های‌تان می‌دهد.
در این روش درمانی پیچی از جنس تیتانیوم درون استخوان فک کاشته می‌شود و سپس یک تاج دندان روی آن قرار می‌گیرد. ایمپلنت درست مثل یک دندان طبیعی عمل می‌کند و به سختی می‌توان آن را دندان طبیعی تشخیص داد.


     

2000-2016 CMS Fadak. ||| Version : 4.2-b1 ||| This page was produced in : 0.03 Seconds |||