فدک - تحلیل فضای مجازی - تحلیل شبکه اجتماعی و شبکه نگاری
آخرین تغییرات : 2019-10-27تعداد بازدید : 719

تحلیل شبکه اجتماعی و شبکه نگاری


  1.  خطراتی شبکه‌های اجتماعی
  2. برگزاری دو کارگاه تحلیل شبکه اجتماعی و شبکه نگاری

 خطراتی شبکه‌های اجتماعی

مطمئناً چه شما وابسته به شبکه‌های اجتماعی باشید یا یک کاربر ساده، یا حتی کسی که تازه به فکر استفاده از این شبکه‌ها افتاده است؛ سوالاتی در خصوص مزایا و معایب شبکه‌های اجتماعی دارید.  گاه در شبکه‌های اجتماعی با مطالب جالب و سرگرم کننده و آموزنده‌ای روبرو می‌شویم که جنبه سرگرمی و آموزش را دارند و گاهی با موارد مخرب و مبتذل. اینکه چگونه استفاده کنیم و بهره ببریم بستگی به خود فرد و دیدگاه وی دارد. اما گاهی این شبکه‌ها می‌توانند امنیت و سرمایه مالی و شخصی ما را به خطر بیاندازند.
شبکه‌های اجتماعی این روزها یکی از سرگرم کننده‌ترین و جذاب‌ترین تفریحات جوانان و نوجوانان کشور است که زمان زیادی از آن‌ها را در طی روز به خود اختصاص می‌دهد.
سایت پلیس فتا در این مطلب آموزشی سعی بر این دارد که مهم‌ترین خطرات شبکه‌های اجتماعی که در کمین افراد نا آگاه است را برای اطلاع رسانی شما کاربران عزیز بیان نماید.
۱ . تغییر هویت برای اخاذی از دوستان در شبکه‌های اجتماعی
گاهی افرادی با تغییر هویت مجازی و تصاویر خود در حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی از دوست و آشنایان خود یا حتی غریبه‌ها در فضای مجازی اخاذی می‌کنند. پلیس فتا در بررسی پرونده‌های خود با موارد بسیار زیادی از این دست اتفاقات رو به رو می‌شود.
۲ . حتک حیثیت و اخاذی در پی برهم خوردن روابط در این فضا
گاهی اوقات افراد به روابط خود با دیگران در این فضا اطمینان زیادی دارند و فکر می‌کنند این ارتباط تا ابد باقی می‌ماند و متعهدانه است به همین دلیل اقدام به رد و بدل کردن و ارسال عکس و فیلم‌های شخصی خود به آن شخص می‌نمایند اما غافل از اینکه پس از اتمام این رابطه، چه بر سر حیثیت و آبروی ما می‌آید. بنابراین مراقب دوستی‌های فضای مجازی که به هیچ وجه قابل اطمینان نیست باشید.
۳ . ترویج رابطه‌های خارج از عرف و نا مشروع
در شبکه‌های اجتماعی خصوصا اینستاگرام افراد با اشتراک گذاری چند فیلم وعکس زیبا در یک صفحه، خود را معرفی و اقدام به جذب افراد ساده لوح که به راحتی قربانی مقاصد شوم آنها می‌شوند، می‌کنند. به این صورت که با ایجاد یک رابطه دوستی و سپس پیشنهاد رابطه نامشروع، پس از مدتی شخص قربانی را تهدید به افشای این رابطه می‌کنند و از او اخاذی می‌کنند.
۴ . خطر سرقت هویت گروه‌های سنی کودکان و نوجوانان
گاهی کلاهبرداران در ظاهر دوست یا follower در اینستاگرام به نوجوانانی که تجربه زیادی ندارند نزدیک شده و اطلاعات شخصی آنها را بدست می‌آورند و سپس با دانستن این اطلاعات اقدام به کلاهبرداری مالی از آنها می‌کنند. مثلا از اطلاعات حساب بانکی آنها سوء استفاده و از آن برداشت می‌کنند.
۵ . کلاهبرداری از طریق تبلیغات دروغین
کلاهبرداران در شبکه‌های اجتماعی با راه اندازی کانال یا صفحات، به ظاهرخود را فروشگاه اینتذنتی یا آژانس هواپیمایی یا … معرفی می‌کنند و در قبال فروش کالا یا بلیطهواپیما و تور، از کاربران هزینه‌هایی اخذ می‌کنند و در صورتی که هیچ کالا یا خدماتی برای فروش وجود ندارد و کاربر فریب خورده پول خود را از دست داده است.
مشاهده می‌کنید که کلاهبرداران می‌توانند از این شبکه‌های اجتماعی و اطلاعات ما سوءاستفاده می‌کنند. بنابراین مراقب اطلاعات مهم خود در این شبکه‌ها باشید و به دوستان مجازی خود هیچ گاه اعتماد نکنید و هیچ گاه عکس، فیلم، اطلاعات بانکی و … را در اختیار کسی نگذارید.

برگزاری دو کارگاه تحلیل شبکه اجتماعی و شبکه نگاری

دو کارگاه آشنایی با تحلیل شبکه اجتماعی و شبکه نگاری در حاشیه همایش جامعه و فضای مجازی برگزار می‌گردد.
در حاشیه همایش جامعه و فضای مجازی که به همت موسسه تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۲ برگزار می‌گردد، دو کارگاه کوتاه مدت ۲ ساعته با موضوعات رویکرد کمی در مطالعه شبکه‌های اجتماعی مجازی و آشنایی با تحلیل شبکه اجتماعی و نیز رویکرد کیفی در مطالعه شبکه‌های اجتماعی مجازی و آشنایی با شبکه نگاری برگزار خواهد شد.

همایش جامعه و فضای مجازی
این دو کارگاه توسط اعضای گروه تحلیل شبکه اجتماعی علی‌اکبر اکبری تبار و ابراهیم اسکندری پور و بر اساس سرفصل‌های زیر برگزار می‌گردد. برای آشنایی با مباحث کارگاه و ثبت نام به این لینکها مراجعه فرمایید.
.
آشنایی با روش تحلیل شبکه اجتماعی در مطالعه شبکه‌های اجتماعی مجازی
An Introduction to Social Network Analysis
در این کارگاه دو ساعته که به شیوه‌ای تعاملی و به صورت پرسش و پاسخِ همزمان با ارائه و سخنرانی مدرس خواهد بود، تلاش می‌گردد ضمن آشناسازی شرکت‌کنندگان با مباحث ابتدایی تحلیل شبکه اجتماعی، در خصوص ویژگی‌های مسائل تحقیق قابل پاسخ‌گویی با این رویکرد نظری و روش سخن به میان آید. همچنین مثال‌هایی از روابط و شبکه‌های ارتباطات واقعی و مجازی به طور مختصر طرح و چگونگی و مراحل انجام تحلیل شبکه اجتماعی بر روی آنها نیز توضیح داده خواهد شد.
.
سرفصل‌های کارگاه ۲ ساعته در حاشیه همایش جامعه و فضای مجازی:
    تحلیل شبکه اجتماعی چیست؟
    مباحث روش‌شناختی تحلیل شبکه اجتماعی
    تاریخچه رویکرد نظری و روش تحلیل شبکه اجتماعی
    نمونه مسائل تحقیقاتی، نوع داده‌ها و تفاوت‌های داده‌های رابطه‌ای با داده‌های متداول
    مشکلات و مسائل داده‌های موجود و راه‌حل‌های تحلیل شبکه اجتماعی
    معرفی مختصر و آشنایی با نحوه استفاده از برخی نرم‌افزارهای تحلیل شبکه اجتماعی
    Pajek
    Ucinet
    Gephi
    NodeXL
    ملاحظات و اقتضائات و چگونگی تحلیل شبکه‌ی شبکه‌های اجتماعی مجازی
    معرفی برخی نمونه‌های تحقیقی انجام شده و نتایج آنها
    معرفی مختصر منابع آموزشی داخلی و خارجی
    آموزش و آشنایی با تحلیل شبکه اجتماعی
    آموزش نحوه کار با نرم‌افزارهای تحلیل شبکه اجتماعی
.
آشنایی با روش شبکه‌نگاری شبکه‌های اجتماعی مجازی
An Introduction to Netnography
این کارگاه به مدت دو ساعت و به شکل پویا و به صورت پرسش و پاسخِ همزمان با ارائه و سخنرانی مدرس خواهد بود، تلاش می‌گردد ضمن آشناسازی شرکت‌کنندگان با مباحث مقدماتی شبکه‌نگاری، در خصوص ویژگی‌های این روش با رویکرد کیفی صحبت خواهد شد. همچنین نحوه انجام یک پژوهش با این روش به طور مختصر بحث خواهد شد. در ادامه نیز به نمونه‌هایی موردی از پژوهش‌های دست‌اول انجام شده با این روش اشاره خواهد شد.
سرفصل‌های کارگاه ۲ ساعته در حاشیه همایش جامعه و فضای مجازی:
    خاستگاه و اقتضائات شبکه‌های اجتماعی مجازی و الزامات پژوهش در آن
    مردم‌نگاری به عنوان زمینه شکل گیری شبکه‌نگاری
    مردم‌نگاری مجازی و رابطه آن با شبکه‌نگاری
    تعریف و ویژگی‌های شبکه‌نگاری
    رویه‌ها و شیوه‌های شبکه‌نگاری
    پیاده‌سازی و اِعمال شبکه‌نگاری
    تعریف و انتخاب جامعه مورد مطالعه
    جمع‌آوری داده
    استخراج
    گردآوری
    تجزیه وتحلیل
    روش‌های نمونه‌گیری از داده‌ها
    روش‌های متداول در آنالیز و پروش داده
    گزارش‌نویسی
    نمونه‌های موردی انجام شده

http://www.onlinesna.com/?p=1587


     

2000-2016 CMS Fadak. ||| Version : 4.2-b1 ||| This page was produced in : 0.016 Seconds |||